Քանի դեռ այս իշխանությունը կա, ոչ մի խնդիր ի շահ ՀՀ-ի, հայ ազգի ու զինվորի չի լուծվելու. Գևորգ Գևորգյան
«Իմ կարծիքով, ճիշտ կլիներ, որ լույս սփռվեր այն գործընթացներին, որոնց շուրջ խոսվում էր պատերազմի օրերին։ Մասնավորապես, պետք է խոսվեր ՊԲ նախկին հրամանատարի մահափորձի մասին»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ռազմա-քաղաքական գործիչ Գևորգ Գևորգյանը՝ անդրադառնալով Ջալալ Հարությունյանի՝ նոր պաշտոն ստանալուն։
Նրա խոսքով, արդեն ժամանակն է, որ գեներալները խոսեն, քանի որ պատերազմը միայն ռազմական գործողություն չէր, այնտեղ կար նաև քաղաքական գործընթաց։
«Պատերազմը չկանգնեցնելու դրդապատճառը քաղաքական ուժերից է ուղղվում, և այսօր պետք է հասկանալ՝ ինչու մեր գեներալիտետը ոչինչ չի խոսում։ Մեր գեներալներն այսօր արդեն պարտավոր են խոսել, քանի որ այսօրվա ապազգային իշխանության գործողությունները գնում են նրան, որ ամբողջությամբ կազմալուծեն բանակը, և հեղինակազրկեն մեր զինվորին։ Այդ քայլերին հակադարձել կարող է մեր գեներալիտետը՝ իր չոր դիրքորոշմամբ։ Միայն քաղաքական խոսքը բավական չէ»,- նկատեց նա։
Ըստ բանախոսի, բանակը եղել է, և պետք է լինի փակ կառույց։
«Ես դեմ եմ այն մոտեցումներին, թե բանակը պետք է լինի թափանցիկ։ Մեր թշնամիների համար են արվում այօրվա բարեփոխումները, քանի որ մեր իշխանություններն այսօր ծառայում են թուրք-ադրբեջանական շահերին։ Մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ։ Եվ իշխանությունների քայլերը միտված են շարունակաբար իրենց տերերին ծառայելուն։ Եվ հիմա գեներալիտետի խոսքը շատ կարևոր է։ Ես վստահ եմ, որ ՊՆ մեր գեներալներն ունեն արժանապատվություն, և պետք է նրանք հասկանան՝ այսօր խոսելու ժամանակն է»,- նկատեց նա։
Գևորգ Գևորգյանը նշեց, որ իր համար անհասկանալի է՝ ինչպես են գեներալները նոր պաշտոններ ընդունում մի իշխանությունից, որը չի ծառայում ՀՀ շահին։
«Դեռ 2.5 տարի առաջ թեզ կար, որ այս իշխանություններն անփորձ են, և դրա համար են սխալվում։ Բայց անփորձը ժողովուրդն էր, ում կարողացան խաբել ու ստով գալ՝ ոչնչացնելու ՀՀ-ն։ Մենք երեք տարի է՝ տեսնում ենք այդ ամենը։ Կրկնում եմ՝ անփորձը, պարզն ու միամիտը մեր ժողովուրդն էր։ Բայց, կարծում եմ, շուտով ժողովուրդն իր ձայնը կբարձրացնի։ Հայ ժողովուրդը չի կարող կանգնել ու նայել՝ ոնց է իր երկիրը քանդվում»,- նշեց նա։
Ըստ ռազմական-քաղաքական գործչի, քանի դեռ այս իշխանությունը կա, ոչ մի խնդիր ի շահ ՀՀ-ի, հայ ազգի ու զինվորի չի լուծվելու։
«Որպեսզի դու քո թշնամուն պարտադրես՝ վերադարձնել քո զինվորին, դու պետք է ուժ ունենաս։ Բայց դու չես կարող քեզ ծաղրողին պարտադրել, որ վերադարձնի քո զինվորին։ Ուժն է ծնում իրավունք։ Ի վերջո, այսօր այս ապազգայինների դավադիր հարվածների շնորհիվ թուրքը մտածում է՝ հաղթել է ինքը։ Իսկ հաղթողին չեն դատում։ Ծնողները պետք է հասկանան, որ իրենց զավակների վերադարձին չեն կարող սպասել այս ապազգայինների օրոք»,- նկատեց Գևորգ Գևորգյանը։

Геворг Геворгян: Пока существует это правительство, ни одна проблема не будет решена в интересах Армении
«На мой взгляд, было бы правильным пролить свет на те процессы, о которых говорилось во время войны. В частности, необходимо было сказать о покушении на бывшего командующего Армией обороны», - заявил сегодня на встрече с журналистами военно-политический деятель Геворг Геворгян, касаясь перехода Джалала Арутюняна на новую должность.
По его словам, пришло время сказать генералам, потому что война была не только военной операцией, там был и политический процесс.
«Мотив не прекращения войны исходит от политических сил, и сегодня мы должны понять, почему наш генералитет ничего не говорит. Наши генералы сегодня обязаны говорить, потому что действия сегодняшнего антинародного правительства направлены на полную дезорганизацию армии и дискредитацию нашего бойца. Наш генералитет может противопоставить этим шагам свою сухую позицию. Одного политического слова недостаточно», - заметил он.
По словам докладчика, армия была и должна быть закрытой структурой.
«Я против тех подходов, что армия должна быть прозрачной. Сегодняшние реформы проводятся для наших врагов, поскольку наши власти сегодня служат турецко-азербайджанским интересам. Я говорил это не раз. И шаги властей направлены на то, чтобы постоянно служить своим хозяевам. А сейчас очень важно слово генералитета. Я уверен, что у наших генералов МО есть достоинство, и они должны понимать, что пришло время говорить», - сказал Геворгян.
Геворг Геворгян отметил, что ему непонятно, как генералы принимают новые должности от власти, которая не служит интересам Республики Армения.
«Еще 2,5 года назад был тезис, что эти власти неопытны, и поэтому они ошибаются. Но неопытным был народ, кого смогли обмануть и путем обмана прийти к власти, чтобы уничтожить РА. Все это мы наблюдаем уже три года. Повторяю, неопытным был народ - простым и наивным. Но, думаю, скоро народ поднимет свой голос. Армянский народ не может стоять и смотреть, как разрушается его страна», - сказал он.
По словам военно-политического деятеля, пока существует это правительство, ни одна проблема не будет решена в интересах Армении, армянского народа и воина.
«Чтобы заставить врага вернуть своего бойца, у тебя должна быть сила. Но ты не можешь заставить насмехающегося над тобой вернуть своего бойца. Власть рождает право. В конце концов, сегодня турок, благодаря заговорщицким ударам этих антинародников, считает, что победил он. А победителя не судят. Родители должны понять, что они не могут дождаться возвращения своих детей при власти этих антинародников», - сказал Геворг Геворгян.