«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 10 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ է հատկացրել Մատենադարանին` «Թվային Մատենադարան» ծրագրի շրջանակում:
Նախաձեռնությունից հայտնում են, որ դրամաշնորհի նպատակն է առցանց հարթակում ներկայացնել Մատենադարանի հիմնական ցուցասրահը, ինչն էլ հնարավորություն կընձեռի իրականացնելու «վիրտուալ ճանապարհորդություն» դեպի հայերեն ձեռագրերի՝ աշխարհի ամենահարուստ և եզակի թանգարաններից մեկի կենտրոնական սրահ: Որպես Մատենադարանի կայքի առանձին բաժին՝ «Թվային Մատենադարանը» կլինի տեքստային և աուդիո տեղեկատվական բացատրություններով ուղեկցվող վիրտուալ ցուցադրություն:
Այն հնարավորություն կտա այցելուներին՝ շրջել և առցանց տիրույթում տեսնել 100-ից ավելի ձեռագրական գանձեր՝ այդ թվում հայ մանրանկարչության բացառիկ նմուշներ: Այդպես այցելուները ոչ միայն ամբողջական պատկերացում կկազմեն Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում պահվող ձեռագրական հավաքածուների մասին, այլև կկարողանան թվային տարբերակով դիտել առանձին ձեռագրերի էջեր և նույնիսկ խոշորացնելու միջոցով «զննել» մանրանկարները:
Դեռևս 2015 թվականի դրամաշնորհով «Ավրորան» հնարավորություն տվեց Մատենադարանին ձեռք բերելու ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում. այդ սարքով մինչև օրս թվայնացվել են ավելի քանի 4324 միավոր ձեռագրեր, արխիվային նյութեր և հնատիպ գրքեր:
2016 թ. դրամաշնորհով տասը գիդ-էքսկուրսավարներ վերապատրաստվեցին Գերմանիայում: Իսկ 2017-20 թթ. «Ավրորան» օգնել է Մատենադարանին կազմակերպելու 50-ից ավելի դասախոսություններ գիտնականների և հետազոտողների համար, ինչպես նաև ստեղծելու հայ գրչության կենտրոնների ինտերակտիվ քարտեզ՝ օժանդակելով գիտահետազոտական ինստիտուտի կրթական և ակադեմիական այլ ծրագրերին:

The Aurora Humanitarian Initiative has allocated a US $10,000 grant to the Matenadaran, the national repository of ancient manuscripts named after Mesrop Mashtots, to help it create Digital Matenadaran and present its main exhibition hall online. As the Initiative reported in a press statement, the new project will give visitors an opportunity to take a virtual walk around the central hall of one of the world’s largest museums of Armenian manuscripts. According to the source,Digital Matenadaran, planned to occupy a new section at the Matenadaran’s website, will be designed as a virtual exhibition with both text and audio descriptions. It will allow users to virtually stroll through the exhibition and to study more than 100 items of manuscript treasures, including exclusive samples of Armenian miniatures, presented in high-resolution digitalized copies with zoom-in options.
The new project, Digital Matenadaran, will allow people from around the world to virtually wander around the exhibitions while getting insightful descriptions provided in several languages and accompanied by medieval Armenian music in the background.
“In the five years since the launch of the Aurora Humanitarian Initiative, it has always been an honor to support the Matenadaran. Aurora was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide, and promoting Armenian heritage and history remains one of the core values on its agenda. As the coronavirus pandemic affected museums worldwide, going online and curating virtual experiences became critical to maintain a meaningful connection with the visitors,” noted Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
It is reminded that in 2015, funds from Aurora enabled the Matenadaran to purchase a special scanner to digitize manuscripts. More than 4324 manuscripts, archival documents and antiquarian books have been digitized to date thanks to this equipment. The 2016 grant funded the training of ten guides in Germany, while in 2017-2020, Aurora helped the Matenadaran organize more than 50 lectures for scholars and researchers and create an interactive map of Armenian scriptoria while supporting its other educational and academic programs.