Փետրվարի 5-ից Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գործելու է «Կարեն Օհանյան. Սևան» ցուցադրությունը՝ առաջին անգամ ներկայացնելով արվեստագետի վերջին տարիներին ստեղծած կարևոր շարքերից մեկը:
«Կարեն Օհանյանն անկախության շրջանի, հատկապես 2000-ականների ժամանակակից հայ կերպարվեստի այն գեղանկարիչներից է, որի ամեն մի նոր աշխատանք կամ նկարաշար հստակ ասելիք ունի թե՛ արդիականության, թե՛ հրատապության տեսանկյունից՝ քաղաքական, սոցիալական կամ զուտ արվեստային:
Երեք կտավներից բաղկացած «Սևան» շարքը ևս նման հավակնություններ է ներկայացնում։ Որոշակի ոճային աղերսներով կապված լինելով արվեստագետի վերջին քսան տարիների ընթացքում ստեղծած աշխատանքների հետ՝ այս գործերից յուրաքանչյուրը միևնույն ժամանակ ցցուն կերպով առանձնանում է Օհանյանի նախորդ ստեղծագործությունից։
Նկարիչն իր կտավներով այսօր վերաիմաստավորում է գեղանկարը՝ համապատասխան այն վեկտորին, որ հատկապես զարգանում է վերջին տարիներին, այդ թվում՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ազդեցությամբ: Այդ առումով արվեստագետի կտավները կարևորվում են հայկական կերպարվեստի շրջանակներից դուրս ևս, այդ թվում՝ արևմտյան գեղանկարչական ավանդույթի տեղական մեկնաբանության տեսանկյունից: Չնայած իր խորագրին, այս շարքը այնքան մեզ բոլորիս հայտնի լեռնային լճի մասին չէ, որքան ժամանակակից գեղանկարչության, դրա ավանդույթների և արդի հարցերի:
«Կարեն Օհանյան. Սևան» ցուցադրությունը գործելու է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում 2021 թվականի փետրվարի 5-ից մայիսի 23-ը: Այն ոչ միայն այցելուին ներկայացնում է հայ ժամանակակից ամենաարտառոց արվեստագետներից մեկին, այլև հնարավորություն է տալիս մտորելու ժամանակակից գեղանկարի մասին մեր նոր իրականության համատեքստում:
Արդի տագնապալի դինամիկայում այս ցուցադրությունը չշտապելու և արվեստի հետ դանդաղ շփման մի կղզի է Կարեն Օհանյանի կտավ-լանդշաֆտների հետ երկխոսության մեջ»,- նշված է ցուցահանդեսի մասին տեղեկացնող ֆեյսբուքյան էջում:

Yerevan’s Cafesjian Center for the Arts to host ‘Karen Ohanyan: Sevan’ exhibition
The Cafesjian Center for the Arts (CCA) in Yerevan announces the opening of an exhibition entitled “Karen Ohanyan: Sevan” in Eagle Gallery on Friday, February 5, at 10am.
The exhibition features one of the recent most significant series by the painter never presented before, the Cafesjian Center said on Facebook.
"In the contemporary art scene of post-Soviet Armenia (especially of 2000s), Karen Ohanyan’s every single new work or series has been both urgent and relevant with a precise discourse: whether it is political, social, or pure artistic. Despite having a stylistic resemblance with the general oeuvre of the artist, each of these works boldly stands out from his earlier pieces.
"Today the artist reconsiders painting in accordance with the recently evolving vector, which is not limited only to, but is affected by modern technologies as well. In this sense, the value of his paintings transcends the boundaries of Armenian fine art and can be considered a local interpretation of Western painting tradition. In spite of its title, the series is not about the famous mountainous lake in particular; it is more about the contemporary painting, its traditions and issues today.
“The exhibition, “Karen Ohanyan: Sevan”, at the Cafesjian Center for the Arts will run till May 23, 2021. It not only reveals one of the most extraordinary Armenian painters of our time, but also gives an opportunity to contemplate about contemporary painting in the context of newness. In the alarming dynamics of modern days this exhibition can become an isle of not rushing and slow communicating with arts, in dialogue with Karen Ohanyan’s paintings-landscapes,” the center noted.