Հռոմի պապի հրամանագրով փետրվարի 27-ը  կնշվի որպես Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու օր
Ն․Ս․ Ֆրանցիսկոսի հրամանագրով Հռոմեական գլխավոր օրացույցում փետրվարի 27-ը կնշվի որպես Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օր։ Այն կներառվի աշխարհով մեկ սփռված կաթողիկե եկեղեցիների տոնացույցերում, կնորացվեն պատարագի գրքերը և ժամերգության տեքստերը։ Այս մասին հայտնում է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունը։
Դեռևս 2015թ. փետրվարի 23-ին Հռոմի Պապը հայ միջնադարյան հոգևորական, աստվածաբան, բանաստեղծ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն շնորհել էր «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» տիտղոսը: Ֆրանցիսկոս Պապն այդպիսով հաստատել է Սուրբ Աթոռի Սրբերի հարցերով միաբանության ընդունած որոշումը, ըստ որի Նարեկացին արժանի էր ճանաչվել եկեղեցական մեծագույն պարգևին:

Указом Папы 27 февраля будет отмечаться как День Святого Григория Нарекаци
Указом Его Святейшества Папы Римского Франциска 27 февраля будет отмечаться в основном римском календаре как день памяти Святого Григория Нарекаци, архимандрита Вселенской Церкви. Он будет включен в календари католических церквей, разбросанных по всему миру, будут обновляться литургические книги и тексты литургии. Об этом сообщает посольство Армении при Святом Престоле.
Еще в 2015 году 23 февраля Папа присвоил титул «Архимандрит Вселенской Церкви» средневековому армянскому священнослужителю, богослову, поэту Григорию Нарекаци. Папа Франциск тем самым подтвердил решение Конгрегации по Канонизации Святых Святого Престола, согласно которому Нарекаци заслуживает признания высшей церковной награды.