ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը սոցցանցային գրառմամբ նման սահմանափակում մտցնելու իրավասություն չունեն. Իրավաբան
Իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի երեկվա հայտարարությանը՝ համաձայն որի այսուհետ Սյունիքի սահմանամերձ տարածքներում տարբեր թեմաներ լուսաբանելու նպատակով ԶԼՄ-ները պետք է ունենան ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների համաձայնությունը։
«1. Հաշվի առնելով, որ ՀՀ-ում դեռ անհիմն կերպով շարունակում է գործել ռազմական դրության իրավական ռեժիմը, ապա հիմք ընդունելով «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը՝ ցանկացած սահմանափակում պիտի ամրագրվի իրավական ակտով, այս պարագայում ՀՀ կառավարության 27 սեպտեմբերի 2020 թվականի N 1586-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու միջոցով։
2. Տարընթերցման տեղիք են տալիս հայտարարության մեջ առկա մի շարք արտահայտություններ, որոնք ձևակերպված չեն բավարար աստիճանի հստակությամբ, որը թույլ տա լրագրողներին դրա հետ համատեղելու իրենց վարքագիծը։
3. Հայտարարությունն անտրամաբանական և հակաիրավական է նաև այն համատեքստում, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ին, ՀՀ ՍԴ-ն կայացրել է աշխատակարգային որոշում, որով մինչև ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործի դատաքննության ավարտը կասեցրել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ կառավարության՝ սեպտեմբերի 27-ի թիվ 1586-Ն որոշման հավելվածի 9.1 և 9.2 կետերի գործողությունը, որոնցով սահմանափակվում էր ԶԼՄ իրավունքները։
4. «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն սահմանափակումներ մտցնելու իրավունք ունի բացառապես ՀՀ կառավարությունը, և ԱԱԾ-ն, հատկապես ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը սոցցանցային գրառմամբ նման սահմանափակում մտցնելու իրավասություն չունեն։
5. Ի վերջո, չկա որևէ իրավակարգավորում, թե ինչ հետևանք կարող է առաջանալ, եթե ԶԼՄ-ները չհետևեն հիշյալ հայտարարության պահանջներին»,- գրել է Ռ. Հայրապետյանը։
ԱԱԾ հաղորդագրության մասին 1. Հաշվի առնելով, որ ՀՀ-ում դեռ անհիմն կերպով շարունակում է գործել ռազմական դրության իրավական...

Юрист: Пограничные войска СНБ Армении не правомочны вводить подобное ограничение на пост в социальной сети
17:18 11/02/2021
Юрист Роберт Айрапетян о вчерашнем сообщении СНБ Армении пишет:
1. «С учетом того, что в Республике Армения необоснованным образом продолжает действовать правовой режим военного положения, то, принимая за основу статью 8.
2. Закона Республики Армения «О правовом режиме военного положения», любое ограничение должно быть закреплено правовым актом –  в данном случае посредством внесения изменения в постановление №1586-N Правительства Республики Армения от 27 сентября 2020 года.
3. Поводом для разночтений служат ряд выражений в заявлении, которые сформулированы в недостаточной степени четко, что позволило бы журналистам сопоставлять с ним свое поведение.
4. Заявление является нелогичным и противоправным также в том контексте, что 20 ноября 2020 года КС РА принял процедурное решение, которым до завершения рассмотрения дела на основании обращения Защитника прав человека приостановил действие пунктов 9.1 и 9.2 приложения к решению № 1586-N Правительства Республики Армения от 27 сентября 2020 года, которыми ограничивались права СМИ.
Согласно закону РА «О правовом режиме военного положения», право вводить ограничения имеет исключительно правительство РА, особенно погранвойска СНБ РА записью в соцсети правомочия ввести подобное ограничение не имеют.
5. Наконец, нет правовой регулировки о том, какое последствие вызовет не соблюдение СМИ требований».