Գյումրու թիվ 25 դպրոցի հետ կապված ՄԻՊ-ը նախաձեռնել է վարույթ
Մարդու իրավունքների պաշտպանին բողոքներ են հասցեագրել «Գյումրու թիվ 25 հիմնական դպրոցի» ուսուցիչները, ծնողները և աշակերտները տնօրենի թափուր պաշտոնում նշանակման գործընթացի հետ կապված։ ՄԻՊ աշխատակազմի հաղորդմամբ, մասնավորապես, նրանք նշել են, որ տնօրենի թափուր պաշտոնում նշանակելու մասին որոշման կայացման գործընթացում հաշվի չի առնվել իրենց կարծիքը։
Բարձրացված բողոքներով դիմումատուները նշել են, որ  տնօրենի թափուր պաշտոնի նշանակման գործընթացում չեն պահպանվել օրենքով սահմանված պահանջները, այդ թվում՝ ժամկետները, իսկ հավակնորդների հետ անցկացված հարցազրույցը չի ունեցել իրավական հիմք։ Դրանից բացի, մի շարք ուսուցիչներ և աշակերտների ծնողներ ահազանգեր են փոխանցել իրենց նկատմամբ ճնշումների ու սպառնալիքների մասին։
Հաշվի առնելով, որ տեղի ունեցած վարչական ընթացակարգերը բացասական են ազդել հատկապես երեխաների իրավունքների վրա, դպրոցում խաթարված է ուսումնական գործընթացները, առկա է լարվածություն՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է քննարկման վարույթ։

Защитник прав человека возбудил производство в отношении школы № 25 Гюмри
Учителя, родители и ученики «Гюмрийской основной школы № 25» адресовали жалобы Защитнику прав человека в связи с процессом назначения на вакантную должность директора. По сообщению Офиса Защитника прав человека, в частности, они отметили, что в процессе принятия решения о назначении директора на вакантную должность их мнение не было учтено.
Заявители жаловались, что в процессе назначения на вакантную должность директора не были соблюдены установленные законом требования, включая сроки, а собеседование с претендентами не имело правовой основы. Кроме того, от ряда учителей и родителей учеников поступили тревожные звонки о давлении и угрозах в их адрес.
Учитывая, что произошедшие административные процедуры оказали негативное влияние, особенно на права детей, образовательные процессы в школе нарушены, возникла напряженность, Офис Защитника прав человека инициировал дискуссию.