Լեխ Բուչեկը հայ ռազմագերիների ու Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների հարցով նամակ է հղել Ջո Բայդենին
11:40 05/02/2021
Լեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկն, որը գրել է «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը, նամակ է գրել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին։
Նամակում Բուչեկը նշում է, որ որպես շարքային մարդ, Լեհաստանի քաղաքացի պատահաբար ծնված հուլիսի 4-ին` Միացյալ Նահանգների պատմության համար այնքան հատուկ օրը, պայքարում է, որ ճշմարտությունը հաղթանակի Արցախի համար, որը պայքարեց անկախության համար, հայկական սուրբ հողի այս փոքրիկ կտորի համար:
«Փետրվարի 3-ին Ստեփանակերտից՝ տիկին Արմինեից, հայ մայր, ստացա մի շատ անձնական նամակ: Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում նա կորցրեց իր որդուն և ամուսնուն, իսկ կրտսեր որդին՝ 19 տարեկան, գերի է ընկել ու բանտարկվել Ադրբեջանում: Այս նամակում նա ասում էր, որ այն իր համար մեծ հույս էր, քանի որ որպես հասարակ կին նա չգիտեր, թե ում դիմել օգնության համար»,- գրում է Բուչեկը ու նշում, որ այնուհետ հիշել է նախագահ  Աբրահամ Լինքոլնի կողմից 1864 թվականի նոյեմբերին Լիդիա Փարքեր Բիքսբիին՝ այրի մի կնոջն ուղարկված նամակը, որը բնակվում էր Բոստոնում, Մասաչուսեթսում, որը ենթադրվում էր, որ կորցրել է հինգ որդիներին Միության բանակում՝ Ամերիկայի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում:
Բուչեկը նշում է, որ պատասխանել է տիկին Արմինեին՝ մեջբերելով այս նամակը, և մեկ նախադասություն ավելացրել. «Միայն մեկը, որ ես ամեն ինչ կանեմ Ադրբեջանում բանտարկված հայ ռազմագերիներին ազատելու համար»:
«21-րդ դարում աշխարհը չի կարող ընդունել մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարումը՝ կապված նրանց արժանապատվության հետ: Աշխարհը պետք է քայլեր ձեռնարկի՝ ազատելու Ադրբեջանում բանտարկված հայ ռազմագերիներին:
Այս նամակին ես կցում եմ ապացույցների վրա հիմնված իմ հրապարակումը՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունների» վերաբերյալ»,- գրել է Բուչեկը։
Հիշեցնենք, որ Բուչեկն իր այս գրքույկն ուղարկել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։ Բուչեկը նաև հայտնել էր, որ Ադրբեջանից իրեն 50 հազար դոլար են առաջարկել՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը չհրապարակելու համար, որին ի պատասխան Բուչեկն կրկին կոչ էր արել ազատել հայ ռազմագերիներին։
ON FEBRUARY 5, 2021 I SENT A LETTER TO THE PRESIDENT OF THE UNITED STATES, MR. JOE BIDEN _________________ Warsaw,...
Posted by Tomasz Lech Buczek on Thursday, February 4, 2021

Лех Бучек направил письмо Джо Байдену по вопросу армянских военнопленных
Польский политический деятель Томаш Лех Бучек, написавший буклет «Военные преступления Азербайджана,совершенные против армян», написал письмо президенту США Джо Байдену.
В письме Бучек отмечает, что как обычный человек, гражданин Польши, случайно родившийся 4 июля, в день, столь особенный для истории США, он борется за то, чтобы для Арцаха, для этого маленького кусочка священной армянской земли, который боролся за независимость, восторжествовала справедливость.
«3 февраля из Степанакерта я получил очень личное письмо от г-жи Армине, матери-армянки. Во время войны в Нагорном Карабахе она потеряла сына и мужа, а ее младший сын, 19 лет, был взят в плен и заключен в тюрьму в Азербайджане. В этом письме она говорила, что она возлагает большие надежды, потому что, будучи простой женщиной, она не знала, к кому обратиться за помощью», - пишет Бучек и отмечает, что позже он вспомнил письмо вдовы, Лидии Паркер Биксби, адресованное в ноябре 1864 года президенту Аврааму Линкольну. Она проживала в Бостоне, штат Массачусетс, и предположительно потеряла пятерых своих сыновей в армии Союза во время Гражданской войны в США.
Бучек отмечает, что ответил г-же Армине, цитируя это письмо, и добавил одно предложение: «Единственное - я сделаю все возможное, чтобы освободить армянских военнопленных, находящихся в заключении в Азербайджане».
«В 21 веке мир не может принять нарушение основополагающих прав человека в отношении их достоинства. Мир должен предпринять шаги для освобождения армянских военнопленных, находящихся в заключении в Азербайджане.
«К этому письму я прилагаю свою обоснованную на доказательствах публикацию о «Военных преступлениях Азербайджана, совершенных против армян», - написал Бучек.
Напомним, что Бучек также отправил этот буклет президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Бучек также сообщил, что Азербайджан предложил ему 50 тысяч долларов за то, чтоб он не публиковал буклет «Военные преступления Азербайджана, совершенные против армян», в ответ на что Бучек вновь призвал к освобождению армянских военнопленных.