Վարդան Բալյան. Իրավիճակի լրջությունը հասկանալ է պետք
«Անցած շաբաթ իսրայելական բանակի ուսումնական ռազմական բազայից գողացել են հատուկ նշանակության զորքերի կողմից օգտագործվող սարքավորումներ, այդ թվում՝ գաղտնագրման:
Մասնագետների համար հասկանալի է իրավիճակի բարդությունը: Շրջանառող վարկածները մի քանիսն են, որոնց թվում՝ իրանական, ռուսական հատուկ ծառայությունների հնարավոր ներգրավվածության, ինչպես նաև կրիմինալ հիմքը: Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ նույն բազայից 2020 թվականի դեկտեմբերին անհետացել էին 93 հազար փամփուշտ, մոտ հարյուր արկղ, և գողերը մինչև հիմա հայտնաբերված չեն, կարող ենք համոզված պնդել, որ գողերը լավն են ու ոչ հասարակ: Ամենայն հավանականությամբ դեկտեմբերին փորձնական օպերացիա էր:
Հատկանշական է, որ նույն դեկտեմբերին Տագանրոգի օդակայանից գողացել էին ռուսական ԻԼ-80-ի մի քանի էլեկտրոնային պլատաներ: Հավելում անեմ, այդ ինքնաթիռն անվանում են Ահեղ դատաստանի օդանավ, որ ապահովված է ռուսական բանակի Գլխավոր շտաբի ու նախագահական ինքնաթիռի տվյալների փոխանակման, միջուկային զսպման հրթիռային համակարգերի, ներառյալ հրթիռակիր սուզանավերի հետ կապի ապահովման միջոցներով: Ես զերծ կմնամ ենթադրություններից այս համատեքստում, բայց մտածելու տեղիք կա: Ռուսական տեղեկատվական տիրույթում, ի դեպ, խոսում են բրիտանական և ամերիկյան հետախուզությունների հետքի մասին:
Անկեղծ կլինեմ, լրտեսական այս սկանդալի վրա ուշադրություն եմ հրավիրում միանգամայն այլ նկատառումով: Արդեն գրել եմ թուրքական բանտից 2015 թվականի նոյեմբերին ռուս օդաչուի սպանության մեղադրանքով կալանավորված անձի ազատ արձակման մասին:
Համոզված եմ, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններում տեղի են ունենում որոշակի լուրջ տեղաշարժեր, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են մեզ ու անդրադառնալու են մեզ վրա առաջին հերթին:
Համանման իրավիճակ է Իսրայելի պարագայում, որտեղ մարտի 23-ին խորհրդարանական ընտրություններ են նշանակված: Իրավիճակի լրջությունը հասկանալ է պետք: Ցավում եմ, որ չկա ընկալումը ոչ իշխանական, ոչ ընդիմադիր դաշտում»։
Անցած շաբաթ իսրայելական բանակի ուսումնական ռազմական բազայից գողացել են հատուկ նշանակության զորքերի կողմից օգտագործվող...

Вардан Балян: Необходимо понимать серьезность ситуации
«На прошлой неделе с израильской военной учебной базы было украдено оборудование, используемое силами особого назначения, в том числе для шифрования.
Специалисты понимают всю сложность ситуации. Циркулирующих гипотез несколько, в том числе возможная причастность иранских и российских спецслужб, а также криминальная основа. Учитывая то обстоятельство, что в декабре 2020 года с той же базы пропало 93 тысячи патронов, около сотни ящиков и воров до сих пор не нашли, можно с уверенностью сказать, что воры хорошие, и непростые.
По всей вероятности, в декабре была пробная операция.
Примечательно, что в декабре того же года из аэропорта Таганрога было похищено несколько электронных плат российского Ил-80. Добавлю, этот самолет называют Самолетом Судного дня, который оснащен средствами обмена данными между Генеральным штабом Российской армии и Президентским самолетом, системами управления ядерными ракетными системами, в том числе средства связи с ракетными подводными лодками. Я воздержусь от предположений в этом контексте, но есть повод задуматься. В российской информационной сфере, кстати, говорят о следе англо-американской разведки.
Буду честен, я обращаю внимание на этот шпионский скандал совсем по другой причине.
Я уже писал об освобождении лица, арестованного в Турции в ноябре 2015 года по обвинению в убийстве российского пилота.
Убежден, что в российско-турецких отношениях есть серьезные сдвиги, которые имеют прямое отношение к нам и коснутся в первую очередь нас.
Похожая ситуация в случае с Израилем, где на 23 марта назначены парламентские выборы. Необходимо понимать серьезность ситуации. Мне очень жаль, что ни в правительстве, ни в оппозиционном поле нет никакого восприятия».