Իրանը Ռուսաստանին բողոքի նոտա է հղել
Թեհրանը բողոքի նոտա է հղել Ռուսաստանի արտգործնախարարության կողմից «Արաբական ծոց» արտահայտությամբ հրապարակում անելու կապակցությամբ: Լուրը հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն՝ հղում անելով IRNA գործակալությանը:
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Սաիդ Խաթիբզադեն պարզաբանել է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարության արաբալեզու Twitter-ի գրառումներից մեկում «Պարսից ծոց»-ի փոխարեն նշվում է «Արաբական ծոց» անվանումը:
«Մոսկվայում մեր երկրի դեսպանության միջոցով բողոքի նոտա է ուղարկվել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն»,- ասել է Խաթիբզադեն:
«ՌԻԱ նովոստի»-ն հստակեցնում է, որ Իրանը ջրային այդ տարածքի անունը ճանաչում է բացառապես «Պարսից ծոց» անվանմամբ և չի ընդունում «Արաբական ծոց» կամ միայն «Ծոց» անունները, քանի որ դրանք համարում է պատմական անվանը չհամապատասխանող:

Тегеран направил Москве ноту протеста из-за публикации российским МИД с указанием «Арабского залива», передает РИА Новости со ссылкой на агентство IRNA.
Официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде пояснил, что в арабоязычном Twitter-аккаунте МИД России в одном из постов упоминалось название «Арабский залив» по отношению к Персидскому заливу.
«Через посольство нашей страны в Москве министерству иностранных дел России была передана нота протеста», – отметил Хатибзаде.
Агентство поясняет, что Иран признает наименование водного пути исключительно как «Персидский залив» и не признает «Арабский залив» или «Залив», так как считает их несоответствующими историческому названию.