Տիգրան Աբրահամյան. Մի նոր վտանգավոր միտում եմ նկատել
Այն, որ զինված ուժերի դեմ ներքին պատերազմ վաղուց է տարվում, երևի թե որևէ մեկի մոտ կասկած արդեն իսկ չի հարուցում։
Մի նոր վտանգավոր միտում էլ եմ նկատել. մամուլում հետպատերազմյան ժամանակահատվածում, տարբեր հրապարակումներ եղավ բարձրաստիճան սպաներին բռնության ենթարկելու մասին, ենթադրում եմ՝ հանրայնացվում է միայն  հրամանատարական բարձր պաշտոններ զբաղեցնողների հետ կապված միջադեպերը, սակայն տարատեսակ հոգեբանական և ոչ միայն ճնշումների, ենթարկվում են նաև ցածր օղակի հրամանատարական կազմը։
Չի բացառվում, որ որոշ սպաներ պատերազմական իրադրության պայմաններում իրենց ծառայությունը պատշաճ չեն կատարել, սակայն այսպիսի հարցերը պետք է կարգավորել իրավական, այլ ոչ թե փողոցային մակարդակում։
Անթույլատրելի եմ համարում որոշ  սպաների անբարեխիղճ ծառայության ողջ պատասխանատվության տարածումը բոլորի  վրա. համոզված եմ, որ սպային ոչ հարիր դրսևորած հրամանատարների թիվը քիչ է։
Մեծ թվով սպաներ, հրամանատարներ արել են իրենցից կախված առավելագույնը, մի մասը՝ նույնիսկ կյանքի գնով և ոչինչ չի կարող նրանց արածի վրա ստվեր նետել։
Պետությունը, իրավապահ համակարգը պետք է այս ուղղությամբ պատշաճ աշխատանք տանեն։
Առանց սպաների բանակ չի լինի ո՛չ Արցախում, ո՛չ Հայաստանում։ Սպաները զինված ուժերի ողնաշարն են։ Ով չի համապատասխանում այդ կոչմանը՝ հեռացրեք զինված ուժերի շարքերից, ըստ անհրաժեշտության՝ քրեական գործեր հարուցեք, սակայն սպայական դպրոցին ամբողջության մեջ մի վնասենք, մի ոտնատակ տվեք, մի վիրավորեք։
Հասկացե՛ք, ինչ բանակ էլ ստեղծենք, բարեփոխենք, հիմքում բարեխիղճ, իրենց երկրին նվիրված գրագետ սպաներն են»։

Тигран Абрамян: Я заметил новую опасную тенденцию
То, что внутренняя война против вооруженных сил ведется уже давно, наверное, ни у кого не вызывает сомнений.
Я также заметил новую опасную тенденцию- в послевоенный период в прессе появляются различные публикации о насилии над высокопоставленными офицерами, я полагаю, что обнародованы только инциденты, связанные с лицами, занимающими высшие командные должности, однако различному психологическому и не только давлению подвергается и командный состав нижнего звена.
Не исключено, что во время войны некоторые офицеры не выполнили свои воинские обязанности должным образом, но такие вопросы следует решать на правовом, а не на уличном уровне.
Считаю недопустимым возлагать на всех всю ответственность за недобросовестную службу некоторых офицеров - убежден, что число командиров, проявивших не подобающее офицеру поведение, невелико.
Большое количество офицеров, командиров сделали все зависящее от них, некоторые из них даже ценой своей жизни, и ничто не может бросить тень на то, что они сделали.
Государство и правоохранительная система должны в этом направлении провести соответствующие работы.
Без офицеров не будет армии ни в Арцахе, ни в Армении. Офицеры - костяк вооруженных сил. Того, кто не соответствует этому званию, исключите из рядов ВС, при необходимости возбудите уголовные дела, но не наносите вреда всей офицерской школе, не попирайте ее, не оскорбляйте.
Поймите, какую бы армию мы ни создали, ни реформировали, в основе ее - честные, грамотные, преданные своей стране офицеры».