Պատերազմից վերադարձած դերասաններն ասում էին՝ էլ չենք պատկերացնում, որ երբևէ կխաղանք. Նարինե Գրիգորյան
15:05 03/02/2021
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնը հունվարին հյուրախաղերով հանդես է եկել Արցախի մի քանի շրջաններում։
«Մտածում էին՝ եթե դերասաններ են գալիս, ուրեմն կյանքը շարունակվում է։ Շատ ուժ հավաքած ենք եկել։ Երևի դա եղավ մեզ համար վերելքի մի նոր շրջան»,- ասուլիսում ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նարինե Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ տարվա ընթացքում անպայման էլի այցելելու են Արցախ, նաև ուզում են այցելել Հայաստանի սահմանամերձ գյուղեր, որպեսզի երեխաներն անմասն չմնան մշակույթից ու ուրախությունից։
«Արցախում երեխաներ կային, որոնք պատերազմից հետո չէին խոսել։ Եկել էին ներկայացման, վերադարձել տուն ու սկսել առաջին անգամ խոսել, պատմել ներկայացման մասին։
Այդքան ասում ենք՝ թատրոնը թերապիա է, հաճախ մտածում եմ՝ գուցե մենք՝ որպես արվեստագետներ, մեզ հույս ենք տալիս։ Բայց այդ ժամանակ, իսկապես, զգացի, որ հոգուց է սկսում առողջությունը»,- պատմեց Նարինե Գրիգորյանը։
Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ասաց, որ պատերազմին մասնակից դերասաններ ունեն։
«Վերադարձած տղաներն ասում էին՝ էլ չենք պատկերացնում, որ երբևէ կխաղանք։ Բայց կեցցեն իրենք։ Շնորհակալ եմ իրենց, հպարտություն է, որ գնացին»,- ասաց Ն. Գրիգորյանը։
Խոսելով այս տարվա ծրագրերի մասին՝ Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ասաց, որ ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներ կան, քանի որ մշակույթին տրվող գումարը կրճատվել է, թատրոններից էլ է կրճատում եղել։
«Ես ամեն դեպքում պլանավորել եմ ներկայացումներ։ Կարծում եմ կլինեն մարդիկ, որոնք կօգնեն մեզ։ Վերսկսելու ենք մեր ընթերցանությունները»,- նշեց նա։
Թատրոնի  շենքի շինարարությունը, Ն. Գրիգորյանի խոսքով, կորոնավիրուսի ու պատերազմի պատճառով կանգենցվել է, այժմ դժվար է արագ վերսկսելը։
«Հիմա չգիտեմ՝ ինչ կլինի։ Բայց երբ երազում ու գործում ես, անպայման ստանում ես», ասաց Նարինե Գրիգորյանը։

Нарине Григорян: Вернувшиеся с войны актеры говорили – не представляем, что когда-то снова будем играть
17:45 03/02/2021
Ереванский театр «Амазгаин» имени Соса Саркисяна в январе с гастролями побывала в ряде районов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
«В Арцахе думали: раз уж приезжают актеры, значит, жизнь продолжается. Мы вернулись, получив много сил. Наверное, для нас это стало новым периодом подъема», –рассказала на пресс-конференции 3 февраля художественный руководитель театра Нарине Григорян.
Она отметила, что в течение этого года они обязательно снова посетят Арцах, хотят посетить и приграничные села Армении, чтобы дети не оставались в стороне от культуры и радости.
«В Арцахе были дети, которые после войны не разговаривали. Они пришли на спектакль, вернулись домой и впервые заговорили, рассказывая о спектакле.
Мы все время говорим, что театр – это терапия, я часто думаю, быть может, мы, артисты, этими словами дарим себе надежду. Но в Арцахе я действительно почувствовала, что здоровье начинается с души», – рассказала Нарине Григорян.
Художественный руководитель театра сообщила, что у них есть актеры, которые участвовали в войне.
«Вернувшиеся ребята говорили: не представляем, что когда-то снова будем играть. Но они молодцы. Благодарю их, это гордость, что они отправились на войну», – сказала Н. Григорян.
Говоря о программах на 2021 год, художественный руководитель театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна отметила, что есть проблемы с финансированием, так как сокращена сумма, выделяемая сфере культуры, сокращение коснулось и театров.
«В любом случае, есть запланированные спектакли. Думаю, найдутся люди, которые нам помогут», – указала она.
Строительство здания театра, по словам Григорян, было остановлено из-за коронавируса и войны, сейчас быстро возобновить будет сложно.
«Теперь я не знаю, что будет. Но когда мечтаешь и действуешь, то обязательно получаешь», – сказала Нарине Григорян.