Զինվորի տանն արդեն մեկնարկել է պրոթեզավորման ծրագրի առաջին փուլը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր այցելել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն։ ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի և վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանի ուղեկցությամբ Արման Թաթոյանը շրջեց կենտրոնում՝ ծանոթանալով ընթացիկ աշխատանքներին և հետագա ծրագրերին։ Նա քննարկումներ ունեցավ կենտրոնի շահառու զինծառայողների հետ։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
Արմեն Մուրադյանը նշել է, որ այստեղ, առողջական խնդիրներից բացի, լուծվում են նաև զինծառայողների կրթության և աշխատանքի հարցերը: Նա շեշտել է, որ Զինվորի տանն արդեն մեկնարկել է պրոթեզավորման ծրագրի առաջին փուլը. ձեռքի և ոտքի ամպուտացիաներ ունեցող բոլոր զինծառայողներին կտրամադրվեն լավագույն, գերժամանակակից պրոթեզները:
Հայկուհի Մինասյանն ընդգծել է, որ մասնագետները գնահատում են ձեռքի ամպուտացիաներ ունեցող զինվորների ֆունկցիոնալ վիճակը, որպեսզի պրոթեզները լինեն յուրաքանչյուր զինվորի անհատական կարիքներին ու կարողություններին համապատասխան:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բարձր է գնահատել կատարված աշխատանքը՝ պատրաստակամություն հայտնելով իր իրավասության շրջանակում աջակցել հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների իրավունքների պաշտպանությանը։

В Доме солдата уже стартовал первый этап программы протезирования
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян посетил сегодня реабилитационный центр защитника отечества. Об этом сообщили из офиса омбудсмена Армении.
В сопровождении ректора Ереванского государственного медицинского университета Армена Мурадяна, директора реабилитационного центра Айкуи Минасян Арман Татоян осмотрел центр, ознакомился с текущими работами и дальнейшими программами.
Он провел обсуждения с военнослужащими-бенефициарами центра.
Армен Мурадян отметил, что здесь, помимо проблем со здоровьем, решаются также вопросы обучения и работы военнослужащих. Он подчеркнул, что в Доме солдата уже стартовал первый этап программы протезирования. Всем военнослужащим с ампутированными конечностями будут предоставлены самые лучшие современные протезы.
Айкуи Минасян подчеркнула в свою очередь, что специалисты оценивают функциональное состояние военных с ампутациями рук, чтобы протезы соответствовали индивидуальным потребностям и способностям каждого военного.
Защитник прав человека высоко оценил проделанную работу, выразив готовность в пределах своей компетенции содействовать защите прав военнослужащих с инвалидностью.