Ինչ որ տեսա հոկտեմբերի 3-ին Մատաղիսում, երբեք չեմ մոռանա. ծնունդով Ջավախքից Անդրանիկ Համբարյան
Ծնունդով Ջավախքից Անդրանիկ Համբարյանը, ով մասնակցել է Արցախյան պատերազմին, արժանացել է «Արիության» և «Փառապանծ մարտիկ» մեդալների։
Անդրանիկը ծնվել է 1996 թվականին, Ախալցիխեի շրջանի Վալե քաղաքում։ Արդեն 12 տարի է, ինչ ընտանիքի հետ բնակվում է Հայաստանում։ Նա կարևորում է հայ լինելը, անկախ բնակավայրից, լինի Ջավախք, Արցախ թե Հայաստան, որևէ նշանակություն չունի:
Jnews-ի հաղորդմամբ, մեկ շաբաթ առաջ Անդրանիկ Համբարյանն արժանացել է Արիության մեդալի: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով, ՀՀ բանակի տոնի առթիվ, նրան զանգահարել է հրամանատարը և հայտնել, որ Արայիկ Հարությունյանի անունից մեդալը պետք է փոխանցի Անդրանիկին։
Անդրանիկը, 2020թ-ի սեպտեմբերին լսելով, որ պատերազմ է սկսվել, ժամ առաջ շտապել է Արցախ հասնել։
Նա պատմել է, թե ինչպես է իմացել պատերազմի սկսվելու մասին. «Սեպտեմբերի 23-ն էր, ընկերոջս հետ Երևան գնացի, այնտեղ ենք աշխատում։ 27-ի առավոտյան ժամը 7։30 էր, հեռախոսս զանգեց, տեսա եղբայրս է, մտածեցի առավոտ շուտ ինչո՞ւ է զանգում, դեռ չեմ մտել ինտերնետ, պատասխանեցի, ասաց՝ ոտդ Ղարաբաղ չտեսնեմ, կռիվ է սկսվել։ Այդ պահին ասեցի լավ, սպասի կզանգեմ, մտա ինտերնետ և հասկացա, թե ինչ է կատարվում»:
Անդրանիկի եղբայրը՝ Գրիգոր Համբարյանը, Հայոց բանակի սպա է: Այսօր էլ նա շարունակում է հայրենիքի սահմանների պաշտպանության սրբազան գործը:
«Գնացի գործի, չէի կարող աշխատել, ընկերոջս ասացի, որ ես գնում եմ։ Եկանք գյուղ, գյուղում հավաքվել էին 12 հոգի, ասացի եթե գնում եք, ես ձեր հետ գամ, առավոտյան գնացինք Թալինի զինկոմիսարիատ, այնտեղ կամավոր գրանցվեցի», – ասել է Անդրանիկ Համբարյանը:
Որպեսզի հնարավորիս շուտ մեկնի Արցախ, նա զանգում է իր հրամանատարին։ Սեպտեմբերի 29-ին Անդրանիկն արդեն Արցախում էր։
Մատաղիս, Հադրութ, Ֆիզուլի… Անդրանիկ Համբարյանը եղբոր հետ կռվել է հանուն հայրենիքի պաշտպանության: Հիշում է Ֆիզուլիում իրենց դիրքը պաշտպանելը.
«Ֆիզուլիում թշնամին արդեն հասել էր մեր խրամատ, մեր տղաներից 4-5 հոգի, սկսեցին կրակ բացել նրանց ուղղությամբ։ Իհարկե, մյուս դիրքերի զինվորների օգնությամբ, կարողացանք պահել մեր դիրքը։ Մեր զինվորները շատ լավ կռվեցին, hալալ է նրանց, հալալ է մեր վարորդներին, նրանք գիշերով շատ լավ էին վարում մեքենաները»։
Երկու եղբայրով կռվել են Հադրութում, մի եղբայրը քաղաքի մի հատվածում, մյուս եղբայրը՝ մյուս։
Անդրանիկը պատմում է, որ իրենց դիրքի տղաներով այնքան են մտերմացել, որ իրեն մեկ-մեկ թվում է, թե փոքրուց նրանց հետ է մեծացել:
«13 հոգիս հիմա այնպիսի ընկերություն ունենք, կարծես հազար տարվա ծանոթ լինենք, կարծես մանկուց միասին ենք մեծացել։ Ու, որ գիտես, ամեն հարցում մեջքիդ կանգնած են», -ասել է նա:
Մարտի դաշտ մեկնելիս Անդրանիկը երբեք չի մտածել զոհվելու մասին։
«Երբեք չեմ մտածել զոհվելու մասին, որ ասենք գնամ ու կարող է զոհվեմ։ Ինչ որ տեսա հոկտեմբերի 3-ին Մատաղիսում, երբեք չեմ մոռանա։ Գիտակցեցի, թե ինչքան քաղցր է կյանքը։ Լավ է երկու ոտք ու երկու ձեռք չունենաս, բայց ողջ մնաս։
Բայց պետք է գիտակցել, որ թեկուզ հարազատ եղբայրդ, հարազատ ընկերդ զոհվի, դու պետք է սառը դատես: Այդքան մահ տեսնելով՝ ավելի ես կատաղում»,- նշել է նա:

Андраник Амбарян, уроженец Джавахка: Я никогда не забуду того, что видел 3 октября в Матагисе
Андраник Амбарян, уроженец Джавахка, принимавший участие в Карабахской войне, награжден медалями «За отвагу» и «Доблестный боец».
Андраник родился в 1996 году в городе Вале Ахалцихского района. Уже 12 лет он проживает с семьей в Армении.
Он придает большое значение быть армянином, независимо от места жительства, будь то Джавахк, Арцах или Армения, не имеет никакого значения.
Как передает Jnews, неделю назад Андраник Амбарян удостоился медали «За отвагу». По указу президента Арцаха Араика Арутюняна по случаю Дня армии РА ему позвонил командир и сообщил, что от имени Араика Арутюняна Андранику полагается вручить медаль.
В сентябре 2020г., услышав, что началась война, Андраник за считанные часы поспешил в Арцах.
Он рассказал, как узнал о войне:
«23 сентября мы с другом поехали в Ереван, мы там работаем. 27 числа в 7:30 утра у меня зазвонил телефон, я увидел, что это мой брат, я подумал, чего это он звонит так рано утром, я еще не заходил в интернет. Ответил на звонок, а он говорит, в Карабахе война началась, чтобы ты туда ногой не ступал. В тот момент я ответил, что хорошо, подожди и перезвоню, я зашел в интернет и понял, что происходит», – вспоминает он.
Брат Андраника, Григор Амбарян, является офицером армянской армии. Он и сейчас продолжает священное дело защиты границ Родины.
«Я пошел на работу, не мог работать, я сказал другу, что собираюсь, и мой друг участвовал в учениях в прошлом году, в таких случаях их вызывают первыми. Мы приехали в село, в селе собралось 12 человек, я сказал, что если вы идете, то я вместе с вами. Утром пошел в военный комиссариат Талина и записался в добровольцы», – говорит Андраник Амбарян.
Чтобы как можно скорее отправиться в Арцах, он звонит своему командиру. 29 сентября Андраник уже был в Арцахе.
Матагис, Гадрут, Физули … Андраник Амбарян и его брат сражались во имя защиты Родины. Они вспоминают, как защищали свои позиции в Физули.
«В Физули противник уже вплотную подошел к нашему окопу, 4-5 наших ребят открыли огонь в их сторону, конечно, с помощью солдат с других позиций, мы смогли удержать наши позиции. Наши солдаты очень хорошо сражались, похвально, молодцы они, молодцы наши водители, они по ночам очень хорошо управляли машинами».
Два брата сражались в Гадруте, один брат в одной части города, другой брат – в другой. Андраник рассказывает, что они настолько сблизились с парнями их позиции, что иногда ему кажется, что он рос с ними с раннего возраста.
«У 13 из нас сейчас есть такие хорошие отношения, как будто мы знаем друг друга тысячу лет, как будто мы с детства вместе росли. И, когда уверен, что по каждому вопросу они стоят у тебя за спиной», – отмечает он.
Отправляясь на поле боя, Андраник никогда не думал о том, что может погибнуть.
«Я никогда не думал о смерти, что, допустим, я пойду и могу умереть. Никогда не забуду то, что я видел 3 октября в Матагисе, после этого осознал, насколько сладка жизнь, лучше не иметь две ноги и две руки, но остаться в живых», – добавляет он.
Но вы должны осознавать, что даже если ваш брат или родной погибнет, вы должны оставаться хладнокровным. Видя столько смертей, злишься еще больше», – уверяет Андраник Амбарян.