Պատերազմի հետևանքով սթրեսային խանգարում ստացած մարդկանց կառավարությունը կօգնի 6 ամիս հետո
«Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո բնակչության 15-30 տոկոսի մոտ արտահայտվում է հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարում»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողություններին մասնակցած անձանց և հանրության հոգեբանական վերականգնման կարգը հաստատելու մասին հարցը:
Նա նշեց, որ հոգեբանական մթնոլորտի առողջացման համար անհրաժեշտ է ձեռնարկել մի շարք վերականգնողական միջոցառումներ, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի թիրախավորել ինչպես պատերազմական գործողություններին ուղղակի առնչվող անձանց, այնպես էլ՝ ընդհանուր բնակչությանը:
Նա հավաստիացրեց, որ ակնկալվում է ծրագրում ընդգրկել հանրության բոլոր շերտերին, սակայն հոգեբանական ծառայությունների տրամադրումը, կախված թիրախային խմբից, տարատեսակ արտահայտումներ կարող է ունենալ։
Նախարարը նշեց, որ ծրագրերի թիրախային խմբերում ներառված են.
-անհեյտ կորած անձանց կամ ռազմագերիների ծնողները, ընտանիքի անդամները,
-գերության մեջ գտնված անձինք, նրանց ընտանիքի անդամները,
-ռազմական գործողությունների ընթացքում վիրավորում կամ հաշմանդամություն ստացած անձինք, նրանց ընտանիքի անդամները,
-զոհված զինծառայողների կամ քաղաքացիական անձանց ընտանիքի անդամները,
-ռազմական գործողություններին մասնակցած անձինք, այդ թվում՝զորահավաքային զորակոչով ներգրավվածները և կամավորականները,
-տեղահանվածները (հոգեբանական թեժ գծի աջակցությամբ),
-ուղղակի մասնակցություն չունեցող անձինք (հոգեբանական թեժ գծի աջակցությամբ):
Նախագծով նախատեսում է հոգեբանական խորհրդատվության և հոգեթերապիայի ոլորտում մասնագիտացած, վերջին 3 տարիների ընթացքում հոգեբանական խորհրդատվության և հոգեթերապիայի ոլորտում ծառայություններ մատուցած կազմակերպությունից ձեռք բերել ծառայություններ՝ աջակցության կազմակերպման համակարգման և լոգիստիկ պլանավորման ծառայությունների համար:
Նախատեսվող ծառայություններն են.
-անհատական հոգեբանական աջակցություն և հոգեթերապիա (մինչև 8 սեանս)՝ 1-1,5 ժամ տևողությամբ,
-խմբային հոգեբանական աջակցություն և հոգեթերապիա (մինչև 8 սեանս)՝ 1-1,5 ժամ տևողությամբ,
-առցանց կամ հեռախոսով տրամադրվող հոգեբանական աջակցություն կամ հոգեթերապիա (մինչև 8 սեանս) 1-1,5 ժամ տևողությամբ,
-հոգեբանների շարժական խմբերի ծառայություն (մինչև 8 սեանս),
-հոգեբանական թեժ գծի ծառայություն,
-ընդհանուր հասանելիության մատչելի տեսաշարերի նկարահանում և ցուցադրում` ապահովելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի գործիքների առկայությունը, այդ թվում` ժեստերի լեզվի թարգմանություն, հայերեն լուսագրերի առկայություն,

Правительство поможет людям с посттравматическим стрессовым расстройством через 6 месяцев
«После окончания боевых действий у 15-30% населения проявляется посттравматическое стрессовое расстройство», - сказал сегодня на заседании правительства министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян, внося вопрос об утверждении порядка психологической реабилитации лиц и общества, принимавших участие в боевых действиях, развязанных Азербайджаном 27 сентября 2020 года.
Он отметил, что для улучшения психологической атмосферы необходимо предпринять ряд реабилитационных мероприятий, благодаря которым можно будет вовлечь как лиц, непосредственно связанных с войной, так и население в целом.
Он заверил, что в программу предполагается включить все слои общества, однако предоставление психологических услуг, в зависимости от целевой группы, может иметь разные выражения. Министр отметил, что в целевые группы программ входят:
- Родители, члены семей пропавших без вести или военнопленных,
- пленные, члены их семей,
- лица, получившие ранение или инвалидность в ходе боевых действий, члены их семей,
- члены семей погибших военнослужащих или гражданских лиц;
- лица, участвовавшие в боевых действиях, в том числе призывники и добровольцы;
- переселенные лица (при поддержке горячей линии психологической поддержки),
- Лица, не принимавшие прямое участие (при поддержке горячей линии психологической поддержки).
Проект предусматривает получение услуг от организации, специализирующейся в области психологического консультирования и психотерапии, которая в течение последних 3 лет оказывала услуги в сфере психологического консультирования и психотерапии, для оказания услуг по координации поддержки и планирования логистики.
Планируемые услуги:
-Индивидуальная психологическая поддержка и психотерапия (до 8 сеансов) длительностью 1-1,5 часа,
-групповая психологическая поддержка и психотерапия (до 8 сеансов) длительностью 1-1,5 часа,
- Психологическая поддержка или психотерапия онлайн или по телефону (до 8 сеансов) длительностью 1-1,5 часа,
-Услуги мобильных групп психологов (до 8 сеансов),
- Горячая линия психологической поддержки,
- Съемка и показ общедоступных видеороликов, обеспечение доступности инструментов для людей с ограниченными возможностями, в том числе перевод на язык жестов, наличие армянских субтитров,