Պետական սահմանին կիրականացվի ավտոտրանսպորտային օրենսդրության պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն
Խոհրդարանը երկրորդ ընթեցրմամբ քննարկում է «Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Դալլաքյանի խոսքով, նախագծով առաջարկվում է, որ տրանսպորտի բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը հնարավորություն ստանա պետական սահմանին իրականացնել ավտոտրանսպորտային օրենսդրության պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի առանձնացվի տարածք և շինություն՝ տվյալ վերահսկողության իրականացման համար:
«Պետական սահմանի անցման կետերում ավտոտրանսպորտային վերահսկողության իրականացումը էապես կմեծացնի տրանսպորտի բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի աշխատանքի արդյունավետությունը, ինչին էլ ուղղված է այս նախագիծը: Բացի այդ, սահմանային անցման կետերում վերահսկողության իրականացումը նպաստի նաև ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների առավել անվտանգ կազմակերպմանը և իրականացմանը, կբարձրացնի դրանց կազմակերպողների պատասխանատվությունը և փոխադրումների կարգի նկատմամբ ուշադրությունը»,- նշեց պատգամավորը։
Նշենք, որ «Պետական սահմանի մասին ՀՀ օրենքի» 14-րդ հոդվածի համաձայն` պետական սահմանը հատող անձինք, տրանսպորտային միջոցները, կենդանիները, բեռներն ու այլ գույքը ենթակա են սահմանային, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային, անասնաբուժական, ֆիտոսանիտարական վերահսկողության և մաքսային հսկողության:
Պետական սահմանի անցման կետերում սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողությունն իրականացնում է սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը: Եվ այդ նպատակով՝ պետական սահմանի անցման կետերում առանձնացվում է տարածք, շինություն, որտեղ ուղղակիորեն իրականացվում են սահմանային, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային, անասնաբուժական, ֆիտոսանիտարական վերահսկողություն և մաքսային հսկողություն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը նշեց, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենքի նախագծին։
«Սահմանված կարգավորումներն այսօր ժամանակի հրամայականն են։ Նախագիծը քննարկվում է այս պահին, քանի որ ամռանը բյուջեում միջոցներ չկային, որ այդ ծախսերն արվեին ավելի վաղ։ Մենք հեղինակների հետ եկանք կոնսենսուսի, որ օրենքն ուժի մեջ մտնի 2022 թվականի հունվարի 1-ից»,- ասաց Հովիկ Աղազարյանը։

New bill calls for supervision over compliance with road transport legislation at Armenia’s state border
13:34 10/02/2021
The Armenian National Assembly is debating in the second reading a draft law on making amendments to the law “On the State Border”.
According to MP Arthur Dallakyan from the opposition Prosperous Armenia Party, the bill would allow the inspection body exercising control in the transport sector to oversee compliance with the requirements of road transport legislation at Armenia’s state border, adding it is necessary to allocate an area and a building to carry out the process.
“Implementing road transport control at the state border checkpoints will significantly increase the efficiency of the body exercising control in the transport sector, which is what this bill is aimed at. In addition, control at the border checkpoints will contribute to a safer passenger traffic and cargo transport, make their organizers more responsible and attentive to the order of transportation,” the lawmaker said.
Pursuant to Article 14 of the law "On the State Border", persons, transport means, animals, cargo and other property crossing the state border are subject to border, sanitary, quarantine, veterinary, phytosanitary and customs control.
Sanitary and quarantine control at the state border checkpoints is carried out by an inspection body that oversees sanitary and epidemiological safety. For this purpose, an area is allocated at the border checkpoints.
Hovik Aghazaryan, a member of the Standing Committee on Economic Affairs, noted that the committee gave a positive review to the bill.
“The regulations envisaged by the bill are imperative today. The draft law is being discussed now, since there were no funds in the state budget in summer to cover those expenses earlier. We came to a consensus with the authors that the law will come into force on January 1, 2022,” he said.