Ռազմական փորձագետ. Թուրք-ադրբեջանական զորավարժության պայմանական թիրախը Սյունիքն է
«Թուրք - ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները շարունակվում են։ Չնայած այն բանին, որ երկու երկրների մամուլները սկսել են ընդհանրապես չխոսել դրա մասին, բայց կարևոր մի դետալ չէր կարող վրիպել իմ աչքից։
Այս զորավարժության պայմանական թիրախը Հայաստանն է, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Սյունիքը։ Զորավարժության համար թիրախ ընտրված օբյեկտները, կենդանի ուժն առավելագույնս նմանեցված է հայկականին (նույնիսկ հայկական կամուֆլյաժ): Տեղանքն էլ հնարավորինս նմանեցրել են Սյունիքին․․․
Մինչ զորավարժությունների սկսելը շատ ակտիվ խոսում էին դրա մասին, դրա կարևորության մասին, բայց սկսելուց հետո լռեցին»։
Թուրք - ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները շարունակվում են։ Չնայած այն բանին, որ երկու երկրների մամուլները սկսել...

Conditional target of Turkish-Azerbaijani joint drills is Armenia’s Syunik, military expert says
The conditional target of large-scale Turkish-Azerbaijani joint drills near the city of Kars is Syunik Province of Armenia, President of the Powerful Armenian Army NGO, military expert Karen Hovhannisyan said on Saturday.
"Turkish-Azerbaijani joint military exercises continue. Regardless of the fact that media outlets of the two countries have started not to cover them at all, an important detail could not have skipped my attention,” he wrote on Facebook.
“The conditional target of the drills is Armenia, particularly Syunik. The target objects selected for the military exercises, the manpower largely simulate the Armenian ones (even the Armenian camouflage is being used). The area of drills also simulates Syunik as much as possible ․․․
"Before the start of the military exercises, they widely discussed its importance, but after their launch the talk stopped,” Hovhannisyan said.