Վահան Բադասյան. Ինձ խոշտանգում են կալանքի միջոցով
Արցախի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ազատամարտիկ Վահան Բադասյանն ԱԱԾ կալանավայրից հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը հրապարակել է նրա պաշտպան Արայիկ Պապիկյանն ֆեյսբուքյան իր էջում:
Հայտարարության մեջ Բադասյանն ընդգծել է, որ իրեն խոշտանգում են կալանքի միջոցով.
«Զինապարտ չլինելով հանդերձ, հայրենիքի պաշտպանության անմնացորդ մղումով, պատերազմի առաջին իսկ օրից կամովին մասնակցել եմ պատերազմին և իմ նշանակլի դերակատարումն եմ ունեցել: Ավելի քան համոզված եմ, որ իմ արարքը հերոսություն է:
Նշվածի վկայությունն է նաև կյանքս վտանգի տակ դնելը և ծանր վիրավորում ստանալը:
Համոզված եմ, որ այդպիսի հերոսական արարքի համար պետությունը խրոխուսում և պետական պարգևի է ներկայացնում: Իսկ ենթադրյալ իրավախախտման դեպքում վերոնշյալը հաշվի է առնվում:
Իսկ ինչպես է վարվում այսօրվա իշխանությունը իմ նկատմամբ. ծանր վիրահատություն տանելուց հետո, երբ դեռևս հետվիրահատական վերականգնման կարիք ունեմ, ազատությունից զրկելով ինձ ենթարկում է անմարդկային ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումների:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, կոչ եմ անում ձեզ միավորվել և Ձեր բողոքի ձայնը բարձրացնել, որպեսզի դադարեցվեն իմ նկատմամբ կիրառվող ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումները»:
Հիշեցնենք, որ ազատամարտիկ Վահան Բադասյանը կալանավորվել է հունվարի 30-ին: Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, այսինքն՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը։  Հունվարի 28-ին Եռաբլուրում զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում Վահան Բադասյանն ասել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը  պետք է վերանա ու հեռանա. «Եթե չի հեռանում, ուրեմն կվերացնենք ֆիզիկապես, զենքով։ Ես սկսելու եմ կազմակերպել»: Հենց այս հայտարարությունից հետո նա բերման է ենթարկվել ԱԱԾ:

Ваан Бадасян: Меня подвергают пыткам путем ареста
Руководитель арцахской партии «Объединенная Армения», воин-освободитель Ваан Бадасян из изолятора Службы национальной безопасности (СНБ) выступил с заявлением, которое опубликовал на своей странице в социальной сети Facebook его адвокат Араик Папикян.
В заявлении Бадасян подчеркнул, что его пытают путем ареста:
«Будучи не подлежащим призыву, я с безостаточным стремлением защитить Родину добровольно участвовал в войне с самого первого дня боевых действий и сыграл значительную роль. Я более чем убежден, что мой поступок – героизм.
Свидетельством сказанного является также то, что я рисковал своей жизнью и получил тяжелое ранение.
Убежден, что за такой героический поступок государство поощряет и представляет к государственной награде. В случае предполагаемого правонарушения же вышеотмеченное принимается к сведению.
А как обращается нынешняя власть со мной? После серьезной операции, когда я все еще нуждаюсь в послеоперационной реабилитации, она, лишая меня свободы, подвергает бесчеловечным физическим и психологическим пыткам.
Дорогие соотечественники, призываю вас объединиться и выразить свой протест, чтобы был положен конец физическим и психологическим пыткам, которым я подвергаюсь».
Напомним, СНБ Армении задержала Бадасяна после его высказываний в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. 30 января он был арестован. Бадасян обвиняется в совершении деяния, предусмотренного статьей 301 («Публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя Республики Армения») УК РА.