Հայկ Ալումյան. Հասարակությունը սկսում է հասկանալ քաղաքական հետապնդումների իրական նպատակը
«Իրականությունն այն է, որ առաջին իսկ պահից սկսած գործից տեղյակ մարդկանց համար պարզ էր՝ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում»,- լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն՝ անդրադառնալով սահմանդրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով ընթացող դատավարությանը։
Նա ընդգծեց, տարբեր էին ուղղակի պատկերացումները, թե ինչ քաղաքական նպատակներ են դրված այն անձանց առաջ, որոնք այս հետապնդումը սկսել են։
«Հիմա շատերի համար պարզ դարձավ, հասարակությւոնը սկսում է հասկանալ այդ քաղաքական հետապնդումների իրական նպատակը, թիրախը, թե ինչ էր այս ամեն ինչի տակ թաքնված»,- ասաց Ալումյանը։
Նա հիշեցրեց, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի՝ քաղաքական գնահատակններ ներառող խոսքը դատավոր Աննա Դանիբեկյանն ընդհատեց ու թույլ չտվեց նրան շարունակել ելույթը։ Ալումյանը նկատեց, այնինչ իրականությունն այլ է, քան դատարանն է ուզում ներկայացնել։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ այս ընթացքում լինելու են դեռ այնպիսի դեպքեր, երբ պաշտպանները փորձելու են ցույց տալ, թե ինչու է իրականացվում քաղաքական հետապնդումը, իսկ դատավորը կանխելու է պաշտպանական կողմի խոսքն այն պատրվակով, իբր թե դատարանում քաղաքական հայտարարություններ չպետք է տարվեն, մինչդեռ մարտի 1-ի իրադարձությունները քաղաքական են, մեղադրական եզրակացությունում քաղաքական գործընթացներ են ներկայացված։

Айк Алумян: Общество начинает понимать реальную цель политических преследований
«Реальность такова, что с самого начала людям, знавшим об этом деле, было ясно, что осуществляется политическое преследование», - сказал на проходящей встрече с журналистами адвокат второго президента Роберта Кочаряна Айк Алумян, касаясь продолжающегося судебного разбирательства по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
Он подчеркнул, что представления о том какие политические цели поставлены перед лицами, начавшим это преследование, были просто разными.
«Сейчас многим стало ясно, общество начинает понимать реальную цель этих политических преследований, мишень, что скрыто за всем этим», - сказал Алумян.
Он напомнил, что судья Анна Данибекян прервала выступление бывшего вице-премьера Армена Геворгяна, в котором содержались политические оценки, и не разрешила ему продолжить выступление. Алумян заметил, что меж тем реальность иная, чем хочет представить суд.
Он выразил уверенность, что в этот период еще будут случаи, когда защитники попытаются показать, почему осуществляется политическое преследование, а судья не позволит стороне защиты выступать под предлогом того, что в суде не должны делаться политические заявления, меж тем события 1 марта политические, в обвинительном заключении представлены политические процессы.