ՄԻԵԴ-ը մինչ այժմ ստացել է  241 գերիների վերաբերյալ հարցումներ՝  228 հայի և 13 ադրբեջանցու
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հայտնում է, որ 2021 թվականի հունվարի 15-ին և փետրվարի 1-ին դատարանը ստացել է «Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» (թիվ 47319/20) և «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (42521/20) միջպետական գործերով ամբողջական դիմումները։
Նշվում է, որ նախկինում՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին և հոկտեմբերի 27-ին, Դատարանը միջնորդություններ էր ստացել ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ, որոնք ներկայացվել էին համապատասխանաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից: 2020-ի սեպտեմբերի 29-ին այն ընդունել էր միջանկյալ միջոց՝ Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն:
Ասվում է՝ հաշվի առնելով այն կարծիքը, որ զարգացող իրավիճակը տեղիք է տվել Կոնվենցիայի լուրջ խախտումների ռիսկերի, այն կոչ է անում ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ որևէ քայլից, մասնավորապես՝ ռազմական գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության կոնվենցիոն իրավունքների խախտումների, ներառյալ նրանց կյանքը և առողջությունը վտանգի տակ դնելը, համապատասխանեն Կոնվենցիայով իրենց ստանձնած պարտավորություններին, մասնավորապես 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և Հոդված 3 (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում):
2020 թ. նոյեմբերի 4-ին հայտարարության մեջ  Դատարանը պարզաբանել է, որ պետությունները պարտավոր են հարգել նաև հակամարտության ընթացքում գերեվարվածների իրավունքները։
Բացի այդ, Դատարանը բազմաթիվ հայցեր է ստացել 39-րդ կանոնի համաձայն՝ ենթադրյալ գերիների վերաբերյալ՝ ներկայացված Հայաստանի կամ Ադրբեջանի կառավարության կամ գերիների հարազատների կողմից:
Մինչ այժմ ստացված հարցումները մինչ այժմ վերաբերում են 241 ֆիզիկական անձի, 228 հայի և 13 ադրբեջանցու: Դատարանն պատասխանող կառավարությանը հրավիրել է տեղեկատվություն տրամադրել շահագրգիռ անձանց վերաբերյալ:
Միևնույն ժամանակ, Դատարանը կամ կասեցրել է քննությունը 39-րդ կանոնի համաձայն, երբ կառավարությունը համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրել իրենց գերիների վերաբերյալ կամ կիրառել 39-րդ կանոնը, երբ կառավարությունը բավարար տեղեկատվություն չի տվել կամ ընդհանրապես չի տվել որևէ տեղեկատվություն:
Վերոհիշյալ միջպետական դիմումները պարունակում են մեղադրանքներ Կոնվենցիայի խախտումների վերաբերյալ պատասխանող պետությունների կողմից՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում, ներառյալ անխտիր հարձակումները քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև քաղաքացիական և հանրային ունեցվածքի և ենթակառուցվածքների վրա, մահապատիժները, զինվորականների և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ  նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խեղումները, ռազմագերիների կալանավորումն ու նրանց շարունակական պահումը, և քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանումը պատերազմից տուժած տարածքներից։
Ասվում է, որԱդրբեջանը լրացուցիչ հայտարարում է, որ Հայաստանը պատասխանատու է Կոնվենցիայի խախտման համար 1992 թվականից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում ադրբեջանցիների տեղահանման, մշակութային և կրոնական ունեցվածքի ոչնչացման համար։
39-րդ կանոնի համաձայն դատարանի կողմից ընդունված ժամանակավոր միջոցառումների վերաբերյալ որոշումները նպատակ ունեն կանխել չվերականգնվող վնասը: Դրանք չեն կանխորոշում համապատասխան դիմումների ընդունելիությունը կամ կարևորությունը:
Միջպետական գործերով այժմ ստացված դիմումները բացում են բողոքների վարույթը
Կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումների մասին: Դատարանն առաջինը քննության հարց է դարձնելու դիմումների ընդունելիությունը:

Requests on interim measures under ECHR Rule 39 concerned 228 Armenians and 13 Azerbaijanis
The European Court of Human Rights (ECHR) received the complete applications in the inter-State cases Azerbaijan v. Armenia and Armenia v. Azerbaijan on 15 January and 1 February 2021, respectively. According to the press release issued by ECHR, previously, the Court received requests for interim measures, lodged respectively by Armenia and Azerbaijan on 27 September and 27 October 2020. On 29 September 20201 it granted an interim measure under Rule 39 of the Rules of Court.
Taking the view that the developing situation gave rise to a risk of serious violations of the Convention, it called upon both Armenia and Azerbaijan to refrain from taking any measures, in particular military action, which might entail breaches of the
Convention rights of the civilian population, including putting their life and health at risk, and to comply with their obligations under the Convention, notably in respect of Article 2 (right to life) and Article 3 (prohibition of torture and inhuman or degrading treatment or punishment). In a statement of 4 November 20202, the Court clarified that the States were under an obligation to respect also the Convention rights of those captured during the conflict.
In addition, the Court has received numerous requests under Rule 39 concerning alleged captives, lodged by the Government of either Armenia or Azerbaijan or by relatives of the captives. The requests received so far concern 241 individuals, 228 Armenians and 13 Azerbaijanis. The Court has invited the respondent Government to provide information on the individuals concerned.
Simultaneously, the Court has either suspended the examination under Rule 39 when the respondent Government have provided adequate information on their captives or applied Rule 39 when the Government have not given sufficient information or have not given any information at all.
It is noted that the above-mentioned inter-State applications contain allegations of widespread violations of the Convention during the hostilities starting on 27 September 2020, including indiscriminate attacks on civilians as well as civilian and public property and infrastructure; executions, ill-treatment and mutilations of combatants and civilians; the capture and continued detention of prisoners of war.