Գերեվարված 4 անձ հնարավորություն է ունեցել կապվել հարազատների հետ. ԿԽՄԿ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում այցելել են գերեվարված 4 հայի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, «Ազատությանը» հայտնել է կազմակերպության Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Փետրվարի1-ին և 2-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում այցելել են 4 հայ անձանց՝ և՛ քաղաքացիական, և՛ զինվորական, որոնք պահվում են Ադրբեջանում վերջին էսկալացիայի հետևանքով։ Եվ տեսակցությունների ընթացքում հնարավորություն ենք ընձեռել անձանց կապվել իրենց հարազատների հետ»,- ասել է Ամատունին՝ հավելելով՝ կոմիտեի ներկայացուցիչները ծանոթացել են գերիների պահման պայմաններին, տեղեկացել նրանց առողջական վիճակի մասին։
Հիշեցնենք` Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատում է միայն 57 հայ ռազմագերիների առկայությունը, այնինչ հայկական կողմի տվյալներով՝ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների թիվն անցնում է 200-ից։ Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձվել 59 գերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձինք։
Իսկ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել 15 անձի, նրանց թվում ոչ միայն ռազմագերիներն են, այլև Արցախում երեխայի սպանության ու այլ հանցագործությունների համար դատապարտված ադրբեջանցիներ Շահբազ Գուլիևն ու և Դիլհամ Ասկերովը։

Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили четырех пленных армян в Азербайджане, в том числе мирных жителей, об этом Радио Азатутюн (армянской службе радио Свобода) сообщила руководитель отдела коммуникаций и профилактических программ в армянского офиса организации Зара Аматуни.
«1 и 2 февраля представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили в Азербайджане четырех армян, как гражданских, так и военных, которые содержатся в Азербайджане в связи с недавней эскалацией конфликта. И во время посещений предоставили людям возможность связаться со своими родственниками», - сказала Аматуни, добавив, что представители комитета ознакомились с условиями содержания пленных, были проинформированы о состоянии их здоровья.
Напомним, что Азербайджан официально подтверждает наличие только 57 армянских военнопленных, тогда как, по данным армянской стороны, количество армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане, превышает 200. В общей сложности из Азербайджана в Армению были возвращены 59 пленных, включая гражданских лиц.
А Армения передала Азербайджану 15 человек, в том числе не только военнопленных, но и азербайджанцев, осужденных за убийство ребенка в Арцахе и другие преступления, Шахбаза Гулиева и Дилхама Аскерова.