Նարեկ Մալյան. Հետամուտ ենք լինելու, որ Էրդողանի բռնության կոչերն արդարացնող Սաքունցը ենթարկվի պատասխանատվության
«Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Թուրքիայի նախորդ ռեժիմի օրոք եղել է քաղբանտարկյալ ու մշտապես եղել է իրավապաշտպան համայնքի ուշադրության կենտրոնում»։ Հոկտեմբերի 29-ին մի տեսակոնֆերանսում Արթուր Սաքունցի արած այս հայտարարության վրա այսօր ուշադրություն հրավիրեց ՎԵՏՕ նախաձեռնության հիմնադիր Նարեկ Մալյանը։
«Հայելի» ակումբում նա ընդգծեց, նման հայտարարություն Սաքունցն անում է պատերազմի թեժ օրերին, երբ զոհերի 90 տոկոսը եղել են Էրդողանի բայրաքթարների հետևանքով։
«Այսինքն, մենք մեր հասարակությունում հանդուրժում ենք մի մարդու, որ բացահայտ կերպով փորձում է սպիտակացնի, արդարարացնի, հրեշտակի թևեր պարգևի մեր երեխաներին սպանողին՝ Էրդողանին»,- ասաց Մալյանն ու զարմանք հայտնեց, որ «մահ դավաճանին» գրության համար ոստիկանություն շտապող Սաքունցը փորձում է արդարացնել բռնության կոչերի համար Ստամբուլի դատարանի որոշումով դատապարտված Էրդողանին, նրան որակում է քաղբանտարկյալ։
Նա եզրակացնում է՝ ստացվում է, երբ նույն արարքն անում են ի նպաստ Հայաստանի, մեր պետականության, դառնում են բռնության կոչերի հեղինակներ, մինչդեռ Էրդողանը քաղբանտարկյալ է։
Մալյանը պատրաստվում է ՎԵՏՕ-ի էջում հրապարակել տեսանյութը, ապա այն կցել դատախազություն ուղարկվելիք հաղորդմանը։
«Մենք հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի քրեական գործ հարուցվի, Սաքունցն անպայման ենթարկվի պատասխանատվության բռնության կոչերը Հայաստանում արդարացնելու համար, դա 226.2 հոդվածն է, որով ես արդեն երեք քրեական գործով անցնում եմ»,- ասաց նախաձեռնության հիմնադիրը։
Նա նկատեց, որ Էրդողանին բացահայտ աջակցում է Ջորջ Սորոսը, դրա մասին նաև հայտարարություններ է արել։ Ի դեպ, նա խորհուրդ տվեց սորոսականներին մի հարց ուղղել՝ Ալիևին, Էրդողանին համարո՞ւմ են կոռումպացված, թե՞ ոչ։
Մալյանն ասաց, որ շուտով կհրապարակվի ֆիլմ «Սորոսականները պատերազմի ժամանակ» խորագրով, որը կպատասխանի մի շարք հարցերի, օրինակ, որտեղից Դանիել Իոաննիսյանին տեղեկություն Ջաբրայիլի օպերացիայի վերաբերյալ, կամ ո՞րն էր սորոսականների միսիան բուն պատերազմի ժամանակ։
«Ֆիլմը պատերազմի ժամանակ նրանց դավաճանական ու թուրքանպաստ գործունեության և այլնի մասին է»,- ասաց նա։

Нарек Малян: Мы проследим, чтобы Сакунц был привлечен к ответственности
«При предыдущем турецком режиме Реджеп Тайип Эрдоган был политическим заключенным и всегда находился в центре внимания правозащитного сообщества». На это заявление Артура Сакунца в ходе видеоконференции 29 октября обратил внимание учредитель инициативы «ВЕТО» Нарек Малян.
В клубе «Зеркало» он подчеркнул, что Сакунц сделал подобное заявление в жаркие дни войны, когда 90% жертв были вызваны «Байрактарами» Эрдогана.
«Другими словами, в нашем обществе мы терпим человека, который открыто пытается обелить, оправдать или наделить крыльями ангела того, кто убил наших детей, Эрдогана», - сказал Малян и выразил удивление, что Сакунц, спешащий в полицию за публикацию «Смерть предателю», пытается оправдать Эрдогана, осужденного стамбульским судом за призыв к насилию, квалифицирует его, как политического заключенного.
Он заключает, что получается, что, когда тот же поступок совершают в интересах Армении, нашей государственности, то становятся авторами призывов к насилию, меж тем Эрдоган является политическим заключенным.
Малян собирается опубликовать видеоматериал на странице ВЕТО, а затем приложить его к сообщению для отправки в прокуратуру.
«Мы проследим, чтобы было возбуждено уголовное дело, Сакунц непременно должен быть привлечен к ответственности за оправдание призывов к насилию в Армении, это статья 226.2, по которой я прохожу уже по трем уголовным делам», - сказал учредитель инициативы.
Он отметил, что Эрдогана открыто поддерживает Джордж Сорос, он также делал заявления по этому поводу. Кстати, он посоветовал задать соросцам вопрос: «Считают ли они Алиева, Эрдогана коррумпированными или нет?
Малян сообщил, что в ближайшее время выйдет фильм на тему «Соросцы во время войны», который ответит на ряд вопросов, например, откуда Даниел Иоаннисян получил информацию об операции Джабраила, или в чем именно заключалась миссия соросцев во время самой войны?