Գիտությանը պիտի լրացուցիչ ֆինանսավորում տանք․ բայրաքթարները, մյուս մարտահրավերները պիտի հաշվի առնենք. Մելքումյան
«ԳԱԱ ինստիտուտներում աշխատում են մոտ 7000 աշխատողներ։ Հիմա այդ ինստիտուտների կարգավիճակի հարցը ո՞նց է լուծվելու, ֆինանսավորումը ո՞նց է իրականացվելու. առանց այդ էլ այդ ինստիտուտներում միջին աշխատավարձը ցածր է՝ մոտ 100 հազար դրամ»,- այսօր խորհրդարանում «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
Բացի այդ, պատգամավորը նշեց, որ կարևոր խնդիր է բուհերում ակադեմիական միջավայրի պահպանումը։
«Մենք կորցնում ենք այդ ակադեմիական միջավայրը։ Ո՞ր օղակն է դառնում ակադեմիական։ Դուք խոսում եք վարչական օղակի մասին նաև, բայց ո՞րն է դա։ Այդ ձևով մենք ամբիոնի ղեկավարին զրկելու ենք ակադեմիական լրիվ ձևով աշխտելու հնարավորությունից»,- դիմելով ԿԳՄՍ նախարարին՝ ասաց Միքայել Մելքումյանը։
Ի պտասխան՝ Վահրամ Դումանյանը նշեց, որ ամբողջությամբ համակարծիք է պատգաավորի հետ՝ պետք է բուհերում ակադեմիական միջավայր ապահովվի։
«Ինչ վերաբերում է ԳԱԱ-ին, ապա այս դեպքում ինստիտուտներն առավել ինքնուրույն են դառնում։ Գիտական հիմնարկների հետ որևէ խնդիր չկա, ու դա շատ լավ է։ Ֆինանսավորումը կատարվելու է ուղիղ ձևով՝ միանգամից ինստիտուտին է տրամադրվելու գումարը։ Ինչ վերաբերում է ղեկավարությանը, ապա այն, ըստ էության, մնում է, ուղղակի վարչարարական և ֆինանսավորման գործերին չի միջամտում։ Օրենքը ակադեմիական ինստիտուտին ցանցեր ձևավորելու հնարավորություն է տալիս։ Այդ ցանցերը կարող են համակարգող խորհուրդ ձևավորել, այդտեղ կարող են լինել նախագահության անդամները»,- ներկայացրեց նախարարը։
Արձագանքելով՝ Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ պետք է 2022 թվականի բյուջեում գիտության ֆինանսավորումն ավելացվի. «Բայրաքթարները, մյուս մարտահրավերները պիտի հաշվի առնենք»։
Պատասխանելով՝ ԿԳՄՍ նախարարը նշեց, որ լիովին համամիտ է։
«Այժմ ծախսային մասով մեկ տոկոս է ֆինանսավորումը, պիտի եղած միջոցներով մինչև չորս տոկոս ակնկալենք։ Բայց այսօր դա իրատեսական չէ..., ոչինչ, մենք պետք է իրատեսության այն հատվածը գնահատենք, թե երբ կարող ենք դա անել ու օրենքում նշենք այդ ժամկետը»,- եզրափակեց խոսքը Վահրամ Դումանյանը։

Мелкумян: Науке необходимо выделить дополнительное финансирование
«В институтах Национальной академии наук работает около 7000 сотрудников. Как теперь будет решаться вопрос о статусе этих институтов, как будет осуществляться финансирование? И без этого средняя заработная плата в этих учреждениях низкая, порядка 100 тысяч драмов», - поднял сегодня вопрос депутат от «Процветающей Армении» Микаел Мелкумян в ходе обсуждения представленного в парламент пакета законопроектов «О высшем образовании и науке» и прилагаемых к ним законов.
Кроме того, депутат отметил, что важной задачей является сохранение академической среды в вузах.
«Мы теряем эту академическую среду. Какой круг станет академическим? Вы говорите об административном круге, но что это такое? Таким образом мы лишим заведующего кафедрой возможности работать в полном объёме», - сказал Микаел Мелкумян, обращаясь к министру ОНКС.
В ответ Ваграм Думанян отметил, что полностью согласен с депутатом в том, что в вузах должна быть создана академическая среда.
«Что касается Национальной академии наук, то в этом случае институты становятся более независимыми. С научными учреждениями каких-либо проблем нет, и это очень хорошо. Финансирование будет поступать напрямую, суммы сразу поступят в институт. Что касается руководства, то оно, по сути, остается, просто не вмешивается в административно-финансовые дела. Закон позволяет академическому институту создавать сети. Эти сети могут образовывать координационный совет, там могут присутствовать члены президентства», - сказал министр.
Отвечая на этот вопрос, Микаел Мелкумян сказал, что в бюджете на 2022 год необходимо увеличить финансирование науки: «Мы должны учитывать «Байрактары» и другие вызовы».
Отвечая на этот вопрос, министр ОНКС сказал, что полностью согласен.
«Сейчас финансирование составляет один процент по расходам, при имеющихся средствах следует ожидать до четырех процентов. Но сегодня это нереально ... ничего, мы должны оценить ту часть реализма, когда мы можем это сделать, и указать этот срок в законе», - заключил Ваграм Думанян.