Աբովյանի թիվ 1 դպրոցում նորանշանակ տնօրենի դեմ բողոքը շարունակվում է
Աբովյան քաղաքի Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցում աշխատանքային առաջին օրը կրկին գործադուլով և դասադուլով է սկսվել: Ֆեսյբուքյան ուղիղ եթերով դպրոցի պատմության ուսուցիչ Հայկ Փայտյանն ասում է, որ աշակերտներն ու ուսուցչական կազմը բողոքի ակցիա է անում ընդդեմ նորանշանակ տնօրեն Քարմիլե Առաքելյանի:
Դպրոցում կան նաև ոստիկաններ:
«Նոր տնօրենը գործի է գալիս ոստիկանների ուղեկցությամբ»,- ասում է Հ. Փայտյանը:
Նա նշում է, որ դասապրոցեսը խաթարված է, քանի որ լիազոր մարմինը, նախարարն անհիմն,  անտրամաբանական որոշում են կայացրել, անմիջապես շահառուների կարծիքը հաշվի առնված չէ, մարդիկ իրավունք ունեն իրենց շահերն առաջ տանեն:
Նշենք, որ միջանցքում հավաքված ուսուցիչներին պարբերաբար մոտենում էր նորանշանակ տնօրենն ու սպառնալիքներ հնչեցնում։
«Չմտածեք, որ ես իմ իրավունքից հետ կկանգնեմ: Բոլորդ այն կարծիքին եք, որ դուք պետք է ինձ վրա բարոյական ճնշում գործադրե՞ք: Չի ստացվելու»,- ասաց տնօրենը դպրոցի միջանցքում հավաքված ուսուցիչներին:
«Վախեցանք»,- արձագանքեց ներկաներից մեկը:
Հայկ Փայտյանի խոսքով, ուսուցիչների ու աշակերտների պահանջն է՝ չեղարկվի  անտրամաբանական, անհիմն, հակասական, հովանավորվարչությամբ պայմանավորված նշանակումը, դպրոցում վերականգնվի առողջ մթնոլորտը, արադարությունը, դասապրոցեսը:
Ավելի վաղ Հայկ Փայտյանը հայտնել էր, որ 2020թ. հունվարի 22-ին Աբովյան քաղաքի Խ. Աբովյանի անվան թիվ 1 ավագ  դպրոցում տեղի ունեցան գործադիր տնօրենի ընտրություններ: Թեկնածուները երկուսն էին՝ գործող տնօրեն Մետաքսյա Բաբայանը և նույն քաղաքի թիվ 10 հիմնական դպրոցի ուսուցչուհի Քարմիլե Առաքելյանը: Հանրակրթական դպրոցի տնօրենին ընտրում է կառավարման խորհուրդը, որը բաղկացած է 8 անդամից՝ 2-ը մանկավարժական կոլեկտիվի ներկայացուցիչներ, 2-ը՝ ծնողական խորհրդի, ավագ դպրոցների պարագայում 3-ը՝ ԿԳՄՍ ներկայացուցիչներ և մեկը՝ մարզպետարանից:
Հիմնական դպրոցների դեպքում մանկավարժական և ծնողական խորհուրդների ներկայացուցիչների թիվը նույնն է, սակայն ի տարբերություն ավագ դպրոցի մյուս 4-ից երեքը արդեն ներկայացնում են մարզպետարանը, իսկ մեկը՝ համայնքը: Խ. Աբովյանի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցի տնօրենի ընտրությունների ժամանակ խորհուրդի ձայները բաշխվեցին հավասար՝ 4/4: Այս դեպքում, ըստ գործող կարգի, վերջնական որոշումը կայացնում է նախարարը:
«Թեկնածուներից Քարմիլե Առաքելյանը Կոտայքի նախկին մարզպետ, այժմ Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի հովանավորյալն է, իսկ կառավարման խորհրդի այն 4 անդամը, ովքեր ներկայացնում են ԿԳՄՍ-ն ու մարզպետարանը, Ռոմանոսի ազգականներն են, մարզպետարանի  աշխատակիցները կամ էլ Պետրոսյանի ջանքերով տարբեր պետական հաստիքներում տեղավորված անձիք: Այլ խոսքով՝ այդ մարդիկ իրենց ընտրությունը կատարել են ելնելով ոչ թե դպրոցի զարգացման ծրագրից  կամ կատարված աշխատանքների գնահատականից, այլ պարզապես քաղաքական պատվեր են կատարել»,- հայտնել է Հ.Փայտյանը:

Акция протеста против новоназначенного директора школы №1 им. Х. Абовяна продолжается
Первый рабочий день старшей школы № 1 им. Хачатура Абовяна города Абовяна вновь начался с забастовки. Учитель истории Айк Пайтян заявил в прямом эфире в соцсети Facebook, что ученики и учительский состав протестуют против новоназначенного директора школы Кармиле Аракелян.
В школе находятся также сотрудники полиции.
«Новый директор приходит на работу в сопровождении полицейских, - говорит А. Пайтян.
Он отмечает, что учебный процесс прерван, потому что уполномоченный орган, министр, приняли необоснованное, нелогичное решение, мнение бенефициаров непосредственно не учитывается, люди имеют право отстаивать свои интересы.
Примечательно, что новоназначенный директор регулярно подходил к собравшимся в коридоре учителям и угрожал.
«Не думайте, что я отступлюсь от своих прав. Вы все думаете, что должны оказать на меня моральное давление? Не выйдет!», - сказал директор учителям, собравшимся в коридоре школы.
«Испугались», - ответил один из присутствующих.
По словам Айка Пайтяна, учителя и ученики требуют отменить нелогичное, необоснованное, противоречивое, спонсорское назначение, восстановить здоровую атмосферу, справедливость и учебный процесс в школе.
Ранее Айк Пайтян заявлял, что 22 января 2020 года в старшей школе № 1 им. Х. Абовяна прошли выборы исполнительного директора. Было два кандидата: действующий директор Метакся Бабаян и учительница 10-й основной школы того же города Кармиле Аракелян. Директор общеобразовательной школы избирается управляющим советом, который состоит из 8 членов: 2 - представители педагогического коллектива, 2 - родительского совета, в случае старшей школы 3-представители МОНКС и 1 -из областной администрации:
В случае с основными школами количество представителей педагогического и родительского советов одинаково, но, в отличие от старшей школы 3 из оставшихся 4 уже представляют областную администрацию, 1- общину.  При выборах директора средней школы № 1 им. Х. Абовяна голоса в совете разделились поровну - 4/4. В этом случае, согласно действующему порядку, окончательное решение принимает министр.
«Один из кандидатов -Кармиле Аракелян, находится под спонсорством бывшего губернатора Котайка, а ныне министра окружающей среды Романоса Петросяна, а 4 члена управляющего совета, которые представляют КГМС и областную администрацию, являются родственниками Романоса, сотрудниками областной администрации или лицами, назначенными на различные государственные должности Петросяном. Другими словами, эти люди сделали свой выбор не на основании программы развития школы или оценки проделанной работы, а просто выполнили политический заказ», - сказал А. Пайтян.