Նադյա Դուգլաս․ Փաշինյանը քաղաքականապես և բարոյապես որակազրկվել է պատերազմում տեղի ունեցած ողբերգական պարտությամբ
«Հայաստանի համար ամենամեծ մարտահրավերը, անշուշտ, հասարակության ներսում խաղաղության վերականգնումն է և որոշակի ազգային միասնության ստեղծումը` իր պատմության այս նոր գլխում համատեղ դիմագրավելու այն վհատեցնող խնդիրներին, որոնք կանգնած են երկրի առջև: Այժմ խնդիրն է ձևավորել միասնական պատասխան ռեակցիոն ուժերի դեմ, քանի որ ռևիզիոնիստական միտումներն այս պահին անօգուտ են»,- այս մասին Caucasus Watch-ի հետ հարցազրույցում ասում է Բեռլինի Արևելյան Եվրոպայի և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Դոկտոր Նադյա Դուգլասը:
Ըստ Դուգլասի, սակայն դա չի նշանակում, որ հայերը կարող են իրենց թույլ տալ երկար ժամանակ ցնցված վիճակում մնալ: Գործողությունների և թափանցիկության մեծ անհրաժեշտություն կա, օրինակ. քաղբանտարկյալների և պատերազմում զոհվածների աճյունների վերադարձը, ինչպես նաև ռազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների ոտնահարումների հետաքննությունը։ Ավելին, սահմանազատման, ականների և այլ զենքերի մաքրման, ինչպես նաև ներքին տեղահանված անձանց ճակատագրի հարցերը պետք է հստակեցվեն: Մտահոգիչ է նաև հայկական կրոնական և մշակութային վայրերի ապագան այն տարածքում, որն այժմ Ադրբեջանի հսկողության տակ են:
«Հայ հասարակությունը պետք է ասելիք ունենա այս բոլոր հարցերի վերաբերյալ: Սակայն, ի վերջո, ամենակարևորը քաղաքական և տնտեսական իրավիճակի կայունացումն է, որը ներկայումս գտնվում է անկայուն հողի վրա, որի վրա ազդել է նաև Covid 19 ճգնաժամը»,-ասում է Դուգլասը։
Հարցին, թե արդյոք կարո՞ղ է քաղաքական իրավիճակը հանդարտվել առանց Փաշինյանի հրաժարականի, Դուգլասը պատասխանում է․ «Ոչ, կարծում եմ, դա հնարավոր չէ», հավելելով, որ Փաշինյանն այլևս իր թիկունքում չունի բնակչության մեծամասնությունը:
«Նա քաղաքականապես և բարոյապես որակազրկվել է Ադրբեջանի դեմ 44-օրյա պատերազմում տեղի ունեցած ողբերգական պարտությամբ: Երկրի էլիտաները, ներառյալ նախագահը, խորհրդարանական ընդդիմությունը, պետության երեք նախկին ղեկավարները, Հայ եկեղեցու ղեկավարները և բազմաթիվ կառավարողներ ու մտավորականներ, հանդես են եկել նրա և նրա կառավարության շարունակականության դեմ: Նա պետք է ճանապարհ բացի փոփոխությունների համար՝ արդյո՞ք անցումային կառավարության ձևով, ինչպես պահանջում է ընդդիմությունը, թե արտահերթ ընտրություններ, ինչպես պաշտպանում է իշխող «Իմ քայլը» կոալիցիան, կերևա ապագայում»,- ասում է Նադջա Դուգլասը։

Nadja Douglas: Pashinyan ‘has disqualified himself’ politically and morally by tragic defeat in war
“The greatest challenge for Armenia is certainly to restore peace within society and to create a certain national unity in order to jointly cope with the daunting tasks that the country faces in this new chapter of its history. The task now is to organize a united response against reactionary forces because revisionist tendencies are of no help at the moment,” Dr. Nadja Douglas, a researcher at the Centre for East European and International Studies in Berlin, said in an interview to Caucasus Watch on Wednesday.
According to her, however, that does not mean that the Armenians “can afford to remain in a state of shock” for a prolonged time. “There is a lot of need for action and transparency, e.g. the return of political prisoners and war dead as well as the investigation of war crimes and human rights abuses that reportedly occurred on both sides during the recent war. Furthermore, questions of demarcation, the clearing of mines and other weapons, as well as the fate of internally displaced persons must be clarified. The future of Armenian religious and cultural sites on the territory that has now been recaptured by Azerbaijan is also a matter of concern,” she said.
“Armenian society should have a say in all of these issues. Ultimately, however, the most important thing is to stabilize the political and economic situation, which is currently on shaky ground (and was also affected by the Covid-19 crisis),” Douglas noted.
Asked whether she believes the political situation in Armenia can calm down without Prime Minister Nikol Pashinyan’s resignation, the researcher said: “No, I think that is not possible. Prime Minister Pashinyan no longer has a large majority of the population behind him. He has disqualified himself politically and morally by the tragic defeat in the 44-day war against Azerbaijan. The country's elites, including the president, the parliamentary opposition, all three former heads of state, the heads of the Armenian Church and numerous governors and intellectuals, have spoken out against him and the continuance of his government. He must clear the way for change, whether in the form of a transitional government, as requested by the opposition, or snap elections, as advocated by the ruling My Step coalition, remains to be seen.”