Ծնողներն ու ուսուցիչները բավարար տեղեկացված չեն համացանցի վտանգներից ու խնդիրներից
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է ստանալ ահազանգեր ծնողներից և ուսուցիչներից թվային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ։ ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ բողոքների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ծնողներն ու ուսուցիչները բավարար տեղեկացված չեն համացանցի վտանգներից ու խնդիրներից։
«Վերջերս, համացանցում լայն տարածում են գտել երեխաների կյանքի և առողջության համար վտանգավոր խաղեր, որոնք անկառավարելի տարածում են ստացել ամբողջ աշխարհում և մեծ սպառնալիք են երեխաների, հատկապես՝ դեռահասության տարիքում գտնվող երեխաների առողջ զարգացման համար: Ցավոք, մեր երկրում նույնպես տարածում են գտել այդպիսի խաղեր։
Նշվածը պահանջում է երեխաների ծնողների, այլ օրինական ներկայացուցիչների, ուսուցիչների կողմից առավել մեծ ուշադրություն և զգոնություն, հստակ կանխարգելիչ միջոցներ, այդ թվում՝ ուղղված երեխաների համար թվային միջավայրում անվտանգության մեխանիզմների կատարելագործում:
Երեխաները նույնպես պետք է իմանան, թե ինչպես խուսափեն վտանգներից կամ ինչպես պաշտպանեն իրենց համացանցում, քանի որ նորարարական տեխնոլոգիաների միջավայրը գրավիչ ազդեցություն ունի երեխաների վրա:
Թվային միջավայրում երեխաների պաշտպանության վերաբերյալ օգտակար խորհուրդներ երեխաներն ու նրանց ծնողները, ինչպես նաև ուսուցիչները կարող են գտնել «Թվային միջավայրում երեխաների իրավունքները հարգելու, պաշտպանելու և իրացնելու համար» ուղեցույցում, որն ընդունվել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից: Տվյալ ուղեցույցը պարունակում է առաջարկություններ Եվրոպայի խորհրդի անդամ բոլոր պետությունների համար:
Ուղեցույցի հայերեն թարգմանությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ներկայացրել է դեռևս 2018 թվականին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պարբերաբար կազմակերպում է սեմինարներ ուսուցիչների համար՝ ուշադրություն դարձնելով թվային միջավայրում երեխաների անվտանգության վերաբերյալ ինֆորմատիկայի ուսուցիչների իրազեկվածության բարձրացմանը։ Այդ դասընթացներին արդեն իսկ մասնակցել է շուրջ 100 ուսուցիչ»,- նշում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թարգմանած «Թվային միջավայրում երեխաների իրավունքները հարգելու, պաշտպանելու և իրացնելու համար» հայերեն ուղեցույցին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով։

Родители и учителя недостаточно осведомлены об опасностях и проблемах Интернета
В офис Защитника прав человека продолжают поступать звонки от родителей и учителей о защите прав детей в цифровой среде. Из офиса омбудсмена сообщают, что анализ жалоб показывает, что родители и учителя недостаточно осведомлены об опасностях и проблемах Интернета.
«В последнее время в Интернете получили широкое распространение игры, опасные для жизни и здоровья детей, которые стали неконтролируемыми во всем мире. Они представляют огромную угрозу здоровому развитию детей, особенно в подростковом периоде. К сожалению, такие игры получили распространение и в нашей стране.
Указанное требует повышенного внимания со стороны родителей детей, других законных представителей и учителей детей, бдительности, четких превентивных мер, в том числе совершенствования механизмов безопасности детей в цифровой среде.
Дети также должны знать, как избежать опасностей или как защитить себя в Интернете, поскольку среда инновационных технологий привлекательна для них.
Полезные советы по защите детей в цифровой среде дети и их родители, а также учителя могут найти в «Руководящих указаниях по уважению, защите и реализации прав детей в цифровой среде», принятых Комитетом министров Совета Европы. Данное руководство содержит рекомендации для всех государств-членов Совета Европы.
Армянский перевод документа был представлен сотрудниками офиса Защитника прав человека РА в 2018 году.
Сотрудники офиса Защитника прав человека регулярно проводят семинары для учителей, уделяя особое внимание повышению осведомленности ИТ-учителей о безопасности детей в цифровой среде. В этих курсах уже приняли участие около 100 учителей», - отмечают в офисе омбудсмена.
С переведенными на армянский сотрудниками Защитника прав человека РА «Руководящими указаниями по уважению, защите и реализации прав детей в цифровой среде» можете познакомиться, перейдя по этой ссылке.