Ամեն օր էլ «GPS»-ով սահմանները ճշգրտվում են. Խնձորեսկի համայնքապետ
«Դեռ սահմանագծման աշխատանքները չեն ավարտվել, ո՞նց ասեմ, որ նահանջում կամ հետ ենք գալիս, եթե գործընթացը դեռ ավարտած չէ»,- Panorama.am-իր հետ զրույցում ասաց Խնձորեսկ համայնքի ղեկավար Երվանդ Մալունցը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք ճիշտ են լուրերը, որ Խնձորեսկի հատվածում հայկական կողմը կրկին հետ է նահանջել։
Նրա խոսքով, ամեն օր էլ «GPS»-ով սահմանները ճշգրտվում են, ու որտեղ այդ համակարգը ցույց է տալիս՝ իրենց սահմանն է, հայկական կողմը հետ է գալիս։
Մեր հարցին, թե արդյո՞ք վերջին շրջանում հայկական կողմը որևէ զիջման գնացել է, նահանջ եղե՞լ է, Երվանդ Մալունցը պատասխանեց՝ ոչ։
«Հիմա թշնամին ձախ կողմից մեզ կպած է, մի քանի հարյուր մետրից երևում է, աջ կողմից՝ 5 կմ հեռու է։ Հիմա պետք է սահմանազատումն ու սահմանագծումը վերջնական լինի, որ հասկանանք՝ նոր խնդիր առաջանո՞ւմ է, թե՞՝ ոչ։ Էլ ի՞նչ մեծ խնդրից ու կորուստից ենք խոսում․մեր ազատագրված հողերից 150 կմ տարածք տվել ենք իրենց, հիմա 1 մետրն այնպես եք ներկայացնում, ոնց որ էդ 150 կմ-ից շատ է»,- եզրափակեց խոսքը Երվանդ Մալունցը։

Armenian community head: Borders are being specified with use of GPS every day
The demarcation of borders between Armenia and Azerbaijan near Khndzoresk community of Armenia’s Syunik Province has not yet been completed, its head, Yervand Malunts, told Panorama.am on Saturday, referring to reports alleging the Armenian side retreated further from the border area.
The community head said every day the borders are being specified with the use of GPS, and Armenians withdraw from the areas which are marked as Azerbaijani by the positioning system.
Asked whether the Armenian side has made concessions recently, Yervand Malunts gave a negative response.
“Now the enemy forces are stationed only several hundred meters away from us on the left and are at a distance of 5 km on the right. The demarcation and delimitation process is yet to be completed in order to understand whether a new problem will emerge or not. What other major problems and losses can we possibly talk about after handing over 150 km of our liberated lands to them?” Malunts said.