Վահան Բադասյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի քննությանը՝ փետրվարի 15-ին
Արցախի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, ազատամարտիկ Վահան Բադասյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Մնացական Հարությունյանին։ Panorama.am-ը տեղեկացավ Վ.Բադասյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանից։
Առաջիկա նիստը նշանակվել է փետրվարի 15-ին:
«Դատարանից ակնկալում եմ արդարացի, օբյեկտիվ, օրինական քննություն և դրան համապատասխան դատական ակտի կայացում:
Ուզում եմ պնդել՝ ոչ թե ակնկալում եմ մեզ համար հաճելի դատական ակտ, այլ օրինական դատական ակտ»,- նշեց Ա. Պապիկյանը:
Պաշտպանի խոսքով, օրինական դատական ակտն այն բացառիկ ճանապարհն է, որով Վահան Բադասյանը պետք է դուրս գա:
«Մենք չենք ուզում այլ ճանապարհ` օրենք խախտենք, շրջանցենք, լավ վերաբեմունք, լավ աչքով նայել, որովհետև մեր պահանջը օրենքից, իրավունքից դուրս չէ: Հետևաբար, եթե դատարանը կլինի օբյեկտիվ, արդարացի, և ցանկացած դատավոր, որ այդպես կվարվի, պարոն Բադասյանը պետք է վաղուց դրսում լիներ, ինքը նույնիսկ չպետք է կալանավորվեր: Չեն հաշվում, որ վատառողջ է, հեղինակավոր, հայտնի անձ է և այլն: Գործի փաստական հանգամաքներն ուղղակի այդպիսին են»,- ասաց Ա. Պապիկյանը:
Հիշեցնենք, որ ազատամարտիկ Վահան Բադասյանը կալանավորվել է հունվարի 30-ին: Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, այսինքն՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը։ Հունվարի 28-ին Եռաբլուրում զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում Վահան Բադասյանն ասել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է վերանա ու հեռանա. «Եթե չի հեռանում, ուրեմն կվերացնենք ֆիզիկապես, զենքով։ Ես սկսելու եմ կազմակերպել»: Հենց այս հայտարարությունից հետո նա բերման է ենթարկվել ԱԱԾ:

Рассмотрение жалобы на арест Ваана Бадасяна – 15 февраля
Рассмотрение жалобы на арест лидера арцахской партии «Объединенная Армения», воина-освободителя Ваана Бадасяна завизировано на имя судьи Апелляционного суда Армении Мнацакана Арутюняна. Об этом сообщил Panorama.am адвокат Бадасяна Араик Папикян.
Предстоящее заседание назначено на 15 февраля.
«От суда ожидаю справедливого, объективного и законного следствия, вынесения соответствующего этому судебного акта.
Хочу подчеркнуть: рассчитываю не на приятный для нас судебный акт, а на справедлвый судебный акт», – отметил Папикян.
По словам адвоката, законный судебный акт – это единственный путь, которым Ваан Бадасян должен выйти из-под стражи.
«Мы не хотим другого пути – нарушать закон, обходить, выискивать хорошее отношение, потому что наши требования не выходят за рамки закона, права. Поэтому, если суд будет объективен, справедлив, любой судья, если так поступит… Г-на Бадасяна давно следовало бы отпустить, его не следовало даже арестовывать. Они не учитывают, что он не здоров, авторитетный, известный человек… Фактические обстоятельства дела просто такие», – сказал А. Папикян.
Напомним, СНБ Армении задержала Бадасяна после его высказываний в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. 30 января он был арестован. Бадасян обвиняется в совершении деяния, предусмотренного статьей 301 («Публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя Республики Армения») УК РА. Ваан
Бадасян предъявленное обвинение не признает.
Адвокат обжаловал решение суда первой инстанции об избрании в отношении В.Бадасяна меры пресечения в виде заключения под стражу в Апелляционном суде.