Շները քուռակի վրա են հարձակվել. «Կրակելու եմ»
Երևան քաղաքի Հաղթանակ թաղամասում անտեր շների ոհմակը շարունակում է համալրվել։ Ավելի քան 200 ոչխարների ու գառնուկների հոշոտելուց հետո էլ, չնայած խնդրի մասին տեղյակ են բոլոր պետական մարմինները, խնդիրը չի լուծվել։ Ավելին 7-8 օր անց շների երախում հայտնվել է քուռակը։
«Ես ասել եմ, խնդիրը պետական մարմինները չեն լուծում, ես կլուծեմ, կրակելու եմ բոլոր շներին։ Ես սրա մասին ասել եմ նաև ՀԱՈԿ-ին։ Ինձ ասացին՝ պատասխանատվության կենթարկվես։ Ես էլ հենց պատասխանատվության ենթարկողին եմ ման գալիս, որ գա իմ վնասը փոխհատուցի»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է ազգությամբ եզդի Սամվել Քոչարյանը, ով շների պատճառով զրկվել է անասուններից ու հայտնվել մեծ պարտքերի տակ։
Ի դեպ, հունվարի 19-ին հոշոտված ոչխարների ու գառնուկների մարմիններն օրեր շարունակ փռված էին նույն տարածքում, պետական ոչ մի մարմին դրա տեղափոխումը չի կազմակերպել կամ ապահովել, իսկ ոստիկանությունը Սամվելին թույլ չէր տվել դրանք տեղաշարժել, մինչդեռ այդ գործը բավականին եռանդով անում էին շները։
Օրեր առաջ տուժած քաղաքացին սատկած անասուներին որպես նվիրատվություն է փոխանցել, որպեսզի գիշատիչ թռչունների համար լեշ ծառայեն։
Շների հարձակման հետևանքով ավելի քան 200 ոչխարներից որևէ մեկը փորձաքննության չի ենթարկվել։ ՍԱՏՄ-ից Սամվելին ասել են՝ ուշ է դիմել, պետք էր թարմ հետքերով դիմել։
«Ես ասում եմ, ախր ես չոբան մարդ եմ, ինչ իմանայի, ո՞ւմ դիմեի, ե՞րբ դիմեի, ինչի՞ համար դիմեի։ Ես զանգել եմ ոստիկանություն, ԱԻՆ, շների ՀԱՈԿ, թող իրենք ասեին՝ ինչ է պետք անել, ում դիմել»,-զայրանում է  Սամվելը։
Պարտքով վերցրած ոչխարների համար Սամվելը պետք է վճարի մեկ ամսից։ Այս պահին չգիտի էլ՝ ի՞նչ է անելու, ո՞նց է պարտքը վճարելու։

Собаки напали на жеребенка: «Я буду стрелять»
Даже после того, как собаки загрызли более 200 овец и ягнят несмотря на то, что все государственные органы были осведомлены о проблеме, проблема не решена. Более того, через 7-8 дней в пасть собак попал жеребенок.
«Я говорил, что, если госорганы проблему не решают, я ее решу, всех собак отстреляю. Я сказал об этом ЦСБЖ. Мне сказали, что я буду привлечен к ответственности. А я именно и ищу человека, который привлечет меня к ответственности, который приедет и возместит мне ущерб», - в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал езид по национальности Самвел Кочарян, кто из-за собак потерял свой скот и оказался в больших долгах.
Кстати, трупы овец и ягнят, загрызенных 19 января, в течение нескольких дней лежали на одном и том же месте, ни один государственный орган не организовал или обеспечил их транспортировку, а полиция не позволила Самвелу перемещать их, меж тем с «большим энтузиазмом» этой работой занимались собаки.
Несколько дней назад пострадавший гражданин пожертвовал туши мертвых животных на корм хищным птицам.
Ни одна из более чем 200 овец, погибших от нападения собак, не прошла экспертизу. В Инспекционном органе по безопасности пищевых продуктов Самвелу сообщили, что он поздно обратился, он должен был обращаться по свежим следам.
«Я говорю: я простой пастух, откуда мне знать, к кому обращаться, когда, по какому поводу я должен обращаться? Я позвонил в полицию, МЧС, в Центр стерилизации бездомных животных, пусть сказали бы мне, что делать, к кому обращаться», - сердится Самвел.
За купленных в долг овец Самвел должен заплатить через месяц. В данный момент он даже не знает, что будет делать и как выплатит долг?