Լիտվայի խորհրդարանն Ադրբեջանին կոչ է անում արագացնել աճյունների, ռազմագերիների փոխանակումն ու նրանց վերադարձը Հայաստան
Լիտվայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ միջխորհդարանական խմբի անդամները հայտարարություն են արել, որով կոչ են անում Ադրբեջանին՝ արագացնել աճյունների, ռազմագերիների ու պատանդների փոխանակումն ու նրանց վերադարձը Հայաստան։ Այս մասին հայտնում է Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հայտարարությունում մասնավորապես ասված է.
«Մենք, Սեյմասում (Լիտվայի խորհրդարան) Հայաստանի հետ միջխորհդարանական խմբի անդամներս,
Հղում անելով՝
ԵՄ բարձր ներկայացուցչի՝ ԵՄ անունից ԼՂ վերաբերյալ 2020 թ. նոյեմբերի 19-ի հայտարարությանը,
2020 թ. վերջին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ռազմագերիների և այլ ձերբակալված անձանց «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությանը,
Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակի 2021 թ. հունվարի 29-ի կոչին,
Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Քաղաքական համաժողովի 2021 թ. փետրվարի 1-ի հայտարարությանը,
ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ հայտարարության 8-րդ կետը՝
կոչ ենք անում Ադրբեջանին արագացնել աճյունների, ռազմագերիների, պատանդների փոխանակումն ու անհապաղ կասեցնել վերջիններիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը և վերադարձնել Հայաստան:
Գերիների անհապաղ և առանց նախապայմանների վերադարձն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վստահության մթնոլորտի վերականգման առաջին քայլերից մեկը կլինի։
Կոչ ենք անում նաև Եվրոպական միության մարմիններին Ադրբեջանի հետ ներկա և ապագա հարաբերությունների համատեքստում հետևողականորեն բարձրացնել մարդասիրական այս հարցը»։

Парламент Литвы призывает Баку ускорить обмен останками погибших, военнопленными и удерживаемыми лицами и их возвращение в Армению
16:39 08/02/2021
Члены межпарламентской группы дружбы Сейма (парламента) Литвы с Арменией выступили с заявлением, которым призвали Азербайджан ускорить обмен останками погибших, военнопленными и удерживаемыми лицами и их возвращение в Армению. Об этом сообщает посольство Армении в Литве.
«Мы, члены межпарламентской группы с Арменией в Сейме (парламенте) Литвы,
ссылаясь
на заявление от 19 ноября 2020 г от имени верховного представителя ЕС по Нагорному Карабаху
принятое в конце 2020 г руководителями Армении и Азербайджана обязательство по обмену военнопленными и другими удерживаемыми лицами по принципу «всех на всех»,
призыв пресс-секретаря Службы внешних отношений ЕС от 29 января 2021 г.,
заявление политического форума ЕНП от 1 февраля 2021 г.,
а также учитывая 8-й пункт заявления 10 ноября 2020 года глав Армении, Азербайджана и России о прекращении военных действий,
призываем Азербайджан ускорить обмен телами, военнопленными, удерживаемыми лицами и немедленно прекратить возбужденные в отношении них уголовные дела и вернуть их в Армению.
Немедленное возвращение пленных без предусловий станет одним из первых шагов по восстановлению атмосферы доверия между Азербайджаном и Арменией.
Призываем также органы Европейского союза в контексте нынешних и будущих отношений с Азербайджаном последовательно поднимать этот гуманитарный вопрос».