Դպրոցականներին մշակութային օջախներ այցելելու համար նոր տոմսեր չեն տրամադրվի
«Դպրոցական բաժանորդային  համակարգի» (աբոնեմենտային) ծրագիրը շարունակվում է նաև 2021 թ.-ին: ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ այս տարի հանրակրթական դպրոցներում սովորող աշակերտները մշակութային օջախներ կարող են այցելել 2020 թ.-ին բաշխված, սակայն COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ դեռևս չկիրառված բաժանորդային տոմսերով: Դպրոցականներին 2021 թ.-ին նոր տոմսեր չեն տրամադրվի:
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ ծրագրի շրջանակում աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռվում մինչև հրամանով սահմանված ժամանակահատվածի ավարտն անվճար հիմունքներով այցելել մշակութային երեք հաստատություն՝ թանգարան, թատրոն, համերգասրահ՝ յուրաքանչյուրը մեկ անգամ: Ծրագրից կարող են օգտվել պետական հանրակրթական դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտները: Յուրաքանչյուր 10 աշակերտի տրամադրվում է 1 լրացուցիչ տոմս, որը նախատեսված է ուղեկցող ուսուցչի համար:
Տոմսերը կարող են կիրառվել ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային այցելությունների դեպքում: Անհրաժեշտ է (հատկապես թատրոն և համերգասրահ այցելելուց առաջ) նախապես կապ հաստատել համապատասխան հաստատության հետ և ամրագրել այցը: Մշակութային հաստատությունը (թատրոն, համերգասրահ) իրավասու է սահմանել ծրագրի շրջանակում դպրոցականներին հատկացվող տեղերի քանակը, ինչպես նաև տվյալ ներկայացմանը, համերգին աշակերտների մասնակցության նպատակահարմարությունը՝ հաշվի առնելով տարիքային խումբը:
Բաժանորդային տոմսերն աշակերտներին բաշխվում են դպրոցների միջոցով, որոնց վրա պարտադիր է դպրոցի կնիքը:
Ծրագրի նպատակն է մշակութային միջոցառումներին աշակերտների ներգրավվածության բարձրացումը, մշակութային հաստատություն այցելելու ավանդույթի, գեղարվեստական ճաշակի և լայն աշխարհայացքի ձևավորումը:

Школьникам не будут выдаваться новые билеты для посещения культурных центров
Программа «Школьная абонементная система» продолжается и в 2021 году. По данным МОНКС, в этом году учащиеся общеобразовательных школ могут посещать культурные центры с абонентскими билетами, выданными в 2020 году, но не использованными из-за пандемии COVID-19. Новые билеты школьникам в 2021 году выдаваться не будут.
В министерстве напоминают, что в рамках программы студенты имеют возможность до окончания установленного приказом срока бесплатно посетить три учреждения культуры: музей, театр, концертный зал - каждое по одному разу.
Программа доступна для учащихся 1-12 классов государственных общеобразовательных школ. На каждые 10 студентов выдается 1 дополнительный билет, предусмотренный сопровождающему учителю.
Билеты можно использовать как для индивидуальных, так и для групповых посещений. Необходимо (особенно перед посещением театра и концертного зала) заранее связаться с соответствующим учреждением, чтобы записаться на посещение. Учреждение культуры (театр, концертный зал) вправе определять количество мест, выделяемых школьникам в рамках программы, а также целесообразность участия учащихся в данном спектакле с учетом возрастной группы.
Абонентские билеты распределяются среди учащихся через школу, на которых должна обязательно стоять ее печать.
Целью программы является повышение вовлеченности студентов в культурные мероприятия, развитие традиции посещения культурных заведений, художественного вкуса и широкого мировоззрения.