Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանի նախագահությամբ հրավիրվել է Պատերազմական գործողություններով պայմանավորված իրավական հիմնախնդիրների լուծման աշխատանքների համակարգման խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը ձևավորվել է ԱՀ նախագահի՝ փետրվարի 4-ի հրամանագրով։
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ նիստի օրակարգում ընդգրկված էին պատերազմական գործողություններին մասնակցած անձանց կարգավիճակի տրամադրման, պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների, լքված բնակֆոնդի օգտագործման խնդիրների ու դրանց իրավական լուծման հետ կապված մի շարք հարցեր։
Զեկույցներով հանդես են եկել ԱՀ արդարադատության նախարար Կարեն Դանիելյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, և հարցերի շուրջ տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում՝ նախանշելով լուծումների որոշ սկզբունքներ:
Արտակ Բեգլարյանը նշել է, որ Հանրապետության նախագահի հրամանագրով անհրաժեշտ է մեկամսյա ժամկետում, համակարգված աշխատելով ԱՀ լիազոր պետական կառույցների հետ, վերհանել հիմնական խնդիրները և հաստատել դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումների ցանկը՝ սահմանված կարգով և ժամկետներում դրանց հետագա իրականացման համար։

В Арцахе обсудили решение правовых проблем, обусловленных военными действиями
9 января под председательством руководителя Аппарата Президента Республики Арцах (НКР) Артака Бегларяна прошло первое заседание сформированного 4 февраля указом президента Совета по координации работ, направленных на решение правовых проблем, обусловленных военными действиями. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
В повестке заседания был ряд вопросов, связанных с предоставлением статуса участникам военных действий, проблем общин, оставшихся вне контроля Республики Арцах, использования заброшенного жилого фонда, равно как и правового решения этих проблем.
С докладами выступили министр юстиции Карен Даниелян, министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян. Состоялось обсуждение вышеназванных вопросов и намечены некоторые принципы решений.
Артак Бегларян отметил, что указом Президента предусмотрено в месячный срок посредством скоординированной работы полномочных государственных структур выявить основные проблемы и утвердить список мероприятий, направленных на их решение в установленном порядке и сроки с целью их дальнейшего осуществления.