ՄԻՊ. Անանուն աղբյուրներին հղման արգելք նախատեսող նախագծերն առկա տեսքով ընդունվել չեն կարող
Մեդիա ոլորտի մասնագետների հետ Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել է անանուն աղբյուրներին հղումների արգելք նախատեսող նախագծերը. դրանք առկա տեսքով ընդունվել չեն կարող:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ նախագծերն առկա տարբերակով ընդունվելու դեպում կեղծ կամ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվության դեմ պայքարի խնդիրը չի լուծվելու։
Հակառակը՝ նախագծերը պարունակում են դրվագային լուծումներ, որոնք կարող են լրացուցիչ խնդիրներ առաջացնել լրատվական ոլորտի ու, առհասարակ, խոսքի ազատության հիմնարար արժեքի պաշտպանության տեսանկյունից՝ համակարգային առումով:
Թերի է նախագծերի փաթեթի հիմնավորումը: Այն չի արտահայտում իրական խնդիրների լուծման ռազմավարությունը, նախագծերի լուծումները ներկայացված չեն միջազգային փորձի ու չափանիշների տեսանկյունից, քննարկված չեն գործնական խնդիրներն ու այն, թե հատկապես ինչու է ընտրած առաջարկվող մոդելը և ինչպես է այն լուծելու առկա խնդիրները:
Նախագիծը մասնագետների հետ պատշաճ չեն քննարկվել, դրանք չեն ուղարկվել Մարդու իրավունքների պաշտպանին կարծիքի։
Ըստ աղբյուրի, վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջակվող տուգանքներն անհամաչափ են, չեն նախատեսում անհատական մոտեցման հնարավորություն, նախատեսված են տուգանքների ֆիքսված չափեր, որոնք կարող են հանգեցնել լրագրողի գործունեության նկատմամբ անհամաչափ միջամտության։
Քնարկման մասնակիցները միակարծիք եզրահանգել են, որ նախագծերում վիճելի կարգավորումները պետք է դուրս բերվեն շրջանառությունից՝ անընդունելի լինելու պատճառաբանությամբ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում քննարկման արդյունքների համաձայն՝ Պաշտպանն իր պաշտոնական կարծիքը կամփոփի, դրանում հաշվի կառնվեն քննարկման արդյունքները ու կներկայացնի Ազգային ժողով։

Защитник прав человека: Проекты, предусматривающие запрет на ссылку на анонимные источники в их текущем виде, не можем принять
18:58 11/02/2021
Защитник прав человека обсудил со специалистами медиасферы проекты, предусматривающие запрет на ссылку на анонимные источники - в их текущем виде их не могут принять.
Как сказано в сообщении Аппарата Защитника прав человека, в случае принятия законопроектов в имеющемся варианте, проблема борьбы с ложной или недостоверной информацией не будет решена.
Напротив, проекты содержат эпизодические решения, которые могут создать дополнительные проблемы с точки зрения защиты фундаментальных ценностей сектора СМИ и свободы слова в целом на системном уровне.
Обоснование проектного пакета неполное. Он не отражает реальную стратегию решения проблем, решения проекта не представлены с точки зрения международного опыта и стандартов, не обсуждены практические проблемы, и то, почему, в частности, была выбрана предложенная модель, и как она решит существующие проблемы.
Проект не был должным образом обсужден со специалистами, он не был отправлен Защитнику прав человека для получения его официального мнения.
Согласно источнику, предлагаемые в Кодексе об административных правонарушениях штрафы непропорциональны, не предусматривают возможности индивидуального подхода, предусмотрены фиксированные размеры штрафов, что может привести к несоразмерному вмешательству в деятельность журналиста.
Участники обсуждения единогласно пришли к выводу, что оспариваемые регулирования в законопроектах следует изъять из обращения в связи с их недопустимостью.
По результатам обсуждения в Аппарате Защитника прав человека Защитник обобщит свое официальное мнение, в котором будут учтены и представлены Национальному Собранию результаты обсуждения.