ԵՄ-ում Հայաստանը կունենա նոր մաքսային կցորդ
Մարտի 17-ից Բրյուսելում Հայաստանը կունենա նոր մաքսային կցորդ, ով Եվրոպական միությունում և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունում կներկայացնի ՀՀ մաքսային ոլորտի շահերը։
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, նոր կցորդի պաշտոնավարման ժամկետը 3 տարի է, սակայն, համաձայն կցորդի կանոնադրության՝ այն կարող է երկարաձգվել ևս մեկ տարով։
Առաջիկայում մաքսային կցորդի պաշտոնը ստանձնող ՊԵԿ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Սուրեն Մելիք-Իսրայելյանը նշում է՝ մաքսային կցորդի ինստիտուտին նոր թափ հաղորդելու նպատակով տրվել են լրացուցիչ հանձնարարություններ։
Բրյուսելում տեղակայված միջազգային կառույցների հետ նախատեսվում է իրականացնել ակտիվ աշխատանք՝ մաքսային ծառայության վարկանիշը բարձր պահելու համար։

С 17 марта в Брюсселе у Армении появится новый таможенный атташе, который будет представлять интересы таможенной сферы РА в Европейском союзе и во Всемирной таможенной организации.
Как сообщили в отделе информации и по связям с общественностью Комитета госдоходов РА, срок полномочий нового атташе составляет 3 года, но, согласно уставу атташе, он может быть продлен еще на год.
Начальник управления государственного сотрудничества Комитета государственных доходов Сурен Мелик-Исраелян, который вскоре вступит в должность таможенного атташе, отмечает, что даны дополнительные поручения, чтобы придать новый импульс институту таможенного атташе.
Для поддержания высокого рейтинга таможенной службы планируется активная работа с международными организациями, базирующимися в Брюсселе.