ԱՄՆ-ն անվանել է Իրանի հետ միջուկային գործարքին վերադառնալու պայմանը
ԱՄՆ-ը դեռևս կապ չի հաստատել Իրանի հետ՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի իշխանության գալուց հետո, հայտարարել է Պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը, հավելելով, որ դժվար թե դա տեղի ունենա, նախքան ԱՄՆ դաշնակիցների հետ խորհրդակցությունները։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
Միևնույն ժամանակ Փրայսն ասել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է փոխադարձաբար վերադառնալ Թեհրանի հետ համաձայնագրերի պահպանմանը:
«Եթե Իրանը վերադառնա (ատոմի համաձայնագիրը) կատարելու պահանջին, ԱՄՆ-ն կանի նույնը, և մենք դա կօգտագործենք որպես հարթակ ավելի երկար և երկարաժամկետ համաձայնության և այլ ասպեկտների լուծման համար», - ասել է Փրայսը ճեպազրույցում:
Հիշեցնենք, որ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի կառավարման տարիներին Միացյալ Նահանգները դուրս եկան ատոմի վերաբերյալ Իրանի հետ պայմանագրերից և վերականգնեցին պատժամիջոցները: Դրանից հետո Թեհրանը հայտարարեց, որ դադարեցնում է նաև համաձայնագրերի մի շարք դրույթներ:

США назвали условие возвращения к ядерной сделке с Ираном
США пока не контактировали с Ираном после прихода к власти администрации американского президента Джо Байдена, заявил представитель госдепартамента Нед Прайс.
По его словам, это вряд ли произойдет, прежде чем США посоветуются с союзниками. Об этом пишет РИА НОВОСТИ.
При этом, добавил он, США готовы к взаимному возвращению к соблюдению договоренностей с Тегераном.
«Если Иран вернется к соблюдению (соглашения по атому), США сделают то же, и мы будем использовать это как платформу для более долгого и прочного соглашения и для того, чтобы решить другие аспекты», - сказал Прайс на брифинге.
Напомним, что США при администрации экс-президента Дональда Трампа вышли из договоренностей с Ираном по атому и вновь ввели санкции. Тегеран впоследствии заявил, что также прекращает выполнение ряда положений договоренностей.