Գորիս-Դավիթ Բեկ ճանապարհահատվածում անվտանգությունն ապահովում են ՀՀ և ՌԴ սահմանապահները. ՊՆ
ՊՆ-ն պարզաբանում է տարածել Գորիս-Դավիթ-Բեկ ճանապարհային հատվածի անվտանգությանը վերաբերող ԶԼՄ-ների հարցադրումներին, որում մասնավորապես ասվում է․
«Ի պատասխան ԶԼՄ ներկայացուցիչների հարցումների` հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ դեռևս 2020թ. դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որում մասնավորապես նշված էր.
«1․ Համաձայն ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ Գորիս-Դավիթ-Բեկ ճանապարհային հատվածում երթևեկության անխափանության նկատառումներով տեղակայվում են ռուս սահմանապահ ուժեր։
2․ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի 21կմ. երկարությամբ հատվածի անվտանգությունը, որն անցնում է վիճարկելի տարածքով, կապահովվի ռուս սահմանապահների միջոցով։
3․ Շփման գծի մի կողմում կտեղակայվեն ՀՀ սահմանապահ զորքեր՝ Հայաստանի կողմից, Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերը՝ Ադրբեջանի կողմից:
Նշված ճանապարհահատվածի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ձեռնարկվելու են անհրաժեշտ համալիր միջոցառումներ»:
Այսպիսով, վերոնշյալ համալիր միջոցառումների շրջանակներում քաղաքացիների տեղաշարժման, տրանսպորտային միջոցների, բեռների փոխադրման անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ավտոճանապարհահատվածում տեղակայվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի սահմանապահ ծառայությունները: ՌԴ սահմանապահների կողմից վերոնշյալ ճանապարհների անվտանգության վերահսկողությունը ապահովելու պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարների միջև»։

МО: Безопасность на участке дороги Горис-Давид-Бек обеспечивают пограничники РА и РФ
Минобороны распространило разъяснение касательно запросов СМИ относительно безопасности участка дороги Горис-Давид-Бек, в котором, в частности, говорится:
«В ответ на запросы представителей СМИ считаем необходимым напомнить, что еще 19 декабря 2020 года Министерство обороны РА выступило с заявлением, в котором, в частности, отмечено:
«1 ․ Согласно достигнутой договоренности, из соображений обеспечения беспрепятственного передвижения, на участке дороги Горис-Давид-Бек размещены российские пограничные войска.
2 ․ Безопасность отрезка протяженностью в 21 км трассы Горис-Капан, которая проходит через спорную территорию, будет обеспечена российскими пограничниками.
3 ․ По одну сторону от линии соприкосновения будут размещены пограничные войска РА с армянской стороны, и азербайджанские пограничные войска - с азербайджанской.
Для обеспечения безопасности указанного участка дороги будут приняты необходимые комплексные меры».
Таким образом, в рамках вышеупомянутых комплексных мероприятий для обеспечения безопасности передвижения граждан, транспортных средств, грузоперевозок, на участке дороги были размещены пограничные службы Армении и России. Об обеспечении контроля за безопасностью упомянутых дорог российскими пограничниками, между министрами обороны РА и РФ было достигнуто соглашение».