«Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը, արձագանքելով «Ժամկետային զինծառայողներին այլևս Արցախ չեն ուղարկում» տեղեկատվությանը, գրել է.
«Այ սրա մասին էի ասում. «... ինչպես հայտնի դարձավ Sputnik Արմենիային, զորակոչի ենթակա ՀՀ քաղաքացիները ծառայելու են միայն հանրապետության տարածքում տեղակայված զորամասերում։ Մեզ հաջողվեց նաև պարզել, որ ավանդական վիճակահանության ժամանակ Արցախի զորամասերը նշված չեն տարբերակների մեջ»։
Ինչպես երեկ գրել էի՝ այս պահին ուղղակի անհնարին է զուտ պայմանագրային հիմունքներով ունենալ այնպիսի զորամիավորում, որը համեմատելի լիներ 26 տարի գործած ՊԲ-ի հետ։
Այնպես որ «ՊԲ» ցուցանակը կարող են պահել, կարող են նաև պահել «տիտղոսներն» ու պաշտոնների անունները, բայց տակը բանակ չի լինելու, լավագույն դեպքում ներքին կամ սահմանապահ զորքերի պես մի բան...»։

Карен Вртанесян: Так что могут оставить указатель «Армия обороны»
Эксперт по вопросам информационной безопасности, координатор специализированного военного сайта Razm.info Карен Вртанесян в ответ на информацию, что «военнослужащих-срочной службы в Арцах больше не отправляют», написал:
«Вот об этом я говорил - «... как стало известно Sputnik Армения, граждане РА, подлежащие призыву, будут служить только в воинских частях, находящихся на территории республики. Нам удалось также выяснить, что во время традиционной лотереи воинские части Арцаха в вариантах не указаны».
Как я писал вчера, в настоящий момент просто невозможно иметь воинскую часть на чисто контрактной основе, которая была бы сопоставима с Армией обороны, которая существует уже 26 лет.
«Так что, они могут оставить указатель «Армия обороны», могут оставить также «звания» и названия должностей, но армии не будет, в лучшем случае что-то вроде внутренних или пограничных войск ...».