Աբխազիան Ռուսաստանին առաջարկել է իր տարածքով երկաթուղային կապ բացել Հայաստանի հետ
Աբխազիայի խորհրդարանը դիմել է Ռուսաստանի Պետդումային հայտարարությամբ, որ հանրապետությունը պատրաստ է հավասար պայմաններով մասնակցելԱբխազիայի տարածքով Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցություն բացելու նախագծին։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, ասել է Աբխազիայի Ժողովրդական ժողովի (խորհրդարան) միջազգային, միջխորհրդարանական կապերի և հայրենակիցների հետ հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աստամուր Լոգուան:
«Նախաձեռնությունը պատկանում է մեր կոմիտեին: Քանի որ մենք հետևում ենք, թե ինչ է տեղի ունենում տարածաշրջանում և Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած հակամարտությունը, որը լուծվում է այս ճանապարհով: Մենք ողջունում ենք տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակումը», - ասել է Լոգուան Սպուտնիկ Աբխազիային։
Ըստ պատգամավորի, Աբխազիան միշտ հայտարարել է, որ պատրաստ է հավասար պայմաններով մասնակցել տարածաշրջանային խոշոր նախագծերին, և ելնելով այն հանգամանքից, որ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ավարտից հետո տարածաշրջանի երկրները սկսել են քննարկել երկաթուղային կապի բացման հնարավորությունը, Աբխազիան չպետք է անտարբեր մնա:
Լոգուան հավելել է, որ փետրվարի 4-ին Աբխազիայի խորհրդարանում տեղի է ունեցել հանձնաժողովի ընդլայնված լսումներ՝ քննարկելու այն տարբերակները, որոնք պետք է օգտագործվեն այս հարցում հաջողության հասնելու համար:

Абхазия предложила России открыть железнодорожное сообщение с Арменией через свою территорию
Парламент Абхазии обратился в Госдуму России с заявлением о том, что республика готова на равноправных условиях участвовать в проекте по открытию железнодорожного сообщения между Россией и Арменией через Абхазию. Об этом, как передает РИА НОВОСТИ, сообщил председатель комитета Народного собрания (парламента) по международным, межпарламентским связям и связям с соотечественниками Астамур Логуа.
«Инициатива принадлежит нашему комитету. Так как мы отслеживаем то, что происходит в регионе и конфликт, который имел место быть в Нагорном Карабахе, и который разрешается таким путем. Мы приветствуем то, что происходит разблокирование транспортных коммуникаций», - сказал Логуа Sputnik Абхазия.
По словам депутата, Абхазия всегда заявляла, что готова на равноправных условиях участвовать в больших региональных проектах, а исходя из того, что после окончания войны в Нагорном Карабахе страны региона стали обсуждать возможность открытия железнодорожного сообщения, Абхазия не должна остаться безучастной.
Логуа добавил, что 4 февраля в парламенте Абхазии состоялись расширенные комитетские слушания, на которых обсуждались варианты, которые нужно использовать, чтобы добиться успеха в этом вопросе.