Գևորգ Պետրոսյան. Ոստիկանությունը պետք է մաքրել անգրագետ, ստրկամիտներից
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը վերջին հանրահավաքի ընթացքում ոստիկանների գործողությունները հավաքի մասնակիցների նկատմամբ որակում է անհամաչափ ուժի կիրառում, որն անթույլատրելի է ժողովրդավար հռչակված պետությունում։
«Հայելի» ակումբում հյուրընկալված պատգամավորը նշում է, միշտ հարգանք է ունեցել իրավապահ մարմինների նկատմամբ, սակայն վերջին շրջանում նրանց գործողությունները հարգանքի արժանի չեն։
«Իհարկե, համակարգում կան նաև ազնիվ մարդիկ, բայց ես եկել եմ այն կարծիքին, որ մենք պետք է ոստիկանությունը մաքրենք անկիրթ մարդկանցից։ Սովետական ժամանակից եկել է պետի պաշտամունքի գաղափարը, մենք չպետք է ունենանք ստրկամիտ համազգեստավորներ, մենք պետք է ունենանք բարեկիրթ ոստիկան, որը լինի օրենքի ծառան, ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանի»,- ասաց նա։
Պետրոսյանի խոսքով, մի քանի օր առաջ երկու ստրկամիտ համազգեստավորի հանդիպել է ԱԺ մոտ, երբ հետապնդում էին մի երիտասարդ աղջկա, որը ցուցապաստառը մի տեղից այլ տեղ էր տեղափոխել։
«Հարցնում եմ՝ ի՞նչ եք անում։ Ասում են, մեր ծառայությունն է թելադրում։ Ասում եմ, այ տղա ջան, դու աշխատանքի անցնելիս երդվել ես ո՞ւմ ծառայել, Նիկոլ Փաշինյանի՞ն, թե՞ Հայաստանի շահերին։ Երբ մենք ոստիկանությունը մաքրենք անգրագետներից, սուտի դուխով Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող թաքնվել ոստիկանության թիկունքում։ Նրանք կասեն, մենք պաշտպանում ենք Հայաստանի շահերը, Սահմանադրությունը»,- նշեց նա։

Геворк Петросян: Полиция должна быть очищена от невежественных, раболепных
Депутат Национального Собрания от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян охарактеризовал действия служащих Полиции в отношении демонстрантов во время последнего митинга как непропорциональное применение силы, что недопустимо в провозгласившем себя демократическим государстве.
Депутат отметил, что всегда с уважением относился к правоохранительным органам, но в последнее время их действия не заслуживают уважения.
«Конечно, в системе есть и честные люди, но я пришел к мнению, что мы должны очистить Полицию от необразованных людей. Идея поклонения вождю пришла из советских времен. У нас не должно быть раболепных людей в форме, у нас должен быть вежливый полицейский, который является слугой закона, а не Никола Пашиняна», – сказал он.
По словам Петросяна, несколько дней назад он встретил двух раболепных людей в форме возле Национального Собрания, когда они преследовали молодую девушку, которая переносила плакат с одного места на другое.
«Спрашиваю: что вы делаете? Говорят, наша служба диктует это. Я говорю: молодой человек, при поступлении на службу ты присягнул служить Николу Пашиняну или интересам Армении? Когда мы очистим полицию от безграмотных, Никол Пашинян не сможет более прикрываться полицией. Они скажут ему: мы защищаем интересы Армении, Конституцию», – сказал он.