Պետք է փոխենք տնտեսական մոդելը, քաղաքականությունը և թիմը. Սուրեն Պարսյան
«Նախորդ տարվա վիճակագրական տվյալները բավականին մտահոգիչ են՝ հաշվի առնելով այն, որ 2020 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին արձանագրել ենք 7.5% տնտեսական անկում, որն աննախադեպ վատ ցուցանիշ է վերջին 10 տարիների վիճակագրության մեջ»,- panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը և հիշեցրեց, որ նման մեծ անկում գրանցվել էր միայն 2009 թվականի ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ժամանակ, որը կազմել էր 14.1%:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարվա տնտեսական անկումն իր բացասական ազդեցությունը թողեց գրեթե բոլոր ճյուղերի՝ առևտրի, շինարարության, ծառայության ոլորտներերի և արդյունաբերության վրա:
Նկատելով, որ դրանք այն ոլորտներն են, որտեղ զբաղված են մեծ թվով մարդիկ, գործում են բազմաթիվ փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներ՝ տնտեսագետն ասաց, որ պատահական չէ՝ 2020 թվականի հունվար-դեկտեմբերին 22 հազարից ավելի տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությունը դադարել է և ,եթե համեմատեն 2019 թվականի հետ, ապա 50 %-ով ավելացել է տնտեսական գործունեությունը դադարեցրած սուբյեկտների թիվը:
Սուրեն Պարսյանը նկատեց, որ բիզնեսը դադարեցրել է իր գործունեությունը, որպեսզի հարկեր չվճարի և իր ֆինանսական վիճակը շտկի, իսկ որոշներն էլ նույնիսկ մտածում են բիզնեսը վաճառելու և Հայաստանից գումարը տանելու մասին:
«Այդ միտումների վառ ապացույցը 2020 թվականի օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքն է, որն աճել է նախորդ տարվա համեմատ: Այսինքն՝ Հայաստանում ներդրում արած, գումար աշխատած կազմակերպությունները, իրենց գումարները դուրս են հանում այստեղից, իրենց միջոցները չեն կապում Հայաստանի տնտեսության զարգացման հետ»,- հայտարարեց Պարսյանը:
Ըստ բանախոսի՝ դրա պատճառն այն է, որ ներդրողների մոտ բացասական սպասումներ կան, և տնտեսական քաղաքական առումով անորոշությունները մեծ են և նրանք գումարները տանում են ավելի «խաղաղ նավահանգիստներ»:
Նրա խոսքով՝ ստեղծված պայմաններում ներդրումները դադարեցված են՝ հաշվի առնելով նաև քաղաքական դաշտում քննարկվող արտահերթ ընտրությունների տարբերակը, որը ևս բացասական ազդակ է բիզնեսին և ներդրումներին:
«Նրանք սառեցրել են իրենց նախագծերը՝ մտածելով, որ հնարավոր է նոր զարգացումներ լինեն, իսկ քաղաքական երևույթների կապը ներդրումների հետ գործող իշխանությունները միշտ էլ ընդգծել են՝ ասելով, որ եթե արտահերթ ընտրություններ չլինեն՝ ներդրումներ չեն լինի, սահմանադրական դատարանի ընտրություններն էլ են դրա հետ կապել»,- հայտարարեց Սուրեն Պարսյանը և շեշտեց, որ դրա արդյունքում ավելի է խորացել քաղաքական և տնտեսական երևույթների միջև կապը:
Հարցին թե ի՞նչ է սպասվում Հայաստանի տնտեսությանը 2021 թվականին՝ տնտեսագետը պատասխանեց, որ ունենք վատ հիմքով տնտեսություն և սպասումներն էլ են բացասական:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ այդ ամենին կավելանա նաև էլեկտրաէներգիայի սակագնի աճը և տեղեկացրեց, որ փետրվարի 1-ից 3 դրամով ավելացել է 400 և ավելի կվ/ժամ սպառում ունեցող բաժանորդների, այսինքն՝ տնտեսվարողների հոսանքի սակագինը:
Տնտեսագերտն արձանագրեց, որ գործող իշխանությունների վերջին 1 տարվա սակագնային քաղաքականությունն ուղղված է եղել տնտեսվարողների համար սակագների աճին:
«Նրանք փորձել են քաղաքական խնդիր լուծել, այսինքն՝ բնակչության համար սակագինը թողել են նույնը, բայց հնարավոր բարձրացման տնտեսական բեռը, ծախսերը փոխանցել են բիզնեսի վրա»,- հայտնեց տնտեսագետը և նկատեց, որ այդպես եղավ 2020 թվականի հուլիսին, երբ գազի սակագինը 6%-ով ավելացավ, ինչի արդյունքում բնակիչների համար այն մնաց նույնը, իսկ տնտեսվարողների համար ավելացավ:
Շեշտելով, որ հիմա էլ նույնը հոսանքի սակագների դեպքում է արվում՝ Պարսյանը նկատեց, որ բոլոր դեպքերում նույն այդ բնակիչը վճարելու է թանկացող ապրանքների համար, իսկ տնտեսվարողներն իրենց թանկ ապրանքները չեն կարողանալու իրացնել մեծ շուկաներում, քանի որ տարածաշրջանի և ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում հանրապետության էներգակիրների գները շատ բարձր են և տեղական արտադրողները դուրս են մղվում շուկայից:
Տնտեսագետը համոզմունք հայտնեց, որ պետք է մտածել այդ խնդրի մասին և օր առաջ լուծումներ գտնել տեղական արտադրությունը պաշտպանելու, խրախուսելու համար:
Հարցին, թե 22 հազար տնտեսվարողի գործունեության դադարեցման իրողությունն արդյո՞ք չի փաստում, որ կառավարության տնտեսական աջակցության ծրագրերը չեն ծառայել իրենց նպատակին՝ Սուրեն Պարսյանը պատասխանեց, որ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրերի հասցեականությունը և արդյունավետությունը շատ ցածր է եղել:
Նա նշեց՝ պետք է հաշվի առնվեր, որ համաճարակ էր և հնարավոր չէր ամբողջ ծավալով տնտեսական ակտիվություն խրախուսել:
Տնտեսագետի խոսքով, եթե այս կամ այն ոլորտի գործունեությունը սահմանափակված է և դրանում գործող տնտեսվարողին կառավարությունը վարկ է առաջարկում, ապա հարց է ծագում, թե այդ տնտեսվարողը ի՞նչ անի այդ վարկերը:
«Այստեղ տնտեսական պրոցես կար. դադարի, լոգդաունի վիճակում վարկեր էին առաջարկում ինչի՞ համար, որ բիզնեսը վերցներ դրանք և պարտքն ավելացնե՞ր»,- հարց հնչեցրեց տնտեսագետը:
Նրա համոզմամբ՝ 2020 թվականին տուրիզմի ոլորտը պարտքեր կուտակեց և առաջիկայում իրենց քաղաքականությունը միտված է լինելու նրան, որ 2021 թվականին գոնե վերականգնեն 2020 թվականի վնասները, ինչը քիչ հավանական է՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի նոր տեսակների շրջանառությունը:
«Մենք մեր բիզնեսին և հանրությանը չնախապատրաստեցինք երկարաժամկետ ճգնաժամի հաղթահարմանը, մեր կառավարության հակաճգնաժամային փաթեթները նախատեսված էին 1-3 ամսվա համար, այն դեպքում, երբ ճգնաժամն ավելի երկար էր կանխատեսվում»,- հայտարարեց Պարսյանը և կարծիք հայտնեց, որ հակաճգնաժամային փաթեթները իրավիճակային և շատ հաճախ նաև պոպուլիստական տարրեր էին պարունակում:
«Դու բիզնեսին վարկ ես տալիս, որ նա հարկ տա, ինչն ուղղակի անտրամաբանական է՝ տնտեսության, բիզնեսի տեսանկյունից»,- նկատեց տնտեսագետը:
Նրա համոզմամբ՝ այս մի քանի ամիսների ընթացքում հակաճգնաժամային ծրագրերի շրջանակներում տրամադրված 300 մլն դոլարը փոշիացվեց և արդյունավետությունը բավականին ցածր էր, որի վառ օրինակը գյուղատնտեսությոունն է, որտեղ կառավարությունը միլիարդավոր դրամներ ներարկեց՝ սուբսիդավորելով նաև գյուղվարկերը, բայց, նույնիսկ քիչ վստահելի պաշտոնական տվյալներով, ոլորտում գրանցվել է ընդամենը 1.2 % աճ.
«Այսինքն՝ մի քանի միլիարդ դրամ ներարկեցինք հազարավոր գյուղական տնտեսություններում, բայց աճ չկա և այսօր կարող ենք խոսել զրոյական աճի մասին»:
Նա գտնում է՝ վարկերի հասցեականության խնդրի պատճառն այն է, որ կառավարությունը փորձում է հնարավորինս խուսափել պատասխանատվությունից և բոլոր ծրագրերն իրականացնել բանկերի միջոցով՝ ընտրելով վարկերի սուբսիդավորման մեխանիզմը, որի արդյունավետությունը շատ ցածր է:
«Բանկին չի հետաքրքրում, թե գյուղացին իր վերցրած վարկն ինչ ուղղությամբ է ծախսում՝ ծնունդ է նշում, ավտոմեքենա է գնում, թե այլ ծառայություն է ձեռք բերում: Իրեն հետաքրքրում է իր վարկի վերադարձը, իսկ պետության տեսանկյունից կարևոր է, թե իր տրամադրած գումարը գյուղատնտեսության ոլորտ մուտք գործե՞ց, թե ոչ: Բազմաթիվ գյուղական տնտեսություններ 1 մլն դրամի չափով անտոկոս վարկեր վերցրեցին, բայց ծախսեցին հիմնականում տարբեր՝ ոչ գյուղատնտեսական ուղղություններով»,- ասաց Սուրեն Պարսյանը
Դրա արդյունքում, ըստ տնտեսագետի, հիմա ունենք մի իրավիճակ, երբ գյուղոլորտը, մասնավորապես՝ խոշոր եղջերավոր անասնապահությունն ունի լուրջ խնդիրներ, քանի որ վերջին տարիներին անասնագլխաքանակն է կրճատվել և Արցախում տարածքների կորստի պատճառով, նաև անասնակերի խնդիր է լինելու:
Տնտեսագետի կարծիքով, պետք է մտածել ըստ ոլորտների, ուղղությունների ծրագրեր ունենալ, իսկ գործող կառավարության հիմնական տնտեսական ծրագիրը եղել է ճանապարհաշինությունը:
«Անշուշտ շատ որակով, բավականին երկար ճանապարհներ են կառուցել, բայց դրանով երկրի տնտեսություն չես կարող զարգացնել, մենք պետք է ավելի արմատական մոտենանք խնդրին և փոխենք տնտեսական մոդելը, քաղաքականությունը և թիմը»,- հայտարարեց Պարսյանը:

Сурен Парсян: В Армении мы должны поменять экономическую модель, политику и команду
«Статистические данные минувшего 2020 года – довольно тревожные, учитывая то, что в январе-декабре 2020 года мы зафиксировали экономический спад на 7,5%, что является беспрецедентно негативным показателем в статистике последних 10 лет», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил экономист Сурен Парсян и напомнил, что подобный большой спад был зафиксирован только во время финансово-экономического кризиса 2009 года, тогда он составил 14,1%.
По его словам, прошлогодний экономический спад негативно отразился практически на всех отраслях – торговле, строительстве, сфере услуг и промышленности.
Обратив внимание на то, что это сферы, где занято большое число людей, работают много представителей малого и среднего бизнеса, экономист указал: не случайно, что в январе-декабре 2020 года прекратилась деятельность более 22 тыс. хозяйствующих субъектов, и если сравнить с 2019 годом, то число субъектов, прекративших экономическую деятельность, увеличилось на 50%.
Сурен Парсян отметил, что бизнес остановил свою деятельность, чтобы не платить налоги и поправить свое финансовое положение, а некоторые даже задумываются о продаже бизнеса и вывозе средств из Армении.
«Ярким доказательством данных тенденций является чистый приток иностранных инвестиций в 2020 году, который увеличился, по сравнению с предыдущим годом. Другими словами, организации, которые проинвестировали и заработали деньги в Армении, выводят свои деньги отсюда, они не связывают свои средства с развитием экономики Армении», – отметил Парсян.
Как указал экономист, причина в том, что у инвесторов есть негативные ожидания, высокий уровень неопределенности в плане экономической политики, и они выводят свои средства в более «тихие гавани».
По его словам, в сложившейся ситуации инвестиции приостановлены с учетом также обсуждаемого на политическом поле варианта проведения досрочных выборов, что также является негативным сигналом для бизнеса и инвестиций.
«Они заморозили свои проекты, полагая, что возможны новые развития, а нынешние власти всегда подчеркивали связь между политическими явлениями и инвестициями, говоря, что, если не будет досрочных выборов – не будет инвестиций, и выборы в Конституционный суд тоже увязывали с этим», – напомнил Сурен Парсян, подчеркнув, что в результате углубилась связь между политическими и экономическими явлениями.
На вопрос, что ждет экономику Армении в 2021 году, экономист ответил, что есть экономика с плохим фундаментом, ожидания – тоже негативные.
Он выразил уверенность, что ко всему этому добавится также повышение тарифа на электроэнергию, сообщив, что с 1 февраля тариф на электроэнергию для потребляющих 400 кВтч и больше абонентов, то есть хозяйствующих субъектов, увеличился на 3 драма.
Экономист констатировал, что тарифная политика действующих властей за последний 1 год была направлена на повышение тарифов для хозяйствующих субъектов.
«Они пытались решить политическую проблему, то есть оставить тариф для населения прежним, но экономическое бремя возможного повышения, затраты были переложены на бизнес», – сказал экономист и отметил, что так произошло в июле 2020 года, когда тариф на газ увеличился на 6%, в результате чего стоимость «голубого топлива» осталась прежней для населения в то время как для хозяйствующих субъектов повысилась.
Подчеркнув, что то же самое теперь делается и в отношении тарифов на электроэнергию, Парсян отметил, что, в любом случае, тот же житель будет платить за дорожающие товары, а хозяйствующие субъекты не смогут реализовать свои дорогие товары на крупных рынках, поскольку в рамках региона и ЕАЭС цены на энергоносители в республике очень высокие, посему местные производители вытесняются с рынка.
Экономист выразил уверенность в том, что над этой проблемой необходимо подумать, чтобы как можно скорее найти решения для защиты и поощрения местного производства.
На вопрос, не доказывает ли факт прекращения деятельности 22 тысяч хозяйствующих субъектов, что правительственные программы экономической поддержки не послужили своей цели, Сурен Парсян ответил, что адресность и эффективность антикризисных программ правительства были очень низкими.
Он отметил, что нужно было учитывать, что была пандемия и невозможно стимулировать экономическую активность в полном объеме.
По словам экономиста, если деятельность в той или иной сфере ограничена, и осуществляющему деятельность в этой сфере хозяйствующему субъекту государство предлагает кредит, то возникает вопрос: что этот хозяйствующий субъект будет делать с этими кредитами?
«Здесь был экономический процесс: для чего они предлагали кредиты в состоянии прекращения деятельности, локдауна?  Чтобы бизнес взял их и увеличил долг?» – озвучил вопрос экономист.
На его взгляд, в 2020 году туристический сектор накопил долги, и в ближайшее время их политика будет направлена, как минимум, на возмещение ущерба за 2020 год, что маловероятно – с учетом распространения новых штаммов коронавируса.
«Мы не подготовили наш бизнес и общественность к преодолению долгосрочного кризиса. Антикризисные пакеты нашего правительства были рассчитаны на 1-3 месяца – в то время, как кризис прогнозировался дольше», – заявил Парсян и выразил мнение, что антикризисные пакеты содержали ситуативные, а, зачастую, и популистские элементы.
«Вы даете кредит бизнесу, чтобы он платил налоги, что просто нелогично с точки зрения экономики и бизнеса», – заметил экономист.
По его мнению, в течение этих нескольких месяцев выданные в рамках антикризисных программ 300 млн долларов были распылены, эффективность была довольно низкой, ярким примером чего является сфера сельского хозяйства, куда правительство влило миллиарды драмов, субсидируя также сельхозкредиты, но даже согласно не сильно вызывающим доверие официальным данным, в сфере рост составил всего 1,2%.
«То есть в тысячи хозяйств влили несколько миллиардов драмов, но роста нет, сегодня можно говорить о нулевом росте», – отметил эксперт.
Он считает, что причина проблемы адресности кредитов в том, что правительство  старается максимально уйти от ответственности, реализовывать все программы через банки, выбирая механизм субсидирования кредитов, эффективность которого очень низкая.
«Банк не интересует, в каком направлении фермер тратит взятый кредит: отмечает день рождения, покупает машину или приобретает другую услугу. Он заинтересован в выплате кредита, а с точки зрения государства важно, были ли направлены предоставленные им деньги в аграрный сектор. Многочисленные фермерские хозяйства брали беспроцентные кредиты в размере 1 млн драмов, но потратили их в основном в различных, не сельскохозяйственных направлениях», – сказал Сурен Парсян.
В результате, по словам экономиста, сейчас сложилась ситуация, когда аграрный сектор, в частности животноводство, разведение крупного рогатого скота имеет серьезные проблемы, так как поголовье скота в последние годы сократилось, а из-за потери территорий в Арцахе будет и проблема с кормом.
По словам экономиста, нужно мыслить по сферам, разработать программы направлений, а главной экономической программой нынешнего правительства было дорожное строительство.
«Конечно, они построили довольно длинные и качественные дороги, но этим нельзя развивать экономику страны. Мы должны более радикально подходить к проблеме, менять экономическую модель, политику и команду», – резюмировал Парсян.