Ռուսաստանը վերացրել է Հայաստանից լոլիկի և պղպեղի ներկրման սահմանափակումները
Այս տարվա սկզբին Ռուսաստանը Արմավիրի մարզի 13 ձեռնարկություններից ներկրվող լոլիկի ու պղպեղի մեջ հայտնաբերել էր Պեպինո մոզաիկա (Pepino mosaic virus) վիրուսին բնորոշ նշաններ և սահմանափակել ներմուծումը:
ՍԱՏՄ կողմից տվյալ հիվանդության առկայությունը պարզելու նպատակով իրականացվել է մշտադիտարկում, որի արդյունքները ներկայացվել են Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժության և բուսասանիտարիայի հսկողության դաշնային ծառայությանը (Ռոսսելխոզնադզոր):
ՍԱՏՄ-ից հայտնում են, որ համատեղ քննարկումների արդյունքում Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժության և բուսասանիտարիայի հսկողության դաշնային ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր) 2021թ փետրվարի 5-ից հանել է լոլիկի և պղպեղի մատակարարման ժամանակավոր սահմանափակումները:

Россия отменила временные ограничения на ввоз помидоров и перца из Армении
В начале текущего года Россия обнаружила в помидорах и перце, импортируемых 13 компаниями из Армавирской области, признаки, характерные для вируса мозаики пепино (Pepino mosaic virus).
Как сообщает пресс-служба Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов республики, с целью установления наличия заболевания ИОБПП РА осуществил мониторинг, результаты которого были представлены в Федеральную службу по ветеринарному и фитосанитарному надзору РФ (Россельхознадзор).
В результате совместных обсуждений Россельхознадзор отменил временные ограничения на поставку помидоров и перца с 5 февраля 2021 года.