Փաստաբանը միջնորդեց վերացնել Յուրի Խաչատուրովի խափանման միջոցը
ՊՆ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանն այսօրվա դատական նիստում միջնորդեց վերացնել իր պաշտպանյալի խափանման միջոցը։
Հիշեցնենք, որ այս պահին Յուրի  Խաչատուրովի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը կալանքն է, իսկ որպես այլընտրանքային միջոց կիրառված է գրավ։
Պողոսյանը հիշեցրեց, որ գրավը կիրառվում է մեղադրյալի բացասական պահվածքի զսպման նպատակով, որպեսզի նա չթաքնվի քննությունից։
«Դրա անհրաժեշտությունը չկա։ Որոշումն ընդունելիս պետք է հաշվի առնել տարիքը, մասնագիտությունը, մեղադրյալին մեղսագրվող արարքի վտանգավորության մակարդակն ու բնույթը»,- նշեց փաստաբանը։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի փոխանցմամբ, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի պաշտպանները միացան միջնորդությանը, նշելով, որ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ առհասարակ որևէ խափանման միջոց կիրառելու անհրաժեշտություն չկա։

Адвокат ходатайствовал об отмене меры пресечения в отношении Юрия Хачатурова
Адвокат бывшего начальника Генштаба Вооруженных сил Минобороны Юрия Хачатурова Мигран Погосян в сегодняшнем судебном заседании выступил с ходатайством об отмене меры пресечения в отношении своего подзащитного.
Напомним, что на данный момент в отношении Юрия Хачатурова в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу, а в качестве альтернативной меры- применен залог.
Погосян напомнил, что залог используется для пресечения негативного поведения обвиняемого, чтобы он не скрывался от следствия.
«В этом нет необходимости. Принимая решение, следует учитывать возраст, профессию, уровень и характер опасности деяния, инкриминируемого обвиняемому», - сказал адвокат.
По словам команды адвокатов Роберта Кочаряна, к заявлению присоединились защитники Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна и Армена Геворгяна, отметив, что в отношении Юрия Хачатурова нет необходимости применять какие-либо меры пресечения.