ՄԻՊ-ը ԱԺ և կառավարություն է ուղարկել նախագծերի փաթեթը գրական-գեղարվեստական և այլ գրքերի վաճառքն ԱԱՀ-ից ազատելու համար
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ամփոփել և Ազգային ժողով ու Կառավարություն է ուղարկել օրենսդրական նախագծերի փաթեթ, որով առաջարկվում է գրքերի բոլոր տեսակների վաճառքը, ինչպես նաև գրքերի տպագրության համար անհրաժեշտ հումքի ներմուծումն ազատել ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ)։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
Նախագծերով առաջարկվում է ավելացված արժեքի հարկից ազատման արտոնություններ չտարածել ազգային, ռասայական, կրոնական ատելություն բորբոքող, բռնություն կամ պատերազմ քարոզող, ինչպես նաև պոռնկագրական նյութերի վաճառքի նկատմամբ։
Ներկայիս կարգավորումներով ԱԱՀ-ից ազատման արտոնություններ սահմանված են դպրոցական գրքերի և նոտայի տետրերի, նկարչական ալբոմների, մանկական և դպրոցական գրականության, բայց ոչ գրական-գեղարվեստական, հասարակական-քաղաքական կամ այլ բովանդակությամբ տպագիր կամ էլեկտրոնային գրքերի համար։
Առաջարկվող փոփոխությունը կարևոր խթան կհանդիսանա գրքերի տպագրության ծավալների ընդլայնման և տպագիր կամ էլեկտրոնային գրքերի գների նվազեցման համար։ Նման փոփոխության համար հիմք է հանդիսացել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գործարարության ոլորտում իրավունքների պաշտպանության բաժնի միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը:
Ազգային ժողով և Կառավարություն, մասնավորապես, ուղարվել են նախագծերը, դրանց ընդունման հիմնավորումները և ամփոփաթերթերը՝ սահմանված կարգով ընթացք տալու համար:

Офис омбудсмена направил в НС и кабмин пакет проектов  об освобождении от НДС книг
Офис Защитника прав человека (Омбудсмена) Армении подвел итоги и направил в Национальное Собрание и в правительство пакет законодательных проектов, которым предлагается освободить продажу всех видов книг, а также импортируемое для книгопечатания сырье от налога на добавленную стоимость (НДС). Об этом сообщают из офиса Защитника прав человека Армении.
Проектами при этом не предлагается  освобождение от налога на добавленную стоимость в отношении продажи материалов, разжигающих национальную, расовую, религиозную ненависть, пропагандирующих насилие или войну, а также порнографических материалов.
Льготы по освобождению от НДС в нынешних условиях предусмотрены для школьных учебников и тетрадей для нот, альбомов для рисования, детской и школьной литературы, но не для литературно-художественной, общественно-политической или иной печати или электронных книг.
Предлагаемое изменение станет важным стимулом для расширения объемов книгопечатания и снижения цен на печатные и электронные книги. Основанием для такого предложения послужило и изучение международного опыта защиты прав в сфере предпринимательства.
В Национальное Собрание и в правительство направлены проекты, обоснования их принятия и обобщающие бумаги, подлежащие обработке в установленном порядке, говорится в сообщении офиса омбудсмена.