Ամուլսարի շահագործման հարցը շարունակում է մնալ օդից առկախված
Ամուլսարի շահագործման հարցը շարունակում է մնալ օդից առկախված։ Մասնագետների մի խումբ այն համոզմանն է, որ հանքարդյունաբերությունը չի կարելի դիտարկել տնտեսության համար եկամտաբեր ոլորտ ՝ երկարաժամկետ կտրվածքով։ Հսկատ չեն գնահատվում վնասներն ու օգուտները, որպեսզի հնարավոր լինի դնել  նժարին ու հասկանալ ոլորտը Հայաստանի տնտեսությանն օգուտ է բերում, թե՝ ոչ։ Կարճաժամկետ կտրվածքով  կարող ենք ասել, որ այո, քանի որ խոշոր հարկատուներն են, սակայն երկարաժամկետ կտրվածքով ՝ նույն  պնդումը  չկա։
Հետպատերազմյան շրջանում  կորուստներ  ունեցանք նաև  հանքարդյունաբերության ոլորտում։  Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը «Panorama.am»-ի հետ զրույցում հայտնեց համոզմունք, որ հետևանքները  տնտեսության  վրա  տեսանելի կլինեն տարեվերջին։
«Սոտքի հանքավայրի տարածքային  կորստից  հետո, ակնհայտ է , որ կնվազի արտադրությունը, կունենանք ծավալների  կկրճատում, երկաթուղու փոխադրումների հետ կապված խնդիրներ  և այլն։ Սոտքի աշխատանքների կրճատման հետ կապված խնդիրները նաև Արցախում է առաջացել, քանի որ մեր տնտեսությունները փոխկապակցված են։ Այս խնդիրները պետք է ինչ-որ կերպ լուծվեն և դրա պատասխանը պետք է տա իշխանությունը կամ Կառավարությունը»,-ասաց Խաչատրյանն ու անդրադարձավ  նոր հանքավայրերի շահագործման նպատակահարմարությանը, այդ թվում՝ Ամուլսարին։
«Ամուլսարի շահագործումը  չպետք է դիտարկել որպես փրկօղակ, ես չեմ գտնում որ դա է փրկօղակը։ Պարզապես պետք է նստել և հաշվարկել վնասներն ու օգուտները և ամենակարևոր հարցի պատասխանը պետք է տալ՝ Ամուլսարի շահագործումը վնաս հասցնում է շրջակա միջավայրին, բնապահպանական խնդիրներ առաջացնում է,թե՝ ոչ։ Եթե՝ այո, ուրեմն չի աշխատում, եթե՝ ոչ, ուրեմն աշխատում է։ Պարզ խնդիր է դրված, որի պատասխանը մինչև հիմա չկա։ Բայց ,եթե նույնիսկ շահագործվի էլ, զուտ Հայաստանի տնտեսության զարգացման առումով պետք  չէ մեծ հույսեր կապել դրա հետ։ Ավելի երկարաժամկետ հարցերի վրա պետք է ուշադրություն դարձնել»,-նշեց տնտեսագետը։
Մասնագետի  կարծիքով՝ պետք է երկարատև աշխատատեղերի հարց լուծել, այս պահին՝ Սևանի տարածաշրջանի բնակիչների համար,որոնք հայտնվել են անելանելի վիճակում։ Խաչատրյանի համոզմամբ ՝ զբաղվածությունն ապահովելու առումով Կառավարությունը պետք է հատկապես ուշադրություն դարձնի գյուղատնտեսության  ոլորտին։
«Հայաստանի այսօրվա իրավիճակում տնտեսական ճյուղը, որն ունի պոտենցիալ  և զարգացման հնարավորություն, գյուղատնտեսություն է։ Պաշտոնական վիճակագրությունը ևս հուշում է, որ մեծ քանակությամբ վարելահողեր  և գյուղատնտեսության համար պիտանի հողեր չեն  օգտագործվում»,-ասաց նա։
Այսուհանդերձ, մինչև հիմա պարզ չէ, թե գործող Կառավարությունը  ինչպես է տեսնում ոլորտում առաջացած խնդիրների լուծումը։ Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի շահագործման հարցին, ապա 2,5 տարվա ընթացքում  կառավարությունը զգալի գումարներ ծախսեց  փորձաքննությունների,  ուսումնասիրությունների համար, սակայն  հարցը ցայսօր առկակված է օդից։ Թեև տնտեսագետները նշում են, որ հացն ավելի քան պարզ է, սակայն իշխանությունն այս  պարզ հարցի պատասխանն այդպես չունի։
Հիշեցնենք, որ երջանկահիշատակ գիտնական,  ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի նախկին ղեկավար, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Սաղաթելյանը, որը տարիներ շարունակ բարձրաձայնում էր Ամուլսարի շահագործման հետևանքով սպասվելիք խնդիրների մասին, պնդում էր,   որ  հանքավայրի շահագործման  հետևանքով առաջացող ռիսկերն  անկառավարելի են։
Գիտնականը համոզված էր, որ հանքավայրի տեղադիրքից ելնելով՝ այն չպիտի շահագործվի:
«Շահագործումը վտանգելու է հանրապետության և ընդհանրապես տարածաշրջանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող Սևանա լիճը: Արմատական խնդիրը ջրերի որակի փոփոխությունն է: Ջուրը մեր տարածաշրջանի համար թիվ մեկ քաղաքական, տնտեսական ռեսուրսն է։ Հետևաբար,     հանքի շահագործումը առաջացնելու է ինտեսնիվ թթվային դրենաժ, որն առաջինը վնասելու է Սպանդարյան-Կեչուտ թունելը։ Այն կդառնա դրենաժային խոռոչ, ապա ջրերը ոչ կենտրոնացված կգնան տարբեր ուղիներով և դուրս կգան մակերևույթ: Արդյունքում զգալի տարածքում չի լինի պիտանի խմելու, մաքուր ջուր»,-իր ելույթներից մեկում նշել էր գիտնականը։

Вопрос эксплуатации Амулсара остается «висящим в воздухе»
Вопрос эксплуатации Амулсара остается «висящим в воздухе». Группа экспертов убеждена, что горнодобывающую промышленность нельзя рассматривать в долгосрочной перспективе как прибыльный сектор экономики. Нет четкой оценки вреда и пользы, чтобы можно поставить на весы и понять, приносит ли данная сфера пользу экономике Армении или нет. В краткосрочной перспективе мы можем сказать «да», потому что они являются крупными налогоплательщиками, но в долгосрочной перспективе такого утверждения нет.
В послевоенный период у нас были потери и в горнодобывающей отрасли. В беседе с корреспондентом «Panorama.am» экономист Ваагн Хачатрян выразил уверенность, что последствия для экономики будут видны к концу года.
«После территориальной потери Соткского рудника очевидно, что добыча упадет, у нас будет сокращение объемов, проблемы с железнодорожными перевозками и т. д. Проблемы с сокращением работ Сотка возникли и в Арцахе, поскольку наши экономики взаимосвязаны. Эти проблемы должны быть как-то решены, и ответ должна дать власть или Правительство», - сказал Хачатрян, сославшись на целесообразность эксплуатации месторождений, в том числе Амулсарского.
«Эксплуатация Амулсара не должна рассматриваться как спасательный круг, я не нахожу, что это спасательный круг. Необходимо просто сесть и подсчитать вред и пользу, ответить на самый главный вопрос: наносит ли эксплуатация Амулсара вред окружающей среде, вызывает ли она экологические проблемы? Если да, то Амулсар не должен работать, если нет -то должен. Поставлена простая задача, ответа на которую пока нет. Но даже если он будет эксплуатироваться, не стоит возлагать на него большие надежды с точки зрения развития экономики Армении. Нам нужно обратить внимание на более долгосрочные вопросы», - отметил экономист.
По словам специалиста, сейчас необходимо решить вопрос долгосрочных рабочих мест для жителей Севанского региона, которые очутились в безвыходном положении. По убеждению Хачатряна, в плане обеспечения занятости Правительство должно уделять особое внимание аграрному сектору.
«В нынешней ситуации в Армении отрасль экономики, которая имеет потенциал и возможность развития, - это сельское хозяйство. Официальная статистика также показывает, что большая часть пахотных земель и земель, пригодных для сельского хозяйства не используется», - сказал он.
Однако пока неясно, как действующее Правительство видит решение проблем в этой сфере. Что касается вопроса эксплуатации Амулсара, то за 2,5 года государство потратило существенные суммы на экспертизы, исследования, но вопрос все еще висит в воздухе. Хотя экономисты говорят, что вопрос более чем ясен, у правительства нет ответа на него.
Напомним, что в свое время ученый, бывший руководитель Центра экологических исследований Национальной академии наук, доктор геологических наук, профессор Армен Сагателян, много лет поднимающий проблемы, которые следует ожидать после эксплуатации Амулсара, утверждал, что риски, связанные с разработкой месторождения, неконтролируемы.
Ученый был убежден, что из-за расположения месторождения эксплуатировать его не следует.
«Эксплуатация поставит под угрозу озеро Севан, которое имеет стратегическое значение для республики и региона в целом. Основная проблема - это изменение качества воды. Вода - политический и экономический ресурс номер один для нашего региона.
Следовательно, эксплуатация рудника вызовет интенсивный кислотный дренаж, который в первую очередь нанесет вред тоннелю Спандарян-Кечут. Он превратится в дренажную яму, затем воды нецентрализовано разными путями выйдут на поверхность. В результате на значительной территории не будет пригодной для питья, чистой воды», - отметил ученый в одном из своих выступлений.