ՌԴ փոխարտգործնախարար․ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի»,- այս մասին Tass-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն՝ պատասխանելով վերջնական կարգավորման գործընթացում Մինսկի խմբի ձևաչափի ընդհանուր հեռանկարների մասին հարցին, հաշվի առնելով այն, որ Ռուսաստանն առանցքային դեր խաղաց Արցախում նոր պատերազմը դադարեցնելու գործում՝ այս անգամ չդիմելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ինստիտուտին, այլ սահմանափակվելով միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ բանակցություններով:
Անդրեյ Ռուդենկոն նշել է, որ այն կարևոր ներդրում ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մշակման գործում, որոնցից շատերն արտացոլվեցին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ:
«Սա վերաբերում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանների՝ Ադրբեջան վերադարձնելուն, փախստականների վերադարձին, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միջանցքի պահպանմանը, անվտանգությանը, խաղաղապահ գործողություններին, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը»,- ասել է Անդրեյ Ռուդենկոն։
ՌԴ փոխարտգործնախարարը նշել է, որ համապարփակ քաղաքական կարգավորման հասնելու խնդիրը, որը, համաձայն ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշումների (1994 թ.), վստահված է Մինսկի խմբի համանախագահներին, մնում է պահանջված:
«Եռյակն ունի միջազգային ուժեղ աջակցություն և կարող է օգտակար լինել հետագա քայլերի փոխադարձ ընդունելի մոտեցումների մշակման համար՝ ներառյալ կարգավիճակի հետ կապված խնդիրները: Բայց ուշադիր, դանդաղ, երբ ժամանակը գա։
Այժմ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և նրա համանախագահները կարող են ակտիվ լինել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության միջոցների ամրապնդման գործում: Քաղաքացիական հասարակության շրջանակներում երկխոսության զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր բարելավմանը և քաղաքական ուղու վրա հետագա քայլերի նախադրյալների ստեղծմանը»,- ասել է Ռուդենկոն։
Պատասխանելով Անդրկովկասում Թուրքիայի ներկայության ուժեղացման մասին հարցին՝ Ռուդենկոն ասում է, որ իրենք ելնում են նրանից՝ տարածաշրջանում Անկարայի հետ փոխգործակցությունը կառուցվում է ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի շրջանակներում, որը գործում է Աղդամում հունվարի 30-ից:
«Նման կենտրոնի բացումը մենք համարում ենք տարածաշրջանում իրավիճակի նորմալացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի լավ օրինակ»,- ասել է Ռուդենկոն։

Заместитель министра иностранных дел России: Деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ должна продолжаться
12:57 10/02/2021
«Мы исходим из того, что деятельность сопредседателей минской группы должна быть продолжена», -об этом в своем интервью ТАСС сказал Заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко, отвечая на вопрос об общих перспективах формата минской группы в процессе окончательного урегулирования, с учетом того, что Россия сыграла ключевую роль в прекращении новой войны в Нагорном Карабахе, не прибегая на сей раз к институту сопредседателей минской группы ОБСЕ, а ограничиваясь лишь прямыми переговорами с Азербайджаном и Арменией.
Андрей Руденко отметил, что они внесли важный вклад в выработку базовых принципов урегулирования нагорнокарабахского конфликта, многие из которых нашли отражение в заявлении от 9 ноября 2020 года.
«Это относится и к возвращению Азербайджану районов, расположенных вокруг Нагорного Карабаха, возврату беженцев, сохранению коридора, связывающего Нагорный Карабах с Арменией, обеспечению безопасности, миротворческой операции, разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе», -сказал Андрей Руденко.
Замглавы МИД отметил, что по-прежнему остается востребованной задача достижения всеобъемлющего политического урегулирования, которое в соответствии с решениями Будапештского саммита ОБСЕ (1994 года) возложено на сопредседателей минской группы.
««Тройка» имеет мощную международную поддержку и может быть полезной в выработке взаимоприемлемых подходов к дальнейшим шагам, в том числе по статусным вопросам. Но осторожно, не спеша, когда придет время.
Сейчас минская группа ОБСЕ, ее сопредседатели могли бы проявить активность в вопросах укрепления мер доверия между армянами и азербайджанцами. Развитие диалога в рамках гражданского общества будет способствовать общему оздоровлению ситуации в регионе и созданию предпосылок для дальнейших шагов на политическом треке», -сказал Руденко.