Քանի դեռ այս իշխանությունը կա, ոչ մի խնդիր ի շահ ՀՀ-ի, հայ ազգի ու զինվորի չի լուծվելու. Գևորգ Գևորգյան
13:20 05/02/2021
«Իմ կարծիքով, ճիշտ կլիներ, որ լույս սփռվեր այն գործընթացներին, որոնց շուրջ խոսվում էր պատերազմի օրերին։ Մասնավորապես, պետք է խոսվեր ՊԲ նախկին հրամանատարի մահափորձի մասին»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ռազմա-քաղաքական գործիչ Գևորգ Գևորգյանը՝ անդրադառնալով Ջալալ Հարությունյանի՝ նոր պաշտոն ստանալուն։
Նրա խոսքով, արդեն ժամանակն է, որ գեներալները խոսեն, քանի որ պատերազմը միայն ռազմական գործողություն չէր, այնտեղ կար նաև  քաղաքական գործընթաց։
«Պատերազմը չկանգնեցնելու դրդապատճառը քաղաքական ուժերից է ուղղվում, և այսօր պետք է հասկանալ՝ ինչու մեր գեներալիտետը ոչինչ չի խոսում։ Մեր գեներալներն այսօր արդեն պարտավոր են խոսել, քանի որ այսօրվա ապազգային իշխանության  գործողությունները գնում են նրան, որ ամբողջությամբ կազմալուծեն բանակը, և հեղինակազրկեն մեր զինվորին։ Այդ քայլերին հակադարձել կարող է մեր գեներալիտետը՝ իր չոր դիրքորոշմամբ։ Միայն քաղաքական խոսքը բավական չէ»,- նկատեց նա։
Ըստ բանախոսի, բանակը եղել է, և պետք է լինի փակ կառույց։
«Ես դեմ եմ այն մոտեցումներին, թե բանակը պետք է լինի թափանցիկ։ Մեր թշնամիների համար են արվում այօրվա բարեփոխումները,  քանի որ մեր իշխանություններն այսօր ծառայում են թուրք-ադրբեջանական շահերին։ Մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ։ Եվ իշխանությունների քայլերը միտված են շարունակաբար իրենց տերերին ծառայելուն։ Եվ հիմա գեներալիտետի խոսքը շատ կարևոր է։ Ես վստահ եմ, որ ՊՆ մեր գեներալներն ունեն արժանապատվություն, և պետք է նրանք հասկանան՝ այսօր խոսելու ժամանակն է»,- նկատեց նա։
Գևորգ Գևորգյանը նշեց, որ իր համար անհասկանալի է՝ ինչպես են գեներալները նոր պաշտոններ ընդունում մի իշխանությունից, որը չի ծառայում ՀՀ շահին։
«Դեռ 2.5 տարի առաջ թեզ կար, որ այս իշխանություններն անփորձ են, և դրա համար են սխալվում։ Բայց անփորձը ժողովուրդն էր, ում կարողացան խաբել ու ստով գալ՝ ոչնչացնելու ՀՀ-ն։ Մենք երեք տարի է՝ տեսնում ենք այդ ամենը։ Կրկնում եմ՝ անփորձը, պարզն ու միամիտը մեր ժողովուրդն էր։ Բայց, կարծում եմ, շուտով ժողովուրդն իր ձայնը կբարձրացնի։ Հայ ժողովուրդը չի կարող կանգնել ու նայել՝ ոնց է իր երկիրը քանդվում»,- նշեց նա։
Ըստ ռազմական-քաղաքական գործչի, քանի դեռ այս իշխանությունը կա, ոչ մի խնդիր ի շահ ՀՀ-ի, հայ ազգի ու զինվորի չի լուծվելու։
«Որպեսզի դու քո թշնամուն պարտադրես՝ վերադարձնել քո զինվորին, դու պետք է ուժ ունենաս։ Բայց դու չես կարող քեզ ծաղրողին պարտադրել, որ վերադարձնի քո զինվորին։ Ուժն է ծնում իրավունք։ Ի վերջո, այսօր այս ապազգայինների դավադիր հարվածների շնորհիվ թուրքը մտածում է՝ հաղթել է ինքը։ Իսկ հաղթողին չեն դատում։ Ծնողները պետք է հասկանան, որ իրենց զավակների վերադարձին  չեն կարող սպասել այս ապազգայինների օրոք»,- նկատեց Գևորգ Գևորգյանը։

Gevorg Gevorgyan: Not a single issue will be resolved in favor of Armenia so long as incumbent leaders stay in power
15:34 05/02/2021
Gevorg Gevorgyan, an Armenian politician and military expert, calls for shedding light on the processes that were discussed during the 2020 Artsakh war, particularly the “assassination attempt” against former Commander of the Artsakh Defense Army Jalal Harutyunyan, who was appointed Head of the Military Oversight Service of Armenia’s Defense Ministry on Thursday.
At a news conference on Friday, he urged army generals to speak out on the reasons behind the failure to stop the war.
“Our generals must speak out today, because the actions of today's authorities are leading to the complete disbandment of the army and discrediting of our soldiers. Our generals can oppose these steps with their tough position. Only political statements are not enough,” the expert said.
Gevorgyan stated the army has been and should continue to be a closed structure.
“I am against the approach that the army should be transparent. Today's reforms are being carried out for our enemies, since the current authorities serve Turkish-Azerbaijani interests. As I have repeatedly stated, the steps of the authorities are aimed at constantly serving their masters. In these conditions, the saying of the generals is very important. I am sure that the generals of the Defense Ministry have dignity and they should realize that the time has come to speak out,” Gevorgyan said.
He also deplored some generals' decision to accept new job offers from the current authorities that "act to the detriment of Armenia’s interests."
The military expert accused the authorities of telling lies to the “naive” Armenian people and coming to power two and a half years ago to “destroy” the country.
“But I belive the people will soon raise their voices. The Armenian people cannot stand aside and watch their country being destroyed,” he said.
Gevorg Gevorgyan claims so long as the incumbent leaders stay in power, not a single problem will be resolved in favor of Armenia, the Armenian people and soldiers.
“To force the enemy to return the servicemen, you must be powerful. But you cannot force the one who makes fun of you to return your soldiers. Power begets right. After all, today, due to the conspiratorial acts of these anti-nationals, the Azerbaijanis believe that they have won, and winners are not judged. Parents must realize that they cannot expect their sons’ repatriation under the current regime,” Gevorg Gevorgyan said, referring to the issue of the return of Armenian POWs from Azerbaijan.