Միանշանակ՝ ելքը պայքարն է. Մշակութաբան Սամվել Հարոյան
«Ձայն հայրենյաց» նախաձեռնության անդամ, մշակութաբան Սամվել Հարոյանը համոզված է՝ այս ապազգային իշխանությունը պետք է հեռանա, սակայն ժողովրդի այն հատվածը, որը դեռ թմբիրի մեջ է, չի գիտակցում, թե ինչ է կատարվել երկրում,որ  դուրս գա ու պայքարի:
Panorama.am-ի հետ զրույցում մշակութաբան Սամվել Հարոյանն անդրադարձել է երկրում ստեղծված իրավիճակին, դրանից դուրս գալու ճանապարհներին ու այդ գործում մտավորականության դերին:
Panorama.am-Իշխանությունները պարբերաբար տարբեր հայտարարություններ են անում, օրինակ արտահերթ ընտրությունների հնարավոր անցկացում, ապա չեղարկում: Այդ հակասական հայտարարություններն ինչի՞ մասին են վկայում:
Ս. Հարոյան-Իշխանությունն օրհասական օրեր է ապրում, որովհետև անընդհատ, երբ հայտարարություններ են արվում, հետո մերժվում են, հայտարարություններից զատ քայլերն էլ անընդհատ իրարամերժ են, լավ բանի չի բերում, խոսում է այն մասին, որ երկրում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար ոչ մի առաջարկություն չունեն՝ ոչ հասարակության, ոչ պետական կառուցվածքների, ոչ էլ  հետպատերազմյան շրջանում տիրող իրավիճակի հետ կապված:
44 օր սուտ կերակրեցին, ինչը պետական դավաճանության նման մի բան է: Մարդը, կառույցները ե՞րբ են կարողանում ճիշտ որոշում կայացնել, երբ իրականությանը ծանոթ են: Երբ պետությունը հուսադրող, իբր ճշմարիտ ստերով սնում է ժողովրդին, փակում աչքերը, իրականությունը չի ասում, շատ բաներ սխալ են կատարվում:
44 օր թաքցրեցին, թե ինչ է կատարվում ռազմաճակատում ու բերեցին, հասցրեցին կապիտուլյացիոն համաձայնության:
Պատերազմի ժամանակ թմբիրի մեջ էր նաև մտավորականությունը, որովհետև երբ պետական մակարդակով ասում են՝ ուրիշ լուրեր մի լսեք, միայն պաշտոնական, իրավապաշտ մարդ ես, պետք է հավատաս քո երկրի իշխանությանը:
Այժմ «Ձայն հայրենյաց» նախաձեռնության շուրջ համախմբվել են հայուրավոր մտավորականներ, բարձրաստիճան զինվորականներ, հոգևորականներ, մանկավարժներ, նպատակն է՝ հասնել նրան, որպեսզի քաղաքացիները սկսեն մտածել, թե ինչ է կատարվել երկրում, այսինքն ստեղծել հասարակական կարծիք:
Panorama.am-Այսօր յուրաքանչյուր ոլորտում կան խնդիրներ, գնաճ, արտագաղթ, մարդկանց հոգեբանական վիճակ … Արդյո՞ք այս ամենը բավարար չէ, որպեսզի մարդիկ դուրս գան թմբիրից, միգուցե կրթվածության աստիճանը, ձևավորված մշակութային միջավայրը նպաստավո՞ր չեն:
Ս.Հարոյան-Ամեն ինչ նշանակություն ունի: Այդքան զոհեր տված ազգի որոշակի մասը, հատկապես այն ընտանիքները, որոնք կորուստներ ունեն, թևաթափ վիճակում են, պայքարելու սիրտ չունեն:
Ունենք հազարավոր զոհեր, հաշմանադմություն ստացած երիտասարդներ, սթրես ապրած մի ամբողջ սերունդ: Արդյոք վաղը նրանք որպես քաղաքացի ի վիճակի են լինելու ապրելու և երկիրը կառացելու: Մի ամբողջ սերունդ ու այդ սերնդի ծնողներն իսկապես հոգեկան ահավոր վիճակում են:
Կան մտավորականները, որոնք  միայն իրենց գործերով են զբաղվում, երկրում ինչ տեղի կունենա, առանձնապես իրենց չի հետաքրքրում: Դա համարում եմ հանցավոր կեցվածք, քանի որ մտավորականն իրավունք չունի երկրի խնդիրներով չապրել, մտավորականի ձեռքն անընդհատ պետք է լինի պուլսին, քաղաքացիական իր կողմնորոշումն արտահայտի, իր շրջապատին էլ տեղեկացնի, որպեսզի հասկանա իրավիճակը:
Մտավորականը երբեք ստրատեգիական օբյեկտներ գրավելու, զենքի միջոցով իշխանության դեմ գնալու կոչեր իրավունք չունի անել, այլ մտավորականի գործն է բացատրել խնդիրները, բացատրել իրավիճակը:  Իսկ թե ինչքանով է դա ստացվում, տալիս արդյունք,  արդեն այլ խնդիր է:
Panorama.am-Էլ ի՞նչ պետք է լինի, որ մարդիկ դուրս գան փողոց:
Ս.Հարոյան-Յուրաքանչյուր երկրում էլ կան շերտեր, որոնք մտածում են միայն իրենց մասին, իրենց  օրվա հացի մասին,  իրենց հարևանի, երկրում տիրող իրավիճակի մասին, խնդիրներով չեն հետաքրքրվում: Նման մարդիկ շատ են մեր շարքերում, մասնավորապես հիմա, ինչն էլ խանգարում է մեզ որոշակի քայլելով իսկապես ազատվել այս ապազգային իշխանությունից:
Panorama.am-Ելքը ո՞րն է:
Ս.Հարոյան-Միանշանակ, ելքը պայքարի մեջ է: Ոչ թե պետք է հայտարարություններ անել, այլ անընդհատ պայքարել՝ մինչև հասնել այն արդյունքին, որին, համոզված եմ, ժողովրդի մեծ մասը ձգտում է: Իհարկե, մի շերտ էլ դեռ խաբված վիճակում է, հավատում է իշխանության ստերին:
Նախկինում էլ եղել են վատ բարքեր, կոռուպցիա, հասարակական տարբեր շերտերում եղել են անընդունելի իրավիճակներ, սակայն նման բան, ինչ եղավ այս իշխանության ժամանակ, չէր եղել՝ պարտություն, տնտեսական, սոցիալական խնդիրներ,  ներքին ու արտաքին քաղաքականությունում ահավոր վիճակ, աշխարհում գլխիկոր ենք ման գալիս, քանի որ պարտված երկիր ենք: Մեզ պարտության տարավ հենց մեր ներքին թշնամին:
Պայքարել՝ հասարակական կարծիք ստեղծելու, հասարակությանը թմբիրից հանելու համար: «Ոտքի ել Հայաստան» վճակն է: Յուրաքանչյուրն իր բնագավառում պետք է անի այն, ինչ կարող է, որպեսզի ազատվենք այս ապազգային իշխանությունից:
Միանշանակ, եթե լայն զանգվածաներ դուրս գան փողոց, կհեռանա այս իշխանությունը: Մենք դրա վրա ենք աշխատում:

Культуролог Самвел Ароян: Однозначно, выход – в борьбе
Член инициативы «Глас Отечества», культуролог Самвел Ароян убежден, что действующая в Армении антинациональная власть должна  уйти, а часть народа все еще находится в дреме, не осознает, что произошло в стране, чтобы выйти и бороться.
В беседе с корреспондентом Panorama.am культуролог Самвел Ароян коснулся ситуации в стране, путей выхода из нее и роли интеллигенции в этом деле.
– Власти регулярно делают различные заявления, например, о возможном проведении внеочередных выборов, а затем касательно их отмены. О чем свидетельствуют эти противоречивые заявления?
– Власть переживает судьбоносные для себя дни: постоянно делаются заявления, которые затем отвергаются, помимо заявлений, противоречивы и шаги, что ни к чему хорошему не приводит, это говорит о том, что у властей нет ни одного предложения по урегулированию сложившейся в стране ситуации – ситуации, царящей в обществе, госструктурах, ситуации в послевоенный период.
Они кормили ложью 44 дня, что похоже на госизмену. Когда люди и учреждения могут принимать правильное решение? Когда знают реальное положение дел. Когда государство кормит народ дающими надежду, якобы достоверными сведениями, не говорит народу о реальном положении дел, происходит много неправильных вещей.
Они скрывали происходящее на фронте 44 дня и довели ситуацию до подписания соглашения о капитуляции.
Во время войны в дреме была и интеллигенция, потому что, когда на государственном уровне говорят –  не слушайте других новостей, следите только за официальными сообщениями, любой законопослушный человек будет верить властям своей страны.
Теперь вокруг инициативы «Глас Отечества» объединились сотни представителей армянской интеллигенции, высокопоставленных военных, священнослужителей, педагогов, цель – добиться того, чтобы граждане стали задумываться о том, что произошло в стране, то есть сформировать общественное мнение.
– Сегодня проблемы есть во всех сферах: инфляция, эмиграция, психологическое состояние людей… Неужели всего этого недостаточно, чтобы вывести людей из дремы? Быть может, не благоприятны уровень образования, сформировавшаяся культурная среда?
– Все это имеет значение. Определенная часть понесшего такие человеческие потери народа, особенно семьи, где есть потери, находится в состоянии отчаяния, им не до борьбы.
У нас тысячи жертв, получившие инвалидность молодые люди, целое поколение, пережившее стресс. Смогут ли они завтра, как граждане, жить и строить страну? Целое поколение и родители этого поколения действительно пребывают в ужасном психологическом состоянии.
Есть представители интеллигенции, которые занимаются только своими делами, их не особо интересует то, что будет в стране. Я считаю это преступным поведением, поскольку представитель интеллигенции не имеет права не жить проблемами страны, он постоянно должен держать руку на пульсе, выражать свою гражданскую позицию и информировать свое окружение тоже, нужно разобраться в ситуации.
Представитель интеллигенции никогда не имеем права выступать с призывами к захвату  стратегических объектов, призывать идти против власти с оружием, но его дело – объяснять проблемы, объяснять ситуацию. А насколько это работает, дает результат – это уже другой вопрос.
– Что еще должно произойти, чтобы люди вышли на улицу?
– В каждой стране есть слои населения, которые думают только о себе, о своем хлебе насущном, а своим соседом, ситуацией в стране, проблемами не интересуются. Таких людей в наших рядах много, особенно сейчас, что и мешает нам действительно избавиться от этой антинациональной власти, предприняв определенные шаги.
– Каков выход?
– Однозначно, выход в борьбе. Нужно делать не заявления, а постоянно бороться, пока не добьемся результата, к которому, я уверен, стремится большинство народа. Конечно, еще один слой населения – в обманутом состоянии, он верит в ложь властей.
Негативные нравы, коррупция, неприемлемые в разных социальных слоях ситуации были и в прошлом, но того, что произошло при этих властях, не происходило, не было поражения, экономических, социальных проблем, ужасной ситуации во внутренней и внешней политике, мы ходим по миру с опущенной головой, ибо наша страна потерпела поражение. Нас к этому поражению привел внутренний враг.
Нужно бороться – за формирование общественного мнения, за то, чтобы вывести общество из дремы. Это ситуация «Поднимись на ноги, Армения». Каждый в своей сфере должен сделать все возможное, чтобы избавиться от этой антинациональной власти.