Դատարանը թույլատրեց Ռոբերտ Քոչարյանին իրեն պատկանող գույքի նկատմամբ ցանկացած պայմանագրեր կնքել
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը թույլատրեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կնքել իրեն պատկանող կալանադրված գույքի նկատմամբ ցանկացած պայմանագրեր, որոնք չեն կարող հանգեցնել գույքի օտարմանը։
Դիմումը ներկայացնելիս՝ պաշտպան Խուդոյանը նշեց, որ խոսքը վերաբերում է կոմունալ ծառայությունների և գույքի անհատույց օգտագործման հանձնելու վերաբերյալ պայմանագրերին։
Խուդոյանն ընդգծեց, որ նշված տեսակի գործարքներով անշարժ գույքի օտարման ռիսկ չկա։
Մեղադրող կողմը չառարկեց․ «Եթե խոսքը վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին պետության կողմից տրամադրված տանը և հարակից տարածքին, ապա դրա հետ կապված առարկություն չկա»։
Դատավոր Դանիբեկյանը հայտարարեց, լսելով դատավարության մասնակիցների դիրքորոշումները, դատարանը թույլ տվեց գույքի հետ կապված կնքել ցանկացած գործարք, որը չի կարող հանգեցնել այդ գույքի օտարմանը։

to sign agreements on the seized property that may not result in their expropriation. The petition was submitted by Kocharyan's lawyers. One of the members of the ex-president defense team Hovhannes Khudoyan  informed that there is no risk for expropriation since the agreement may concern only the utility and property indemnity agreements.
To remind, the ex-president’s property was seized and bank accounts were frozen on 30 July 2018, four days after Kocharyan was formally charged with ‘overthrowing’ Armenia’s constitutional order.
Later, the Judge of the Yerevan General Jurisdiction Court partially satisfied the lawyers' appeal, holding that the ex-president’s rights had been violated. The Court also partially lifted the attachment of the property belonging to Armenia’s second President Robert Kocharyan.