Ինչո՞ւ են ադրբեջանցի զինծառայողները նման արագությամբ հետ հանձնվել Ադրբեջանին. Տիգրան Աբրահամյան
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ, հունվարի 30-ին, ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից, Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի տարածքում ձերբակալված 2 ադրբեջանցի զինծառայողները, ռուսական կողմի միջնորդությամբ, այսօր փոխանցվել են Ադրբեջանին։
ՌԴ ՊՆ-ն նաև տեղեկացնում է, որ Վանք գյուղից Մաղավուզ են տեղափոխվել և ադրբեջանական կողմին հանձնվել 16 հիվանդներ (ադրբեջանցի)։
Պարզ հարց է առաջանում, ինչո՞ւ ենք այս մասին իմանում ՊՆ պաշտոնական կայքից։
Երկրորդ, Տեղ գյուղի հատվածում, ի՞նչ հանգամանքներում են հայտնվել, ապա ձերբակալվել 2 ադրբեջանցի զինծառայողները։
Երրորդ, ինչո՞ւ են ադրբեջանցի զինծառայողները նման արագությամբ հետ հանձնվել Ադրբեջանին այն պարագայում, երբ մեր գերիների ու ռազմագերիների հայրենադարձման գործընթացը բավականին դանդաղ է ընթանում։
Չորրորդ, ի՞նչ 16 հիվանդ ադրբեջանցիների մասին է խոսքը, երբվանի՞ց և ինչո՞ւ են գտնվել Վանք գյուղում, ապա ի՞նչ հանգամանքներում են փոխանցվել Ադրբեջանին։
Հինգերորդ, ինչո՞ւ հայկական համապատասխան կառույցներն անհրաժեշտ տեղեկատվություն չեն փոխանցել։
Կարող ե՞նք ենթադրել, որ իշխանությունը հանրությունից թաքցնելու, քողարկելու պատճառներ ունի։ Միանշանակ»։
ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ, հունվարի 30-ին, ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից, Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի...

Тигран Абрамян: Почему азербайджанские военнослужащие были возвращены Азербайджану с такой скоростью?
10:43 02/02/2021
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) Тигран Абрамян, на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Как сообщается на официальном сайте министерства обороны Российской Федерации, двое азербайджанских военнослужащих, задержанных 30 января СНБ Армении в районе населенного пункта Тех Сюникской области РА, 1 февраля при посредничестве командования российского миротворческого контингента переданы Азербайджану.
МО РФ сообщает также, что осуществлена эвакуация 16 больных азербайджанских военнослужащих из населенного пункта Ванк в Магавуз, где они были переданы азербайджанским медикам.
Возникает простой вопрос: почему мы узнаем об этом с официального сайта Минобороны РФ?
Во-вторых: при каких обстоятельствах оказались в районе населенного пункта Тех Сюникской области РА и были задержаны двое азербайджанских военнослужащих?
В-третьих: почему азербайджанские военнослужащие были возвращены Азербайджану с такой скоростью в том случае, когда процесс возвращения на Родину армянских пленных и военнопленных идет довольно медленно?
В-четвертых: о каких 16 больных азербайджанцах идет речь? С каких пор и почему они находились в селе Ванк? При каких обстоятельствах они были переданы Азербайджану?
В-пятых: почему соответствующие армянские структуры не предоставили необходимую информацию?
Можем ли мы предполагать, что у власти есть причины скрывать от общественности, маскировать? Однозначно».