Պետական սահմանին կիրականացվի ավտոտրանսպորտային օրենսդրության պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն
Խոհրդարանը երկրորդ ընթեցրմամբ քննարկում է «Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Դալլաքյանի խոսքով, նախագծով առաջարկվում է, որ տրանսպորտի բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը հնարավորություն ստանա պետական սահմանին իրականացնել ավտոտրանսպորտային օրենսդրության պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի առանձնացվի տարածք և շինություն՝ տվյալ վերահսկողության իրականացման համար:
«Պետական սահմանի անցման կետերում ավտոտրանսպորտային վերահսկողության իրականացումը էապես կմեծացնի տրանսպորտի բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի աշխատանքի արդյունավետությունը, ինչին էլ ուղղված է այս նախագիծը: Բացի այդ, սահմանային անցման կետերում վերահսկողության իրականացումը նպաստի նաև ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների առավել անվտանգ կազմակերպմանը և իրականացմանը, կբարձրացնի դրանց կազմակերպողների պատասխանատվությունը և փոխադրումների կարգի նկատմամբ ուշադրությունը»,- նշեց պատգամավորը։
Նշենք, որ «Պետական սահմանի մասին ՀՀ օրենքի» 14-րդ հոդվածի համաձայն` պետական սահմանը հատող անձինք, տրանսպորտային միջոցները, կենդանիները, բեռներն ու այլ գույքը ենթակա են սահմանային, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային, անասնաբուժական, ֆիտոսանիտարական վերահսկողության և մաքսային հսկողության:
Պետական սահմանի անցման կետերում սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողությունն իրականացնում է սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը: Եվ այդ նպատակով՝ պետական սահմանի անցման կետերում առանձնացվում է տարածք, շինություն, որտեղ ուղղակիորեն իրականացվում են սահմանային, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային, անասնաբուժական, ֆիտոսանիտարական վերահսկողություն և մաքսային հսկողություն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը նշեց, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենքի նախագծին։
«Սահմանված կարգավորումներն այսօր ժամանակի հրամայականն են։ Նախագիծը քննարկվում է այս պահին, քանի որ ամռանը բյուջեում միջոցներ չկային, որ այդ ծախսերն արվեին ավելի վաղ։ Մենք հեղինակների հետ եկանք կոնսենսուսի, որ օրենքն ուժի մեջ մտնի 2022 թվականի հունվարի 1-ից»,- ասաց Հովիկ Աղազարյանը։

На государственной границе будет осуществляться контроль за соблюдением требований автотранспортного законодательства
Парламент обсуждает во втором чтении законопроект о внесении дополнений в закон РА «О Государственной границе».
По словам члена партии «Процветающая Армения» Артура Даллакяна, законопроект предлагает разрешить инспекционному органу, осуществляющему контроль в транспортной сфере, осуществлять контроль за соблюдением требований автотранспортного законодательства на государственной границе, и для этого необходимо выделить участок и здание для реализации данного контроля.
«Осуществление автотранспортного контроля в пунктах пропуска через государственную границу значительно повысит эффективность органа, осуществляющего контроль в сфере транспорта, на что и направлен данный проект. Кроме того, осуществление контроля в пунктах пропуска через государственную границу будет способствовать более безопасной организации и осуществлению пассажирских перевозок и грузоперевозок, повысит ответственность их организаторов и внимание к порядку перевозок», - сказал депутат.
Следует отметить, что согласно статье 14 Закона РА «О государственной границе» - лица, транспортные средства, животные, грузы и иное имущество, пересекающие Государственную границу, подлежат пограничному, санитарно-карантинному, ветеринарному, фитосанитарному и таможенному контролю.
Санитарно-гигиенический и противоэпидемический контроль в пунктах пропуска через государственную границу осуществляется инспекционным органом, осуществляющим надзор в сфере обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности. И с этой целью в пунктах пропуска через государственную границу отделяется участок, здание, где непосредственно осуществляются пограничный, санитарно-гигиенический, противоэпидемический, ветеринарный, фитосанитарный и таможенный контроль.
Член постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Овик Агазарян отметил, что комиссия дала положительное заключение законопроекту.
«Определенные регулирования сегодня являются императивом времени. В данный момент проект обсуждается, так как летом в бюджете не было средств на эти расходы ранее. Мы пришли к консенсусу с авторами, что закон вступит в силу с 1 января 2022 года», - сказал Овик Агазарян.