Երկար դադարից հետո առաջին համերգով հանդես կգա Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն
Փետրվարի 10-ին ժամը 19.00-ին Խաչատրյանի տուն-թանգարանում երկրար դադարից հետո ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն: Տրիոյի երաժիշտների կատարմամբ կհնչեն Լյուդվիգ վան Բեթհովենի, Անտոնին Դվորժակի ստեղծագործությունները, ինչպես նաև կհնչի Ալեքսեյ Շորի դաշնամուրային տրիոն, որը կատարվելու է առաջին անգամ: Այս մասին հայտնում են տուն-թանգարանից:
«Գաղտնիք չէ, որ անցած տարին իսկական փորձություն էր ողջ երկրագնդի համար: Իհարկե, այս աղետալի իրավիճակը չէր կարող չանդրադառնալ հայ երաժիշտների գործունեության վրա:
Հանրահայտ Արամ  Խաչատրյանի անվան տրիոն, որը վերջին տարիներին հաճախակի և ակտիվորեն համերգային շրջագայություններ էր ունենում ամբողջ աշխարհով մեկ, ստիպված եղավ  գրեթե մեկամյա դադար վերցնել։ 2020-ին, երեք մեծ շրջագայություն` Եվրոպայում, Հյուսիսային Ամերիկայում  և  Ռուսաստանում տեղի չունեցան: Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ է նշանակում երաժիշտների համար` ովքեր սովոր են տարեկան շուրջ 70-80 համերգ նվագել աշխարհի տարբեր բեմերում, «փակվել տանը» ամիսներ շարունակ, մի իրավիճակում, երբ ապագան կանխատեսելի չէ։
Բարեբախտաբար, լույսը տեսանելի է թունելի վերջում, այս պահին անսամբլը պատրաստվում է մեծ համերգային շրջագայության, որը տեղի է ունենալու 2021 թվականի մարտին` Ռուսաստանի քաղաքներում։
Իսկ փետրվարի 10-ին Խաչատրյան տրիոն մեծ դադարից հետո առաջին համերգով հանդես կգա Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի բեմում։
Սակայն կորոնավիրուսային սահմանափակումների պատճառով, տրիոյի հիմնադիր թավջութակահար Կարեն Քոչարյանը չի կարողանալու ներկա լինել ելույթներին,  նրան կփոխարինի երիտասարդ, տաղանդավոր երաժիշտ Արտյոմ Իոանիսյանը»,- նշում են տուն-թանգարանից:
Երաժիշտների կարծիքով՝ առաջիկա համերգների ոգևորությունը համեմատելի է առաջին անգամ բեմ բարձրանալու հետ:
«Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ մեծ ցանկություն է առաջացել կրկին բազմազան ծրագրերով դուրս գալ բեմ։ Ստեղծված պայմաններում վերագնահատվում է նաև փորձերի արժեքը: Թվում է, թե մենք պատրաստվում ենք մեր առաջին ելույթին, չնայած անսամբլը ավելի քան քսան տարեկան է: Մենք  անչափ շնորհակալ և երախտապարտ ենք Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամին և անձամբ հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովին, մեզ  այս հնարավորությունը ընձեռելու համար»,- ասել է Եռյակի դաշնակահար՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյան:
Կոնստանտին Իշխանովը նշել է, որ ինքը վաղուց ծանոթ է Խաչատրյան տրիոյին և միշտ հետևում է նրանց ելույթներին. «Պետք է ասեմ, որ վերջին տարիներին մենք բավականին հաճախ և հաջող համագործակցել ենք: Խաչատրյան տրիոն ելույթ ունեցավ մեր փառատոններին՝ Մալթայում, Ղազախստանում, Ռուսաստանում և Իտալիայում: Շատ ուրախ եմ, որ կարող եմ օգնել անսամբլին վերադառնալ լիարժեք համերգային գործունեության: Արժանապատիվ հայ երաժիշտների՝ ինչպիսիք են Խաչատուրյան տրիոյի անդամները, զարգացումը և հաջող կարիերան ինձ համար շատ կարևոր են, հուսով եմ, որ մեկ անգամ չէ, որ կհանդիպենք մեր նախագծերի շրջանակներում»:

После длительного перерыва Трио имени Арама Хачатуряна выступит со своим первым концертом
10-го февраля в 19.00, в Ереване, в Доме-музее Хачатуряна, после длительного перерыва выступит Трио имени Арама Хачатуряна. В программе концерта сочинения Людвига Ван Бетховена и Антонина Дворжака, и премьера нового фортепьянного трио Алексея Шора, которое будет исполняться впервые. Об этом передает Дом-музей.
«Не секрет, что прошлый год стал настоящим испытанием для всей планеты. Безусловно, эта ситуация не могла не отразиться и на деятельности армянских музыкантов.
Знаменитое Трио имени Хачатуряна, в последние годы часто и активно гастролирующий по всему миру ансамбль, был вынужден сделать большую паузу почти на год. В 2020 году не состоялись три больших тура - в Европе (Германия и Австрия), в Северной Америке (США), а также в России. Сложно представить, что значит для музыкантов, привыкших играть около 70-80 концертов в год на разных сценах мира, остаться дома на несколько месяцев, в ситуации, когда будущее сложно прогнозировать.
К счастью, виден свет в конце тоннеля, в марте Трио отправится в концертный тур из одиннадцати концертов по городам России.
А 10-го февраля Трио имени Хачатуряна выйдет на сцену Дома-музея Хачатуряна с первым концертом за целый год.
Однако, из-за коронавирусных ограничений не смог прилететь виолончелист Карен Кочарян, основатель трио, и в ближайших выступлениях его заменит молодой, талантливый музыкант Артем Иоанисян»,-отмечает Дом-музей.
По словам музыкантов, радость от предстоящих концертов сравнима с настоящей детской радостью от первых выходов на сцену.
«Давно не было такого желания играть и понимания ценности репетиций, как сейчас, после этой паузы. Такое ощущение, что заново готовимся выходить на сцену, хотя ансамблю уже больше двадцати лет. Мы очень рады этой возможности и безмерно благодарны Европейскому фонду поддержки культуры и лично президенту фонда Константину Ишханову, который поддержал нашу идею с этим циклом концертов», -сказала пианистка трио, директор Дома-музея Арама Хачатуряна Армине Григорян.
Константин Ишханов отметил, что он давно знаком с Трио имени Хачатуряна и внимательно следит за их выступлениями: «Я должен сказать, что мы довольно часто и успешно сотрудничали в прошлые годы. Трио имени Хачатуряна выступало на наших фестивалях на Мальте, в Казахстане, в России, в Италии. Я очень рад, что могу помочь ансамблю вернуться к полноценной концертной деятельности. Для меня очень важно развитие и успешная карьера достойных армянских музыкантов, таких как Трио имени Хачатуряна, надеюсь, что мы ещё не раз встретимся на наших проектах».